İZLENMESİ GEREKEN İRAN FİLMLERİ

Logo
İZLENMESİ GEREKEN İRAN FİLMLERİ
  • 1513 Okuma
  • 1 Yorum

İran sineması son yıllarda giderek yükselişini devam ettiriyor.Dünya çapında artık ilk beş arasında gösterilen iran sineması bünyesinde çok önemli oyuncu ve yönetmenleri barındırıyor.Ben de iran sinemasını çok seven ve takip eden biri olarak size izlediğim ve beğendiğim filmleri yazacağım.Keyifli okumalar ve iyi seyirler.

1.Elly Hakkında

Konu:
Ahmet, yıllarca Almanya’da yaşadıktan sonra, yaz tatili için İran’a gelir. Üniversite’den eski arkadaşları, Ahmad’ın gelişi onuruna Hazar Gölü kıyısında birlikte üç gün geçirecekleri bir tatil planlarlar. Bu tatili düzenlemek, gruptaki kadınlardan birinin, neşeli Sepideh’ın sorumluluğundadır. Sepideh, gruptaki arkadaşlarının haberi olmaksızın, kızının anaokulu öğretmeni Elly’yi de davet eder. Almanya’da yaptığı mutsuz evlilikten henüz kurtulmuş olan Ahmet de, İranlı bir kadınla bir yuva kurmak istemektedir. Elly’nin niçin davet edildiği de yavaş yavaş anlaşılır. Ancak tatilin ikinci gününde, her şey iyi gidiyor gibi gözükürken Elly esraraengiz bir şekilde ortadan kaybolur. Herkes Elly’nin nasıl ve niçin ortadan kaybolduğunu merak eder ve onu aramaya başlar…


2.Şşş..Kızlar Bağırmaz

Konusu:

Şirin birkaç saat sonra evlenecektir ancak umulmadık birşey olur ve bir adamı öldürür. Bu suçun sebebi, Şirin'in kâbus dolu çocukluğunda gizlidir. Sır düğümleri bir bir çözülür ve asıl soru ortaya çıkar: "Gerçek Suçlu Kimdir?"

şşş kızlar bağırmaz ile ilgili görsel sonucu

3.Kaplumbağalar da Uçar

Konusu:

Saddam döneminden sonra Irak -Türkiye sınırındaki Kürt Mülteci kampında mayın toplayarak hayatlarını sürdürmeye çalışan çocukları anlatan film.


4.Cennetin Çocukları

Konusu:

Onlar karşılaştıkları ve yaşadıkları sorunları aileleriyle paylaşmıyorlar, kendileri çözmeye çalışıyorlar. Aslında sorunları Zahra'nın kaybolan ayakkabılarıyla ilgili. Abisi Zahra'nın ayakkabılarını kaybettiği için kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalıyor. Çünkü yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksullar. İki kardeş günlerini tek bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar.

Cennetin Çocukları ile ilgili görsel sonucu

5.Cennetin Rengi

Konusu:

Küçük Muhammed (Mohsen Ramezani),Tahran 'daki bir körler okulunda yatılı olarak eğitim görmektedir.Kör olarak doğmuştur ve çevresindeki dünyayı dokunarak ve işiterek anlamaya çalışmaktadır.Okulu yazın tatile girdiğinde babası onu almak ve köyüne götürmek üzere okula gelir.Muhammed'in annesi ölmüştür ve babası yeni bir evlilik planlamaktadır.Özürlü bir çocuğun evlilik planlarını bozacağından endişelenen baba sürekli olarak ondan kurtulmak için çareler arar.Köyde ise Muhammed'i yazı birlikte geçirecekleri sevecen iki kız kardeş ve yaşlı ninesi beklemektedir.

Cennetin Rengi ile ilgili görsel sonucu


Builder for Minecraft PE Free

yazar
Yamak

Falanca

sinema kitap ve seyahat hakkında herşey...

Yorumlar (1)

  1. yazar
    Ziyaretçi

    - 2 yıl önce

    HEPSİNİ İZLEMİŞTİM TEŞEKKÜRLER. YENİ FİLM İSİMLERİNİZİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM..