İŞSİZLİK MAAŞI KİMLER ALABİLİR

Logo
İŞSİZLİK MAAŞI KİMLER ALABİLİR
  • 671 Okuma
  • 0 Yorum

İşsizlik maaşı alabilmek için birtakım şartların oluşması gerekir. İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle iş sözleşmesinin işçi tarafından veya işçinin kusuru nedeniyle sonlandırılmamış olması gerekir. Belirtmekte fayda var ki eğer işçi işten, iş kanununda sayılan haklı sebepler ile çıkmış olursa işsizlik maaşına hak kazanabilecektir. İşsizlik maaşı alabilmek için aranan ikinci şart ise işsiz kalmadan önceki son 120 günde sigorta priminin yatırılmış olmasıdır. Gerekli olan üçüncü şart, işçinin işsiz kalmadan önceki 3 yıl içerisinde 600 günlük işsizlik sigortası primi ödemiş olmaktır. 


Yukarıdaki bu şartların sağlanmasıyla birlikte işçi, işten çıkış belgesini aldıktan sonra 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine veya internet ortamından yine bu birime başvurarak kendisine işsizlik maaşı bağlanmasını talep etmelidir. 

İşsizlik maaşı ile birlikte kişiye yalnızca aylık maaş bağlanmaz. İşsizlik maaşı bağlanan kişiye aynı zamanda genel sağlık sigortası primleri, yeni bir iş bulma gibi olanakların yanı sıra meslek edinme, geliştirme ve yetiştirme gibi eğitimler de verilebilir. 

İşsizlik maaşının belirlenmesinde önemli olan durum son 4 aylık sigortaya bildirilen brüt ücrettir. Son 4 ay asgari ücretle çalışan kişinin hesaplanan işsizlik maaşı miktarı 1015,59 TL’dir. Son 4 ay 3500 TL ile çalışan kişinin hesaplanan işsizlik ücreti 1389,37 TL’dir. Son 4 ayda 6000 TL ile çalışan kişinin hesaplanan işsizlik maaşı ise 2031,19 TL’dir.

yazar
Yamak

TUGBA

27 YAŞINDAYIM ÖN MUHASEBE DE BİR BIR FIRMADA 2 YILDIR CALISIYORUM HEDEFLERI YUKSEK OLAN BIRIYIM VE GERCEKLESTIRMEK ICIN ÇABALIYORUM