İstanbul Balat'ta Gönülleri Fetheden 'Deliler' Kahvehanesi: Derviş Baba Kahvehanesi

Logo
İstanbul Balat'ta Gönülleri Fetheden 'Deliler' Kahvehanesi: Derviş Baba Kahvehanesi
 • 5520 Okuma
 • 1 Yorum

İstanbul Balat'ta Gönülleri Fetheden 'Deliler' Kahvehanesi: Derviş Baba Kahvehanesi

İstanbul'un tarih ve yaşanmışlık kokan semti Balat'ta alışıldık kuralları reddeden bir mekanı anlatacağım bu yazı dizimde sizlere. Çalışanların tamamen gönüllü olduğu, ve delilere, aşıklara, abdallara, meczuplara kapısı açık bir kahvehane var: Derviş Baba Kahvehanesi.

Akıl sağlığı yerinde olmayan insanların dışlandığı bir toplumda yaşıyoruz. Bu kuralı yıkan Ali Denizci, Balat'ın güçlü yaşanmışlığından ve samimi ortamından etkilenerek Derviş Baba'yı açmış.

Akıl sağlığı yerinde olmayan insanların dışlandığı bir toplumda yaşıyoruz. Bu kuralı yıkan Ali Denizci, Balat'ın güçlü yaşanmışlığından ve samimi ortamından etkilenerek Derviş Baba'yı açmış.


Elde edilen gelirlerle yardıma muhtaç kişiler için kullanılıyor. gönüllü olarak gidip çalışabiliyorsunuz, insanlar yemek vs yapıp satılması için de getiriyor. Ali Denizci, yalnızca kahvehanenin kapılarını açmıyor, onlarca insana onun bu projesine gönül veren insanlarla birlikte destek oluyor. 457 aile ve binlerce çocuğa hep beraber maddi manevi destek oluyorlar.

Balat'taki bu iki katlı kahvehanede, aynı zamanda gönüllüle tarafından eğitimler de veriliyor.

Balat'taki bu iki katlı kahvehanede, aynı zamanda gönüllüler tarafından eğitimler de veriliyor.

Kahvehanenin üst katında müzik dersleri, yabancı dil eğitimi, okuma yazma derslerinin tamamı gönüllüler tarafından veriliyor.

Esas işi mimarlık olan Ali Denizci, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için desteğe ihtiyacı olan insalara yardım edebilmek için işini bırakmış.

Derviş Baba'yı, para kazanmak için değil, gerçekten ihtiyaç sahibi herkese kapısı açık bir yer olarak var eden Ali Denizci "Deli raporum var. Yaşar Ağabey'in de var. Yaşar Ağabey örneğin; 42 yaşında ama 5 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip bir kardeşimiz. Yaşar Ağabey insanlığın geldiği noktada duran bir insan çünkü Yaşar Ağabey'e köfte ekmek verelim yarısını karnı aç olan birine verir.  İki pantolon verelim birini giyer diğerini yolda gördüğü garibana verir," diyor.

"Karım çalışıyor ve evimize bakıyor. Ben de bu işleri yapıyorum. Derviş Baba'da karnınızı da doyurabilirsiniz, üstünüze başınıza giysi de alabilirsiniz, İngilizce İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Arapça, Almanca, Fransızca'yı ücretsiz öğrenebilirsiniz, Keman, gitar, piyano, perküsyon, şan, solfej dersleri alabilirsiniz. Tüm dersler gönüllüler tarafından veriliyor. Temel hikayemiz yolda kalanın yola devam etmesini sağlayacak araçları temin etmek." diyor

Gönüllülük uğruna yaşayan Ali Denizci'nin eşinin de ona bakmaya gönüllü olduğunu anlıyoruz.

Yalnızca Ali Denizci değil elbette, insanlık için gönüllü çalışan birbirinden tatlı bir sürü insan var. Bunlardan biri de yolu Derviş Baba'ya düştükten sonra tüm sandalyeleri ücretsiz yapan Marangoz Cengiz Bey var.

balat'ta deliler kahvehanesi ile ilgili görsel sonucu

"Yardım etmek isteyen insanların öncelikle yakınlarındakilere bakması gerekiyor. Yardım etmek adı altında bir derneğe ya da kuruluşa üye olmalarına gerek yok. Önce komşulardan ve akrabalardan başlanırsa dünya zaten güzelleşir, kimsenin de yardıma ihtiyacı olmaz." diyor Cengiz Bey.

Yazı dizimin sonuna bunları da eklemeden geçemeyeceğim gttiğimde kahvehanenin masasında ki  ve dışarısında ki yazıları aşağaya yazacağım.

Giriş kısmında ki kapısında yazan ufak bir yazı: 'MERHABA BU KAHVEHANEDE ÖDEDİĞİNİZ HER HESAP BİR İNSANA YARDIM OLARAK GİDER. NASIL MI ? BİZLER BURDA GÖNÜLLÜLÜK ESASSINA GÖRE ÇALIŞIRIZ. KAHVEHANENİN TÜM GELİRİNİ DE YOLDA KALANLARIN YOLA DEVAM ETMESİ İÇİN KULLANIRIZ' 

deliler kahvesi balat ile ilgili görsel sonucu


ŞİMDİ SİZLERE KAHVEHANENİN BAZI KURALLARINDAN BAHSEDECEĞİM :)

 • Burası gönüllülük esasına göre çalışmaya, yaşamaya çalışan bir kahvehanedir.
 • Bedava bir kahvehane ya da sosyal tesis değildir.
 • Burda gönlüyle ya da emeğiyle çalışan herkes ve müşteriler hesabını öder

      ÇÜNKÜ;

 • Burada bir çay parası öderseniz; 5 kişilik bir ailenin sofrasına bir paket makarna gider.
 • 2 çay parası öderseniz; o ailenin sofrasına makarna yanında yoğurt da gider.
 • 15 lira hesap öderseniz; 5 kişilik ailemizin sofrasına kuru fasülye ve pilav da gider.
 • 20 lira hesap öderseniz; o ailenin sofrasına tavuk da gider.
 • 40 lira hesap öderseniz işte o zaman devreye ikinci aile girer.
 • Derviş Baba 'da siz bir yemek yediğiniz de sizin sayenizde 2 aile daha kendi evlerinde karınlarını doyurur.

 Beni en çok etkileyen kısım masa da yazan bu kuralları okuduğum zaman oldu. Eğer sizde sofrada tuzunuz olsun istiyor bi aileye dokunabilmek karınlarını doymasına biraz olsun payınız olsun istiyorsanız kesinlikle Balat'ta ki bu kahvehaneye uğramanızı öneriyorum :)

PicSay

yazar

instagram: asllhnozgluu

Yorumlar (1)

 1. yazar
  Ahi

  Erdi Doğan - 1 yıl önce

  İçeriğinizi beğendiğim için ana slider a eklendi. Ayrıca herkese mail gönderimi sağlandı. Böyle güzel içeriklerin devamını bekleriz.