İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar.

Logo
İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar.
  • 2242 Okuma
  • 0 Yorum

Sevgi, hepimizin yegane ihtiyacı olan tek şeydir. Doğduğumuz andan itibaren doğamız gereği, sevmeye ve sevilmeye muhtacızdır. Bu yüzdendir ki çevremizdekilerden hep sevgi bekleriz. Sevgi hayata daha sıkı tutunmamızı sağlar. Peki, sizce sevgi nedir? Bu soruyu, yıllar önce “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin unutulmaz sahnesinde Türkan Şoray’ın sorduğunu hepiniz herhalde hatırlarsınız.

Sevgi neydi? 

Sevgi; iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti. Bu unutulmaz sözler gerçekten sevgiyi çok güzel tanımlıyor. Hayatta maddi olmayan şeylerin başında sevgi gelir. Çünkü sevgi karşılık beklemez, çıkarcı değildir. Menfaati yoktur. 

Sevmek için “yürek”,

Sürdürmek için “emek” gerek!

Sevgi ne Boğaz’da

Ne mum ışığında yemek yemek.

Ne de pahalı bir pırlanta demek.

Sevgi, Bir Lokmada İki Mutlu İnsan Demek!.. (Nazım Hikmet)

Sevgi, insanların birbirlerine karşılıksız olarak, verebileceği tek hediyedir. Bu hediyenin yerini  hiçbir şey tutamaz. İster çocuk olun, ister büyük sevginin eksikliği her daim kalbinizde hissedersiniz. William Shakespeare'in dediği gibi: “İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar.”

Sevdiklerimizden gelen sevgi ve destek sayesinde aşamayacağımız engel yoktur. Onların desteğini almadan çıktığımız yolda kendimizi güvende hissetmeyiz. Sevgi, bize hayata karşı güven ve cesaret verir. “Sevgi, şifadır. Sevgi, güçtür. Sevgi, değişimin mührüdür.” (Mevlana)

Hep sevilmek istediğimizden bahsettim. Peki, sevilmek kadar sevmek de önemli değil mi?

Osho bu konu ile ilgili şöyle demiştir: “Bana sevgi ver, diye istemek yerine, sevgi vererek başla! Almayı unut sadece ver. Sana garanti ederim ki daha fazlasını alacaksın.”

Sevildiğinizi nasıl anlarsınız?

Kişi sevildiğini karşısındakinin sevgisini gösterebildiği kadarıyla anlar. Biz sevdiklerimize sevildiğini hissettirmeliyiz ki onlar da sevildiklerini bilsinler. 

Sevdiğimizi gösterebiliyor muyuz?

Garry Chapman, “Beş Sevgi Dili” adlı kitabında sevgimizi beş farklı şekilde ifade edebileceğimizi söyler. Ona göre her insanın birbirinden farklı bir sevgi dili vardır. Nasıl ki dil bilmeden çevremizdekilerle iletişim kuramıyorsak, sevginin dilini bilmeden de karşımızdakine sevgimizi gösteremeyiz. 

yazar
Yamak

Serkan Pul

38 Yaşından bekarım. Uluslararası bir şirkette Satış Müdürlüğü yapmaktayım.