İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?: Adım Adım İnternet Sitesi Kurmak

Logo
İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?: Adım Adım İnternet Sitesi Kurmak
  • 1203 Okuma
  • 0 Yorum

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?: Adım Adım İnternet Sitesi Kurmak – İnternet Sitesi Kurma - İnternet Sitesi Nasıl Kurulurİnternet Sitesi Kurmak


İnternet sitesi kurmak istiyorum, nereden başlamalıyım ? İnternet sitesi nasıl kurulur, bir web sitesi nasıl yapılır hiç bir fikrim veya teknik bilgim yok, hangi adımları takip etmeliyim ?

Site kurma için nelere ihtiyacım var, site açma işlemi zor mu, ben yapabilir miyim ?

Beni 0’dan alıp, hiç bir adımı atlamadan profesyonel bir internet sitesinin nasıl kurulduğunu, neler yapılması gerektiğini uygulamalı olarak anlatacak bir rehber arıyorum diyorsanız,

Kesinlikle doğru adrestesiniz !

Bu internet sitesi kurma rehberimde size 5 şey garanti ediyorum;

1-Site kurma işlemini 0’dan hiç bir adımı atlamadan anlatacağım.
2-Anlatımımı da sizleri hiç bir teknik veya kodlama bilgisine sahip olmayan bireyler olarak görüp, ona göre yapacağım.
3-Yazı boyunca takıldığınız herhangi bir noktada da bana bu yazıma yorum yaparak ulaşıp, yardım alabileceksiniz. Sorularınız ücretsiz bir şekilde mutlaka cevaplanacaktır.
4-Bu rehber, bugüne kadar internet sitesi kurma ile ilgili okuduğunuz en detaylı ve kapsamlı rehber olacak.
5-Son olarak ise belirtmek isterim ki bu yazı sürekli güncel tutulacak ve tutulmaktadır da.

O zaman başlayalım !

Dip Not:Tabi altta anlatacaklarımdan hemen önce buraya da eklemek isterim ki bu yazımın videolu bir şeklide adım adım anlattım da mevcut. Onu da hemen bu satırların altına ekliyorum.

Siz ister videoma bakın, isterseniz de hemen videonun altındaki satırlardan yazılı bir şekilde devam edin. Tavsiyem ise; önce yazıyı okumanız, ardından ise videoma bakmanızdır. Böylesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Normalde bir internet sitesi kurmak için öncelikle ingilizce öğrenmeli, daha sonrasında ise öğrendiğiniz ingilizce dili vasıtasıyla Php, css, jquery, js gibi kodlama dillerini öğrenmeniz gerekiyor.

Ne gerektiğini tek bir cümlede dile getirmek gördüğünüz gibi çok kolay oldu ancak, yabancı bir dili hakkını vererek öğrenmek zaten en az 1 yıl gibi bir süre alıyor.

Ee bir de bunun üzerine kodlama dillerini öğrenmek de en az 1 – 2 yıl desek ( ki daha fazla da olabilir ) toplamda tek bir cümlede özetlediğim yapılacaklar listesi size en az 3 yıl gibi bir zaman maliyeti çıkartıyor.

Tabi bu zamanı hakkını vererek sabırla ve isteyerek ayırmak da herkesin yapabileceği bir iş değil. Bundan da öte, günlük işlerimizin yanında bu zamanı yaratmak zaten başlı başına bir problem.

Değil mi ?

Ee peki ben bu zamanı ayırmadan internet sitesi kurmaz mıyım yani ? Site kurmak için alternatif, daha kısa bir yolu yok mu ?

Tabii ki var!

Ben de işte bu internet sitesi nasıl kurulur başlıklı yazımda site açmak için size bu kısa yolu göstereceğim.

Tabii kısa yol diye bahsetmem kalite anlamında sizi yanlış düşüncelere sürüklemesin, çünkü sandığınız aksine bu kısa yol, site kurmak için şu anda dünya üzerinde kullanılan teknolojik olarak en gelişmiş ve en popüler yöntem.

Bir de eğer bir internet sitesi kurmak istiyor ancak tam olarak hangi konuda nasıl bir internet sitesi kurmak istediğinize emin değilseniz, site fikirleri ve blog fikirleri başlıklı yazılarıma beyin fırtınası yapmak adına bakmanızı tavsiye ederim.

>> Neler Gerekli?
>> Hosting Nedir?
>> WordPress Nedir?
>> Tema Nedir?
>> Site Kurma Maliyeti Ne Kadar?
>> Domain ve Hosting Satın Alma
>> Cpanel Kurulumu
>> WordPress Kurulumu
>> Tasarım Aşaması
>> Site Kurduktan Sonra ilk Yapılması Gerekenler

İnternet Sitesi Kurmak İçin Neler Gerekli ?

İnternet sitesi kurmak için bu yazıda şu yöntemi izleyeceğiz, ki bahsedeceğim bu yöntem dünyada en çok kullanılan ve en bilindik, en geçerli yöntemlerin başında geliyor.

İnternet sitesi kurma genel hatları ile 3 adımdan oluşuyor;

1-Öncelikle bir alan adı ve hosting alacağız,
2-Aldığımız bu hosting ve alan adı üzerine ise wordpress.org’un ücretsiz olarak sunduğu wordpress yazılımını yükleyeceğiz
3-Ve wordpress yükledikten sonra da, sitemizin kategorisine göre hazır bir tasarım (tema) beğenecek ve satın alıp, kuracağız.

Şimdi;

İnternet sitesi kurmak çok genel bir kavram. Yani tamam, siz bir internet sitesi nasıl kurulur diye araştırma yapıyor olabilirsiniz ancak aklınızda tam olarak ne gibi bir site açma fikri var ?

e-ticaret sitesi mi ? haber sitesi mi ? film dizi sitesi mi ? blog sitesi mi ? otel sitesi mi ? restoran sitesi mi ? emlak sitesi mi ? firmanız için bir site mi ? ya da türlü türlü farklı kategori de bir başka site mi ?

Bu web sitesi yapma rehberinden aklınıza gelebilecek her türlü kategoride yer alan bir web sitesini kurmanız mümkün olacak.

Çünkü her ne kadar internet sitesi kurma söylemi genel bir kavram olsa ve altında onlarca hatta yüzlerce farklı türde site yapımı fikri olsa da,

#Temelde tüm bu farklı kategoride yer alan site oluşturma fikirlerinin kesiştiği bir nokta var. O da hosting + domain + wordpress

Bir e-ticaret, haber, blog, firma ya da otel sitesi de olsa veya buna aklınıza gelebilecek her türlü kategorideki siteyi de dahil edebilirsiniz, tüm bu siteler en temelinde domain + hosting + wordpress yazılımına ihtiyaç duyar.

Farklılık yaratan nokta ise, tasarım kısmıdır.

Not: Bir tek forum sitesi kurmak istiyorsanız eğer, wordpress yerine phpbb isimli başka bir yazılım kuruyorsunuz. Dolayısı ile internet sitesi kurmak için aklınızda olan fikir bir forum sitesi ise, forum sitesi nasıl kurulur başlıklı yazımı takip edin.

Bir de, e-ticaret sitesi kurarken, yukarı yer alan 3 adımda bir de SSL sertifikası satın almak ekleniyor. O yüzden yine site kurma fikiriniz eğer bir e-ticaret sitesi ise, bunu e-ticaret sitesi nasıl kurulur başlıklı yazımdan takip edin.

#Yani domain ve hosting alıp, üzerine wordpress kurduktan sonra kurulan bu wordpress üzerine oluşturacağınız tasarım (tema), sitenin kategorisine yön vereceğiniz kısım olacak.

Güzel diyorsun da, domain nedir, hosting nedir veya wordpress nedir hiç bilmem, nerden alınır, maliyeti nedir, nasıl kurulur vs gibi konularda hiç bir fikrim yok.

Nasıl ilerleyeceğim ?

Merak etmeyin, hepsininin anlatımını adım adım açıklamarı ile birlikte yazının devamında bulacaksınız.

Domain ve Hosting Nedir ? 

Host ne demek ? Domain ne demek ? Daha ilk adımdan bilmediğim, ilk defa duyduğum terimler diye düşünmeyin, hemen açıklıyorum;

Hosting:Sitenizin dosyalarını barındıracağınız 7/24 açık kalan Serverlar.

Domain:Domain ise sitenizin ismidir, yani wpmavi.com gibi sizinsiteniz.com gibi.

Peki WordPress Nedir ?

WordPress sıradan insanların hiç bir teknik bilgiye ya da kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan internet sitesi kurmalarına olanak sağlayan bir sistemdir. Teknik anlamda ise wordpress, açık kaynak kodlu ( yani ücretsiz ) hazır bir yazılımdır. Bir içerik yönetim sistemidir.

Hatta WordPress, kodlama ve ingilizce dilini öğrenme ihtiyacını ortadan kaldıran, internette bugüne kadar yapılmış en büyük devrimlerden bir tanesidir. Neden bu şekilde bir söylemde bulunduğumu wordpress nedir başlıklı yazımı okuduğunuzda daha detaylı anlayacaksınızdır.

Bu öyle bir devrim ki,

  • Günümüzde dünya çapında internette yer alan tüm web sitelerin %27’si wordpress alt yapısı ile oluşturulmuş durumda ve bu yüzde her yıl artarak devam ediyor.
  • Bu %27’lik kesim toplamda 76.5 milyon web sitesine tekabül ediyor. Yani dünya üzerinde 76.5 milyon web sitesi wordpress alt yapısını kullanıyor.
  • Yine dünya çapında günde 50,800 yeni wordpress eklentisi üretiliyor. ( eklentinin ne demek olduğuna aşağıda değineceğim. )

Yani wordpress internetin gelişmesine, benim ve sizin gibi sıradan insanların da internet sektörüne dahil olmasına olanak sağlamış, durmadan geliştirilen, sürekli daha iyi bir konuma gelen bir sistem.

#Mesela wordpress ile yapılmış siteler başlıklı yazımda yer alan tüm sitelere göz attığınızda, Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden biri olan sozcu.com.tr‘nin bile wordpress kullandığını göreceksinizdir.

Tabi bunun yanında ünlü film siteleri, dizi siteleri, bloglar, haber siteleri, teknoloji siteleri gibi Türkiye’de de bir çok sitenin wordpress.org alt yapısı kullandığını da göreceksinizdir. Keza şu an okuduğunuz wpmavi.com sitesi de wordpress.org alt yapısını kullanmakta.

WordPress aynı bir word, excel programı gibi tıklamalar ile yönetebileceğiniz, kısa zamanda kullanımına hakim olabileceğiniz çok kullanışlı bir site yönetim sistemi.

Tema Nedir ? 

Tema ise, yukarıda da dediğim gibi ne tür bir internet sitesi kurmak istiyorsanız, sitenizin tasarımına yön vereceğiniz hazır kodlanmış yazılımlardır.

Mesela bir emlak sitesi kurmak istiyorsunuz diyelim. Öncelikle aşağıda anlattığım gibi önce bir domain + hostig alıyor, aldığınız bu hosting ve domain üzerine wordpress kuruyor ve sitenizi yayıma almış oluyorsunuz.

Ardından ise kurmak istediğiniz emlak sitesi için bir wordpress emlak teması seçip, beğenip satın alıyorsunuz ve aldığınız bu emlak temasını da kurulumunu yaptığınız wordpress panelinizden kuruyor, yani sitenize giydiriyorsunuz.

Ya da bir kuaför sitesi mi kuracaksınız, yine aynı süreçler söz konusu. WordPress kurduktan sonra ise bu sefer wordpress kuaför teması beğenip, sitenize kuruyorsunuz. Ya da bir e-ticaret, bir haber, bir blog sitesi için de aynı süreçler geçerli.

Bu tema, yani tasarım konusuna altta, domain + hosting alıp, wordpress kurduktan sonra tasarım aşamasında daha detaylı değineceğim. Şu anda sadece mantığını kavramanız yeterli.

İnternet Sitesi Kurma Maliteyi Nedir ?

Eğer internet sitesi kurmak için bu işlere yüksek miktarlarda ödeme yapılması gerektiğini düşünüyorsanız veya o şekilde duyumlar aldıysanız, kesinlikle yanıldığınızı söyleyebilirim.

Ama ben araştırdım, internet sitesi kuran firmalara fiyatta sordum. Bana en az 4 5 bin lira gibi rakamlardan bahsettiler ? Onlarda mı yanılıyor yani ?

Demeyin ! Çünkü bu işi onlar da benim aşağıda vereceğim rakamlara mal edip, gerisini kar olarak ceplerine koyuyorlar.

İnternet sitesi kurmak öyle maliyetli bir işlem değil. Hatta oldukça ucuz bir işlem. Bize maliyet yaratan kalemleri hemen özetleyeyim. Toplamda 4 kalem var.

#Domain: Yıllık ücreti yaklaşık 40 TL gibi bir rakam.
#Hosting: Yıllık ücreti ilk yıl için 113 TL devam eden yıllarda ise  300 – 350 TL gibi bir rakam. ( Tabii sitenize giren günlük kişi sayısı 3 – 5 bin’i aştığında daha üst paketlere geçmeniz gerekeceği için bunun maliyeti artacaktır ancak zaten sitenizden elde ettiğiniz gelir bu maliteyleri misli ile karşılayacaktır. )
#Wordpress: Wordpres.org alt yapısı ücretsiz. Buna ücret ödemiyoruz.
#Tema: Tek seferlik ödeme ve Ömür boyu kullanım hakkı ile birlikte toplamda ortalama $50 diyebilirim.

Bu 4 kalemi incelediğimizde, genel hatları ile internet sitesi kurmak için ihtiyaç duyacağınız para ilk yıl hariç, devam eden yıllarda yıllık 400 TLcivarında. Tabii bu genel ortalama bir rakam, ancak aşağı yukarı bu civarlarda.

İlk yıl için ise, anlaşmalı olduğum hosting firması, ilk defa internet sitesi kuracak kişilere ilk yıllarında hosting fiyatını ben aracı olduğum için 113 TL gibi bir rakama veriyor. Bir de domain’i ilk yıl için hediye ediyor.

Yani site açma fikrinizi bu yazımı takip ederek hayata geçirdiğinizde ilk yıl için toplamda 350 TLgibi bir rakam ödemiş olacaksınız. 113 TL hosting + domain + 50 dolar da tema. ( temaya başlangıçta tek seferlik ödeme yapıp, ömür boyu kullanıyoruz. )

Tabii bu maliyetleri ben dahil tüm site sahipleri yıllık bazda ödüyor. Yani bu maliyetler bu işin olmazsa olmazı. Öyle ücretsiz internet sitesi kurma diye bir şey yok. İnanın olduğunu söyleyen de sizi ürün olarak kullanıp, sizin üzerinizden para kazanıyordur.

Domain ve Hosting Satın Alma

Öncelikle bilmenizi isterim ki, hosting alacağımız şirketin bloguma özel indirimi mevcut. Bu sektörde günde binlerce okuyucum olduğu için wpmavi.com okuyucularına böyle bir indirim sunmuşlar. Ben de bunu sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.

Bir de bilmenizi isterim ki site kurmak için kullanacağımız hosting firması dünyanın en büyük alan adı firması ve hosting olarak da dünyanın en büyük ilk 3 firmasından bir tanesi.

Normalde aylık en düşük 19 TL üzerinde satılan web hosting paketinin wpmavi indirim linki ile ( Buraya tıklayarak ) hosting firmasının sitesine gittiğinizde yıllık alımlarda tam yarı yarıya bir indirimin olduğunu göreceksiniz.

1-Buraya tıklayıp, wpmavi’ye özel indirim sayfasına gidiyoruz ve karşımıza farklı özelliklerde 3 adet hosting paketi çıkıyor.

Site Kurma - Site Açma - Web Sitesi Nasıl Yapılır - Hosting Paket Fiyatlarıİnternet Sitesi Kurma -Hosting Paketi Fiyatları

2-Bu hosting paketleri arasında sadece indirimli olarak sunulan Ekonomik Paket. Zaten başlangıç için oldukça da yeterli bir paket. İleride trafiğiniz günlük 3 – 5 bin kişiyi geçtiğinde daha üst paketlere geçersiniz. Dolayısı ile bu adımda Ekonomik Paket için Sepete Ekle diyerek devam ediyoruz.

Ancak siz en başta, ben sitemi açar açmaz yapacağım tanıtımlar ile devamlı olarak oldukça yüksek bir ziyaretçi sayısı bekliyorum diyorsanız, bu ekranda bulunan diğer paketleri de tercih edebilirsiniz. Paket farklı olsa da, sadece limitleri farklı. Onun dışında internet sitesi kurmak için uygulayacağımız yöntemler aşağıda anlattığım gibi her pakette aynı olacaktır.

3-Sepete Ekle dedikten sonra karşımıza domain ( alan adı ) belirleme ekranı çıkıyor. Hangi alan adı üzerine site açmak istiyorsanız, bu kısıma o alan adını yazıp Arama butonuna tıklayın.

İnternet Sitesi Kurmak - İnternet Sitesi Yapma - Alan Adı Aramaİnternet Sitesi Nasıl Kurulur – Alan Adı Arama

Mesela ben bu alana “internetsitesikurmakistiyorum” yazdım ve aratma butonuna tıkladım. Karşıma ise “Evet! Alan adınız kullanılabilir.” şeklinde bir uyarı çıktı.

Bu, belirlediğim alan adının daha önce başkası tarafından satın alınmadığını onaylayan bir uyarı.

Eğer sizin de site kurmak için seçtiğiniz alan adını arattığınızda karşınıza, “Evet! Alan Adınız Kullanılabilir şeklinde bir uyarı çıktıysa, Seçin ve Devam Edin diyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Keza bir sonraki adımda bu seçtiğiniz alan adını hosting ile birlikte alacağız. ( Alttaki resimde olduğu gibi )

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur - Site Yapma Alan Adı Uygunluğuİnternet Sitesi Kurmak – Alan Adı Uygunluğu

#Ancak, arattığınız alan adı eğer daha önce başkası tarafından satın alındıysa, karşınıza “Üzgünüz, ornek.com alınmış” diye bir uyarı çıkacaktır. ( Alttaki resimde olduğu gibi )

Web Sitesi Açma - Site Nasıl Yapılır - Alınmış Alan Adıİnternet Sitesi Kurmak – Alınmış Alan Adı

Bu da bu alan adını kullanamayacağınız anlamına gelir ve bu durumda başka bir alan adı ismi düşünmeli ve Yeniden Ara tuşuna basarak belirlediğiniz bu alan adının da başkası tarafından satın alınıp alınmadığını kontrol etmelisiniz. Ta ki alan adının kullanılabilir durumda olduğunun onayını alana kadar.

Alternatif olarak ise, belirlediğiniz alan adının .com uzantısı alınmış olsa bile, .net – .org gibi diğer uzantıları alınmamış olabilir.

Mesela ben internetsitesikurmak diye aratma yaptığımda bana internetsitesikurmak.com alan adının satın alındığı uyarısını verdi ancak hemen altında alternatif olarak .net ve .org uzantılarının (internetsitesikurmak.net / .org ) satın almaya uygun olduğunu gösterdi.

Siz de böyle bir durumla karşılaşırsanız;

1- .org ya da .net uzantısını (veya diğer uzantıları) seçerek
2- Ya da başka bir alan adı aratarak da devam edebilirsiniz.

Not:Net ve Org’un Com uzantısından teknik olarak hiç bir farkı yoktur. Com uzantısı sadece ziyaretçileriniz için çok daha akılda kalıcı olacaktır.

Bir de alan adı belirlerken şunlara kesinlikle dikkat edin;

 Alan adı belirlerken Türkçe karakterler kullanmayın ! ( ö, ç, ş, ü, ğ, ı gibi ) Sadece ingiliz alfabesinde bulunan karakterleri kullanın. Aksi halde siteniz açılmaz.
 Mümkün olduğunca .com uzantılı bir alan adı seçin
 Telaffuzu kolay, anlaşılır bir alan adı seçin
 Rakam, ard arda gelen ünlü harfler, akılda karmaşa yaratıcı alan adı seçiminden uzak durun

4-Seçin ve Devam Edin butonuna tıkladıktan sonra karşımıza sepet ekranı gelecektir. Bu sepetin içerisinde ise (sağ kısımda) sırası ile;

#cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma (Yani Hosting Paketi): En az 12 ay seçili olduğuna emin olun.
#Godaddy Kurumsal E-Posta: Ücretsiz olarak aldığınız alan adı ve hosting’in yanında verilir. Sepette olduğudan emin olun.
#.Com (veya farklı bir uzantı ) Alan Adı Kaydı: Bu kısım, varsayılan olarak sepet ekranı karşınıza geldiğinde 2 yıl seçili olarak gelibilir, bu kısmın 1 Yıl olarak seçili olduğundan emin olun.

İndirim en az 1 yıllık alımlar için geçerlidir. Hosting paketini 3 ya da 6 ay seçerseniz, 1 yıllık alımdan daha maliyetli olduğunu göreceksinizdir.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur - İnternet Sitesi Kurmak - Sepetteki Ürünlerİnternet Sitesi Kurmak – Sepetteki Ürünler

Seçimleri dediğim şekilde yaparsanız, ilk yıl için toplam maliyetiniz 113,67 TL olacaktır. ( Ki bu en optimum maliyettir.)

Burada önemli olan kısım şu;

#Aldığınız alan adınız ile hosting paketinizin süresi aynı olmalı. Hosting 12 aylık ise, domain de 12 aylık olmalı. İkisi birbirinin tamamlayıcısı. Biri olmadan diğeri site kurmak adına hiç bir işinize yaramaz.

Eğer maddi imkanınız varsa ve kuracağınız sitenin uzun vadeli açık kalacağından eminseniz ( firma –  şirket – dükkan sitesi kurmak vs. ) daha uzun vadeli alımlar yapmanızı tavsiye ederim çünkü en başta 3 4 yıllık almak uzun vadede çok daha karlı oluyor.

Eğer başta;

2 yıllık alırsanız ( Domain + Hosting 24 ay seçiliyken ) toplam maliyetiniz. 248,58 TL
3 yıllık alırsanız ( Domain + Hosting 24 ay seçiliyken ) toplam maliyetiniz, 425,44 TL olacaktır.

Ancak internet sitesi kurmak ve bu işten para kazanmak amaçlı, yani site kurmayı bir girişim amaçlı hayata geçiriyorsanız da 1 yıllık almanızı tavsiye ederim. 1 Yıl sonunda girişiminizin başarısına göre domain ve hosting sürelerini uzatmanız daha mantıklı olacaktır.

5-Domain ve Hosting için süre kısımlarını seçtikten sonra sol üst kısımda bulunan Hesap Oluştur butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Bir sonraki adıma karşınıza bir üyelik ekranı gelecektir. Tabii ki bu satın alımları yapabilmeniz ve bir yönetim panelinizin olması için üye olmanız gerekmekte.

#E-Posta: Bu kısma sıklıkla kullandığınız bir mail adresinizi girin.
#Kullanıcı Adı: Bu kısma ise yine kendinizin belirlediği, unutmayacağınız bir kullanıcı adı girin.
#Şifre: Bu kısma da yine unutmayacağınız, güçlü bir şifre belirleyip, girin.
#Destek Pin Kodu: Buraya 4 rakamdan oluşan, kendinizin belirlediği, unutmayacağınız rastgele bir pin kodu girin. Bu pin kodunu hosting firmasından destek almanız gerektiğinde, canlı destek ekiplerini telefon ile aradığınızda size, kimliğinizi doğrulamak için soracaklardır. O yüzden bir kenara da not edin ve ardından Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

Site Nasıl Yapılır - Site Yapmak - Site Nasıl Açılır - Godaddy Üyelikİnternet Sitesi Nasıl Kurulur – Godaddy Üyelik

6-Hesap oluşturduktan sonra firma sizi tekrar sepet ekranına yönlendirecek ve ekranın sol kısmında, Fatura Bilgileri başlığı altında Telefon Numaranızı ve  Adres Bilgilerinizi soran bir ekran gelecektir.

Bu kısıma doğru bilgilerinizi yazmanızı öneririm. Çünkü aldığınız ve isminize tescillenecek alan adının tescil bilgilerinde burada verdiğiniz bilgiler yer alacaktır.

Bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra Kaybet butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur - Web Sitesi Nasıl Yapılır - Ödeme Yöntemi Eklemİnternet Sitesi Kurmak – Ödeme Yöntemi Ekleme

7-Ardından karşınıza yine ekranın sol tarafında kredi kart bilgilerinizi gireceğiniz bir ekran gelecektir. Bu ekranda yer alan kısımları kredi kartı bilgileriniz ile doldurduktan sonra Kaydet butonuna tıklayın.

Not:Kredi kartınızın yurtdışı alışverişine ve mailorder’a açık olduğundan emin olun. Eğer kartınız yurtdışı alışverişine açık değil ise, ödeme kabul edilmeyecektir. Bankanız ile görüşerek açtırabilirsiniz.

Site Kurma - Site Açma - Web Sitesi Nasıl Yapılır - Kart Numarası Girmeİnternet Sitesi Kurmak – Kart Numarası Girme

8-Kaydet dedikten sonra bu sefer sepet ekranının sağ alt köşesinde Satın Alma İşlemini Tamamla butonu çıkacaktır. Bu butona tıklayarak, satın almayı gerçekleştirin.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur - Satın Alma İşlemini Tamamlaİnternet Sitesi kurmak – Satın Alma İşlemini Tamamla

9-Ödeme başarılı bir şekilde gerçekleşirse, karşınıza sağ üst köşede Teşekkürler! Yazan bir ekran gelecektir. Bu da internet sitesi kurmak için gerekli olan domain + hosting adımlarının tamamlandığı anlamına gelir.

İnternet Sitesi Kurma - Teşekkürler Mesajıİnternet Sitesi Kurmak Teşekkürler Mesajı

10-Bir de son olarak, üye olurken verdiğiniz mail adresine hosting firmasına verdiğiniz mail adresinin, hem de aldığınız alan adının onaylanması için bir mail gelecektir. Bu maili açın ve içerisinde bulunan onay linklerine tıklayıp hesabınızı doğrulamayı unutmayın. ( Not: Mailin gelmesi biraz zaman alabilir. )

İnternet Sitesi Kurma - Site Açma - Web Sitesi Nasıl Kurulur -Doğrulama Mailiİnternet Sitesi Nasıl Kurulur – Doğrulama Maili

Hosting ve Domaini Birleştirip cPanel Kurmak

1-cPanel kurulumu için öncelikle hosting ve domain satın adlığımız firmanın ana sayfasına gidiyoruz ve sağ üst köşede bulunan kullanıcı adımıza tıklıyoruz ve açılan sekmeden Hesabımı Ziyaret Et butonuna tıklıyoruz.

Eğer bu kısımda kullanıcı adınız yerine Giriş butonu yer alıyorsa, Giriş butonuna tıklayarak, biraz önce host ve domain satın alırken belirlediğimiz üyelik bilgileri ile giriş yapıyoruz. Daha sonra ise kullanıcı adımıza tıklıyor ve açılan sekmede yer alan Hesabımı Ziyaret Et butonuna tıklıyoruz.

Yada ana sayfaya gitmeden, direkt sağ üst köşede bulunan ismine tıkladığınızda açılan kayan sekmeden Ürünlerim sayfasına tıklayarak da, dediğim noktaya gelebilirsiniz.

Site Kurma - Site Açma - Web Sitesi Nasıl Yapılır - Godaddy Hesabına Girişİnternet Sitesi Kurma – Godaddy Hesabına Giriş

2-Ardından karşınıza alan adları – Web Hosting ve E-Posta sekmelerinin olduğu bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada site kurmak için ilk yapacağımız adım, Web Hosting sekmesi altında yer alan cPanel ile Ekonomil Linux Barındırma kısmının en sağ tarafında bulunan Kurulum butonuna tıklamak.

İnternet Sitesi Kurma - Site Açma - Web Sitesi Nasıl Yapılır - Ürünlerim Sayfasıİnternet Sitesi Nasıl Kurulur – Hesabım Sayfasında Yer Alan Ürünler

3-Kurulum butonuna tıkladıktan sonra karşımıza üzerine cPanel kurulumunu yapacağımız alan adının seçileceği ekran geliyor.

Bu kısımda Hesabınızdan bir alan adı seçin kısmını işaretleyip, hemen altından ise biraz önce site açmak için satın aldığınız alan adını seçin ve İleri butonuna tıklayın.

Site Kurmak - Web Sitesi Nasıl Yapılır - İnternet Sitesi Nasıl Kurulur - Alan Adı Seçimiİnternet Sitesi Kurmak – Alan Adı Seçimi

4-Ardından karşınıza bir veri merkezi seçme ekranı gelecektir. Bu kısımdan Avrupa’yı seçin ve İleri butonuna tıklayın. ( Eğer sitenizin hitap ettiği kitle Amerika kıtasında ise, Kuzey Amerika, Güney Asya’da ise de Asya seçeneğini seçin )

Site Kurma - Site Açma - Veri Merkezi Seçimiİnternet Sitesi Kurma – cPanel Kurulumu Veri Merkezi Seçimi

5-İleri dedikten sonra ise karşınıza bir wordpress sitesi oluşturmak isteyip, istemediğinizi soran bir ekran gelecektir.

Burada Şimdi Değil, Teşekkürler ! şıkkını seçip, Son butonuna tıklayın.

Biz wordpress kurulumunu bir sonraki adımda daha sağlıklı bir şekilde yapacağız. ( Buradan kurunca bir çok ayar atlanıyor ve gereksiz eklenti yüklemeleri yapılıyor. )

Site Kurma - Site Açma - Cpanel Kurulumu Son Adımİnternet Sitesi Kurma – Cpanel Kurulumu Son Adım

6-Ardından karşınıza cPanel kurulum sürecini gösteren bir ekran gelecektir. Bir kaç dakika bekledikten sonra ise Başlangıç işlemi başarıyla tamamlandı mesajı karşınıza çıkacaktır. Bu mesajı gördükten sonra bu mesajın altında yer alan Panoya Git butonuna tıklayın.

Site Kurma - Site Açma - Web Sitesi Nasıl Yapılır - cPanel Sağlanıyorİnternet Sitesi Kurma – cPanel Sağlanıyor

7-Panoya Git butonuna tıkladıktan sonra, kullandığımız server’ın özelliklerini ve bazı bilgiler içeren bir panel ekranı gelecek. Biz burada sağ üst köşede bulunan cPanel Yöneticisi butonuna tıklayarak devam edeceğiz ancak;

Bu ekran önemli bir ekran;

Öncelikle bu ekrana her zaman şu yolu takip ederek ulaşabilirsiniz: Firmaya üyelik girişi >> Sağ üst köşede bulunan kullanıcı adına tıklama >> Ürünlerim >> Web Hosting Sekmesi >> cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma seçeneğinin en sağında bulunan Yönet Butonu sizi bu ekrana tekrar getirecektir.

Bu ekranda sitenizin FTP bilgileri bulunmaktadır. FTP ne demek ki ? Merak etmeyin, şu anda öğrenmenize gerek yok. Ancak ileride lazım olarabilir. Bu sebeple de, aklınızın bir köşesinde bulunsun diye şimdiden belirtmek istedim. ( Şimdiden öğrenmek isteyenler olursa, FTP nedir – FTP ile site serverına nasıl bağlanılır başlıklı yazıma bakabilirler )

FTP ile site serverınıza ileride bağlanmak isterseniz, 3 bilgiye ihtiyaç duyacaksınız. Sunucu bilgisi, kullanıcı adı ve şifre.

Bu kısımda Ayarlar sekmesinin altında yer alan cPanel oturum açma bilgisi sizin FTP kullanıcı adınız.
Şifre ise FTP şifreniz. ( Bu şifre otomatik atanır, o yüzden siz değiştir butonuna tıklayarak yeni bir şifre atayın. )
FTP sunucu bilginiz ise, sol üstte Hesap sekmesininde yer alan IP adresi.

Neyse, bu bilgiyi de verdikten sonra internet sitesi kurma işlemine devam etmek, bir sonraki adım olan WordPress kurulum işlemine geçmek için sağ üst köşede bulunan cPanel Yöneticisi butonuna tıklayarak devam edin.

Site Kurma - Site Açma - Panel Yönetimiİnternet Sitesi Kurma – Panel Yönetimi

WordPress Kurulumu

İnternet sitesi kurma için sıra geldi aldığımız host ve domain üzerine wordpress kurmaya. Ben 3 ayrı yöntem ile wordpress kurulumu başlıklı yazımda nasıl kurulum yapacağınızı anlattım.

Bu site kurma rehberimde de, hemen altta o yöntemlerden bir tanesini yine resimli olarak anlatacağım. Olur da bir noktada takılırsanız, ( ki hiç zannetmiyorum, çünkü anlatımı eksiksiz yapacağım ) verdiğim yazımdaki diğer alternatif kurulum yöntemlerine de bakabilirsiniz.

1-cPanel Yöneticisi butonuna tıkladıktan sonra karşımıza cPanel yönetim paneli açılacaktır. Bu kısımdan mouse ile aşağı indiğinizde Web Applications (Web Uygulamaları ) sekmesini göreceksinizdir. Bu sekmenin altında bulunan WordPress seçeneğine tıklayın.

Not: Eğer sizde cPanel kısmı Türkçe ise İngilizceye ya da İngilizce ise Türkçe’ye cPanel yönetiminde üst kısımda bulunan Settings ( Ayarlar ) >> Change Language (Dil Değiştir) >> Select Language ( Dil Seç ) >> Türkçe / İngilizce >> Change (Değiştir) butonuna tıklayarak değiştirebilirsiniz.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur - İnternet Sitesi Kurma - Web Applicationsİnternet Sitesi Kurma – Web Applications

2-Ardından açılan ekranın en sağında bulunan +bu uygulamayı kur butonuna tıklayarak devam edin.

Site Kurma - Site Açma - Web Sitesi Nasıl Yapılır - Bu Uygulamayı Kurİnternet Sitesi Nasıl Kurulur – WordPress için Bu Uygulamayı Kur

3-Ardıdan karşınıza kurulum ekranı gelecektir. Bu ekranda site kurmak için kurulumunu yapacağımız wordpress’in ayarlamalarını yapıyoruz.

Domain:Bu kısımda alan adınızın başında www. olup, olmamasını seçiyoruz. Günümüz de bir domain adresinin başında www. olup, olmaması teknik açıdan hiç bir farklılık yaratmıyor. Ben www. olmadan kullanıyorum, daha pratik oluyor. Size de alan adınızı başında www. olmadan kullanmanızı öneririm.

Keza herhangi bir kişi tarayıcısına site adresinizi başında www. koysa da koymasa da, site adresiniz hangisi ise otomatik ona yönlendirilir.

https:// uzantısı ise SSL sertifikası gerektirmektedir. Bu SSL sertifikalarının ücretlileri de mevcuttur, ücretsizleri de. Ancak sonradan kurulabilir bir sistemdir keza bu site açma yazısından sonra yapılacak ilk adımlarda da ücretsiz SSL sertifikasını nasıl sitenize kuracağınızı anlattığım bir rehberim mevcut.

Biz şimdilik domain kısmını http’li seçelim. Yani, domain kısmını http://sizinsiteniz.com şeklinde seçmeniz en uygunu olacaktır.

Dizin: Bu kısmı boş bırakın, eğer bu kısma herhangi bir şey yazarsanız ( örnek: abc ) siteniz bu dizin adresi üzerine kurulur. Yani site adresiniz http://sizinsiteniz.com/abc şeklinde olur. Siz direkt sitenizi http://sizinsiteniz.com adresi üzerine kuracağınız için burayı boş bırakmalısınız.

Site Kurma - Site Açma - WP Kurulumu Lokasyon Seçimiİnternet Sitesi Kurma – WP Kurulumu Lokasyon Seçimi

4-Bir alt kısımda ise Versiyon sekmesi altında bazı ayarlama kısımları olacaktır. Burada her ayarı altta gördüğünüz resimdeki gibi yapın. ( Muhtemelen ayarlar varsayılan olarak alttaki resimde olduğu gibi gelecektir ancak siz yine de tek tek bir kontrol edin, resimdeki ayarlar ile uyuştuğuna emin olun. )

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur - Web Sitesi Nasıl Yapılır - WP Kurulumu Versyion Seçimiİnternet Sitesi Kurma – WP Kurulumu Versyion Seçimi

5-Ayarlar kısmında ise kurduğumuz sitenin yönetici bilgilerini belirliyoruz.

Yönetici Adı:Bu kısmı kesinlikle Admin veya Yönetici yapmayın. (Güvenlik amaçlı)
Yönetici Şifresi: Bu kısımda ise mümkün olduğunda güçlü bir şifre belirleyin.
Yönetici E-Posta: Bu kısma sıklıkla kullandığınız bir mail adresini girebilirsiniz. Sitenizle ilgili her türlü bildirim, iletişim formundan gönderien her mesaj vs bu kısma girdiğiniz mail adresine otomatik gelecektir. Tabii ki burayı sonradan, sitenizin wordpress yönetim panelinden değiştirebilirsiniz.

Not: Bir de eğer site uzantılı bir mail adresi oluşturmak isterseniz, [email protected] gibi mesela, siz hosting ve domain alırken e-posta hizmeti de size ücretsiz olarak verildiği için, sitenizi kurduktan sonra ( bu yazıdan bağımsız ) bu şekilde de bir mail adresi oluşturabilirsiniz. Bunu da info mail açma başlıklı yazımı takip ederek yapabilirsiniz.

Site Title ve Slogan: Title kısmı site başlığınızı belirlediğiniz kısımdır. Buraya herhangi bir site başlığı girin. Slogan kısmı ise sitenizin slogan kısmı. Mesela benim sitem için site başlığım wpmavi iken, site sloganım Türkiye wordpress rehberi şeklinde. Yine buraya girdiğiniz bilgileri wordpress kurulumu tamamlandıktan sonra, sitenizin yönetim panelinden değiştirebiliyorsunuz.

Sınır Giriş Denemesi:Bu kısmı NO olarak işaretleyin. Devam eden yazılarda wordpress güvenlik önlemleri ile ilgili zaten bir eklenti kullanıyor olacaksınız.

Çok Siteyi Etkinleştirin:Bu özellik, bir çok siteyi tek bir wordpress yönetim paneli üzerinden yönetmenize olanak sağlar, ancak bir şu an tek bir internet sitesi kurma işlemi yaptığımız için bu kısmı da NO olarak seçin.

İnternet Sitesi Kurmak - İnternet Sitesi Nasıl Kurulur - WP Kurulumu - Ayarlarİnternet Sitesi Kurma – WP Kurulumu – Ayarlar

5-Son olarak ise, Gelişmiş ayarlar kısmında otomatik olarak gelişmiş ayarları yönet kısmını seçtikten sonra, en sağ alt köşede bulunan KUR butonuna tıklayarak, wordpress kurulum işlemini başlatın.

İnternet Sİtesi Nasıl Kurulur - Web Sitesi Nasıl Yapılır - WP Kurulumu Kur Butonuİnternet Sitesi Kurmak – WP Kurulumu Kur Butonu

6-Wordpress kurulumu biraz zaman alacaktır. Keza kurulum süreci de size saniye saniye gösterilecektir.

Kurulum tamamlanır tamamlanmaz karşınıza hemen alttaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda site adresiniz ve sitenizin yönetim paneline giriş adresiniz size verilecektir.

GSMArena

yazar
Yamak

Ümit Acar

başarı olabilmek için sabırlı oluyorum