İnternette kendimi Nasıl Geliştirebilirim

Logo
İnternette kendimi Nasıl Geliştirebilirim
 • 440 Okuma
 • 3 Yorum

Merbahalar bu konuda sizlere internet üzerinden doğru bilgi edinmenin ve bilmediğiniz konular hakkında nasıl bilgi edinebileceğinizi öğretmeye anlatmaya çalışacağım :) İnternette birçok yazı türleri bulunduğu gibi, Değiştirilmiş veya kurguya gönüşmüş yalan bilgilerde olabiliyor. Bizim yalanlarla işimiz hiç olmasın direk olarak doğrusunu nasıl buluruz bununla ilgilenelim. Bilinir olan internet sitelerini kullanarak bilginin doğru olma olasılığını yükseltebiliriz. Mesela Televizyon programlarında gece yarıları yayınlanan halkı bilinçlendirmek adına yayınlanan programlar var mesela Öteki gündem programlarını takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Onlarca konuyu en küçük ayrıntısına kadar konuşulan programda 2 saati geçen konuşmalar yapılır. İnternette her yazılan bilim yazılarına inanmayın ama yayınlanan siteye göre değiştiğini tekrarlamakta fayda. Eğer siz bir wikipedia sitesinden bilgileniyorsanız onun tabiki doğru olma ihtimali çok çok yüksek olduğunu biliyoruz. Nasıl biliyoruz; Çünkü Tartışma konuları açılabilir binlerce belki milyonlarca insan yararlanıyor wikipedia sitesinden. Yanılıp bilgilendirme sonucunda büyük sonuçlar doğurmayı göze alamaz. İnternette hangi konu ile ilgilenmek isterseniz onun araştırmasını arama motorlarında kullanarak en detaylı bilgilere kadar ulaşabilirsiniz, ama yanlış yazıldığını düşündüğünüzde bir başka siteden baktığınızda kopyala yapıştır tarzında olduğunu görürseniz bilin ki o yazılar çok paylaşılmış olabilir ticarete dökülmüş bile olabilir. Youtube Wikipedia ve bilim sitelerindeki konulardan daha çok kesin bilgi edinebilirsiniz. Uzmantv sitesi var mesela bu site oldukça kapsamlı konuları anlattığını hatırlıyorum bisiklet bakımından hastalık tedavi lens lere kadar bilgilendirici videolara sahip. Daha çok bilgilendirici videolarıda izlemenizde fayda var. Bilim üzerine kafa patlatmanızda sizin hayal gücünüzü ve keşif yapmanızda hızlanmaların olabileceğini söylememdede fayda olduğunu düşünüyorum. Yani demem o ki her siteye güvenmesenizde güvenilir onlarca site var ve çok uzun video olduğu için izlememezlik yapmayın, bilmediğiniz başka bir tür bilgi bile edinebiliyorsunuz. Benim çevremdeki insanlar uzun süreli videoları hiç izlemezmiş ama öğrendiklerimi onlarla paylaştığımda çoğunlukla suskun bir şekilde dinlerler ve ya soru sorarlar yada ilgilenmedikleri için konuyu değiþtirirler :D Neyse işte böyle benim bilgilerimdir bunlarda hep yeni ve meraklı olmanız dileğiyle hoşçakalın :)

yazar

İsmim Mustafa Genellikle bilgisayar başında vakit geçirmeyi seven ve genel olarak kazancımı FreeLance olarak elde eden biriyim

Yorumlar (3)

 1. yazar
  Yamak

  Mustafa Düşünceli - 5 ay önce

  Okuyup birşeyler öğrendim diyenler olursa yorumda belirtebilir bu beni mutlu eder.. Teşekkürler..

 2. yazar
  Ahi

  Erdi Doğan - 5 ay önce

  Gayet bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Ancak içerik oluştururken biraz daha görsel ve okunması açısından içeriği süslerseniz(başlıklara ayırabilirsiniz) daha çok duracak ve okunacaktır.

 3. yazar
  Yamak

  Mustafa Düşünceli - 5 ay önce

  Evet doğru söylüyorsun yazarken kendimi bi an kaptırmışım :) bu arada ödemeler kızmında ödeme alabilmem için I Ban kayıt ettim fakat son 4 hanesini almadı sebebi nedir.