İYİ BİR BİLGİSAYAR İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Logo
İYİ BİR BİLGİSAYAR İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
  • 626 Okuma
  • 0 Yorum

En iyi bilgisayar kullanıcının ne amaçla kullanacağına göre değişmektedir. Bu nedenle bilgisayar alırken özelliklerini sizin belirlemeniz gerekir.

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda öncelikle alınacak olan bilgisayarın hangi alanda kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir. Örneğin yazı yazmak, internete girmek veya sunum hazırlamak gibi düşük performans gerektiren konularda almak isteyeceğiniz bilgisayar ile yüksek grafikli oyunları oynamak ve yüksek performans gerektiren programlarda çalışmak için alacağınız bilgisayarın özellikleri farklı olacaktır.

Bu nedenle bilgisayarı alış amacının belirlenmesi önemlidir. Şimdi bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir? bu noktada dikkat etmeniz gereken konuları açıklayalım.

İşlemci

İşlemciler bilgisayarların beyni konumundadır. Bu nedenle bilgisayar alırken en başta dikkat etmeniz gereken işlemcinin özellikleridir. İşlemci bilgisayarda yapılan işlemleri gerçekleştiren parçadır. İyi bir işlemci aynı zamanda bilgisayarın hızlı olması anlamına gelmektedir. Bilgisayarlar için işlemci üreten Intel ve AMD gibi iki büyük marka bulunur. Intel işlemciler genellikle programlama işleri için, AMD işlemciler ise grafiğe dayalı işler için kullanılmaktadır.

Anakart

Anakart, bilgisayarın diğer donanımlarının bağlı bulunduğu parçadır. Anakart sayesinde bilgisayarda bulunan her parça arasında haberleşme sağlanır. Anakart konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diğer donanımlarınızın anakart ile uyumlu olmasıdır. Anakartlar her işlemciyi, RAM’i ve ekran kartını desteklemeyebilir. Dolayısıyla diğer donanımlarınızı anakart ile uyumlu seçmeniz gerekir.

RAM

Bilgisayar çalışırken verilerin geçici olarak depolandığı yere RAM denilmektedir. Anlık görüntü alabilmek ve işlemleri yapabilmek için her bilgisayarda RAM bulunması zorunludur. RAM bir bilgi hafıza birimidir. RAM ayrıca bilgisayarın hızını arttıran bir parçadır.

Harddisk

Harddisk bilgisayarın hafıza birimidir diyebiliriz. Bilgisayarlarda kaydedilen her veri harddiskte koruma altına alınır ve depolanır. Eğer büyük bir arşiv bulundurma zorunluluğunuz varsa kapasitesi yüksek bir harddisk tercih etmelisiniz. Ancak bunun yerinde depolama kapasitesi yüksek dahili flash bellek ve harddisklerden de faydalanabilirsiniz.

Ekran Kartı

Bilgisayarlarda görüntünün ekrana yansıtabilmesi Ekran kartı sayesinde mümkün olmaktadır.

İyi bir bilgisayar almak isteyenler öncelikle işlemci ve RAM özelliklerine dikkat etmesi gerekir.

Eğer yüksek performansta bir bilgisayar istiyorsanız en az Intel i5 ve benzeri güçteki işlemcili bilgisayarları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda RAM kapasitesinin de en 4 GB olması iyi bir bilgisayarın minimum gereksinimleri arasındadır. Ekran kartı en az 1 GB , Harddisk kapasitesi ise en az 500 GB olmalıdır.

Özellikle dizüstü bilgisayarlar alınırken söz konusu parçaların masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi değiştirilmesi zor olacağından daha dikkatli olunması gerekir. Alacağınız bilgisayarlar da mutlaka USB 3.0 ve HDMI girişi de mutlaka bulunmalı.

Anghami

yazar
Yamak

Ümit Acar

başarı olabilmek için sabırlı oluyorum