İngiltere’nin Tarih Kokulu Sandığı: British Museum

Logo
İngiltere’nin Tarih Kokulu Sandığı: British Museum
  • 1524 Okuma
  • 0 Yorum

British Museum’ın açılmasını sağlayan en büyük etken aslında doktor, doğa bilimci ve koleksiyoncu olan Sir Hans Sloane‘dir (1660-1753). Ömrü boyunca Sloane, 71.000’den fazla tarihi nesne toplamış ve topladığı nesnelerin ölümünden sonra sağlam bir şekilde korunmasını istediği için Kral II. George’a tüm koleksiyonunu 20.000 sterlin ödenmesi karşılığında miras bırakmıştır. Bu miras kral tarafından kabul edildikten sonra 7 Haziran 1753’te İngiliz Parlamentosu bir yasayla The British Museum’ı kurar. Müzedeki koleksiyonlar büyük ölçüde antika eşyalar (sikke ve madalya, baskı ve çizimler dâhil) etnografik malzeme ile kitap, el yazmaları ve çizimlerden oluşuyordu. 1757 yılında ise Kral II. George Eski Kraliyet Kütüphanesi’ni de (Old Royal Library) müzeye bağışlar.

Sir Hans Sloane

The British Museum 15 Ocak 1759 tarihinde ilk defa halka açılmıştır. Yine ilk defa 17. yüzyılda müzeye ev sahipliği yapan Mountague House, Bloomsbury’de bugünkü binanın yerinde yer almaktadır. Müze 1759’da Montague House’da bugünkü adıyla açılmış, ancak III. George kütüphanesinin alınmasıyla açılabilmiştir. 1823’e gelindiğinde ise müze için daha büyük bir alan gerekliydi. 1823’te babası IV. George tarafından millete armağan edilen Royal Library, Sir Robert Smirke (1780-1867) tarafından tasarlanan dörtgen binanın yapımına karar verildi. Yeni binanın ilk kanadı 1829’da, dörtgen kısım 1852’de ve dört kubbeli Okuma Odası 1857’de tamamlandı. Daha sonra başka ilaveler yapıldı. Müzenin bir parçası olan İngiliz Kütüphanesi, 1973’te Parlamento Yasası ile ayrı bir kısım olarak kuruldu ve 1997’de Yeni Londra semtine taşındı. Kütüphanenin yer değiştirmesinden sonra ünlü Okuma Odası, açılış da dâhil olmak üzere kapsamlı bir tadilattan geçti (2000). Alan bir galeri ve restoranın yanı sıra iki küçük tiyatro ve avlunun altındaki bir eğitim merkezine ev sahipliği yapıyor. Müzenin baskı ve çizim koleksiyonu dünyanın en iyilerinden sayılmaktadır. Doğal tarih koleksiyonu (1881–83) Güney Kensington’daki binalara aktarıldı ve Doğal Tarih Müzesi olarak adlandırıldı. Mısır bölümünün en önemli sergilerinden biri Rosetta Taşı olarak bilinen granit levhadır. Yunan hazineleri Elgin Mermerleri ve Erechtheum’dan bir karyatit içerir. Müzenin özel koleksiyonlarında çok sayıda saat, fildişi ve Sutton Hoo hazinesi sayılabilir.

Mountague House

Genişleme ve keşif yüzyılı diye adlandırılan 19. yüzyıla gelindiğinde ise müze, yurtdışında çok sayıda kazıya neden olmuştu. Asur koleksiyonları çivi yazısı (eski bir Ortadoğu yazısı) anlayışı için temel oluşturuldu. Aynı şekilde bu dönemde Rosetta Stone, Mısır hiyeroglif yazısını (sembol tabanlı bir yazının) çözmeyi başarmıştır. Müzeye 1851 yılında atanan İngiliz ve ortaçağ malzemesinden sorumlu olan ilk kişi Sir Augustus Wollaston Franks (1826-97) idi. Franks koleksiyonu, yalnızca İngiliz ve ortaçağ antikalarını değil; aynı zamanda oryantal sanat ve nesnelerin yanı sıra Avrupa ve ötesindeki tarih öncesi, etnografik ve arkeolojik materyalleri toplayarak kendi koleksiyon anlayışını genişletmiştir. II. Dünya Savaşı haricinde her daim halka açık olan müze, açılış saatlerini açıldığı ilk zamandan bu zamana artırmıştır. Ziyaretçi sayıları, 19. yüzyıl boyunca oldukça artarak özellikle resmi tatillerde, her yaştan ve sosyal sınıftan insanı kendine çekmeyi başarmış ve ziyaretçi sayısını, yılda 5.000 civarı iken bugün 6 milyona kadar çıkarmıştır.

Yirmi birinci yüzyılın başlarında, Müze, 2008 ve 2009’da dört yeni daimi galeri açarak kamu tesislerini genişletmeye devam etti.

Müze yakın zamanda yeni bir geçici sergi alanı içerecek olan büyük bina projesi Dünya Koruma ve Sergi Merkezi’ni (World Conservation and Exhibitions Centre) açmıştır. Bu merkez, müzeye mükemmellik seviyesinde koruma, bilimsel araştırma ve toplama yönetimi yapan ziyaretçiler ve araştırmacılar için dünya standartlarında olanaklar sunmaktadır.

World Conservation and Exhibitions Centre

2009 yılında ise Müze’ye karbon ayak izini azaltma çabalarından dolayı Karbon Güven Standardı ödülü verilmiştir.

İngiltere’nin en büyük müzesi olma unvanına sahip olan British Museum, günümüzde Great Russel Street adlı sokakta halka ve turistlere ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Gloud Games -Free to Play 200+ AAA games

yazar
Yamak

FIRAT KOC

1991 istanbul doğumluyum. Ekonomi mezunu Mali Müşavirim. Kitap okumayı çok severım ve kendıme ait blog sayfamda yazılar cıkartırım. www.kocfirat.com blog sayfam