Kadınlar Neden Makyaj Yapar ?

Logo
Kadınlar Neden Makyaj Yapar ?
  • 2282 Okuma
  • 0 Yorum

Kadınlar tarih boyunca kozmetiklerle deneyler yaptılar. Ancak kadınların makyaj yapmasının bir nedeni var mı? Bazıları kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlarken, diğerleri kendilerini farklı bir ifadeyle keşfetmeyi sevdiklerini söylüyor.

İşte kadınların neden makyaj giydiği konusunda bazı bilgiler.

Kadınların makyaj yapmak için;

  • Güzel hissediyorum.
  • Kusurları örtün (akne izleri, lekelenme ve kızarıklık).
  • Cilt tonlarını bile.
  • Kendinden emin hisset.

gibi nedenleri vardır. Evet, kadınlar kendilerini güzel hissetmek ve cilt tonlarını eşitlemek için makyajdan yararlanırlar. Birçok kadın uzun zamandır makyaj yapmıştır; onsuz çıplak hissediyorlar. Ve külot ve sütyen gibi makyaj da gardırobunun en önemli parçası haline gelir.

Bazı kızlar lekeleri örtmek için makyaj yapar.

Elbette makyaj yapmanın bir çok nedeni var - vurgulayıcı özellikleri ortaya çıkarmak, kötü ruh halini ört bas etmek, sanatsal bir ifade oluşturmak, vb... Ancak, sıkça karşılaştığım endişe, birçok kadının bize getirdiği bir bilmecedir, makyaj yapmaları gerektiğini düşünüyorlar. lekeleri örtmek ama aynı zamanda gün içinde endişe duymamak makyaja daha fazla bağlanmalarına neden oluyor. Annelerinin, lekelerini makyaj için okula giderken örtmelerine izin vermeyeceğini söylemesi sonucunda gözyaşlarına boğulan genç kızlar gördüm, çünkü bunun daha fazla dışlanmalarına neden olacağını düşünüyorlar. Kendine güven ve kendine güven inşa etmek çok önemli olduğunda, gençlerin hayatlarında bir anda bunu görmek çok zor. Bu insanları başlangıçta; güzel bir gün geçmesi gerekiyorsa makyaj yapmaları için teşvik ediyorum, ancak amacımız cildini temizlemektir! Ve en önemlisi, sivilceleri için kendilerini suçlamayı bırakmaları ! 

Tabii ki, gözenekleri tıkayabilen ürünler var, ancak gerçek şu ki çoğu sivilce sadece hormonal. Başka bir deyişle, bu ara verme hayatlarındaki zamandır ve mevcut sivilcelerini tedavi etmek ve yeni sivilceleri önlemek için bir tedavi planı oluşturmamız gerekir. Bu plan, lekeleri gizlemek için kullanılan makyaj için bir 'çıkış planı' içermelidir, böylece makyaj yeniden eğlenceli olabilir! Sivilcelerin çoğu 6-8 hafta içinde dermatolog ile doğru ve dikkatle izlenen tedavi planı ile etkili bir şekilde kontrol edilebilir. İnsanları doğru hızda ilerlemelerini sağlamak için ölçütler belirlemeye teşvik ediyorum, böylece yanlış rutinde çok fazla zaman kaybedilmiyor.

MAKEUP ile ilgili görsel sonucu

Kadınların Neden Makyaj Yaptıklarını Sordukları Zaman Genellikle İki Şekilde Yanıt Verdiklerini Buldum.

İlki, makyaj yapmanın kendilerini iyi hissettirmesi ve giyerken göründükleri gibi olması.

Kadınların çoğu makyaj yapmakta, çünkü makyaj yapmak toplumda bilinçaltında bir beklenti haline gelmiştir. Reklamlar ve dergiler nedeniyle, kadınlar bilinçsizce görünüşlerinin yeterince iyi olmadığını öğreten ulaşılmaz bir güzellik idealini görerek büyürler. Bu 'sorunu' düzeltmenin çözümü makyaj yapmaktır.

MAKEUP ile ilgili görsel sonucu

Ne kadar iyi bakarsak, o kadar iyi şeyler gideceği inancı

Üniversite sınavına hazırlık sürecinde sınav nedeniyle aşırı stres olan bir arkadaşıma şu basit tavsiyede bulunmuştum: “Ne kadar iyi bakarsan, o kadar iyi (sınav) gidecek. Çünkü baktıkların, hazırlanmandan daha önemli" Genelde, günlük makyaj rutinim "bir dakikalık" bir makyaj kuralını izler. Bu sıvı eyeliner, kirpik fırçası, eyeliner, dudak kalemi ve parlatıcıyı içerir. Uygulaması aynanın önünde sadece bir dakika sürer.

 Ben makyajın kesinlikle cinsiyetlendirilmemesi gerektiğine inanıyorum. Herhangi bir kişi makyaj yapmak isterse, bunu yapmakta özgür olmalı ! Ne yazık ki, toplumumuz makyaj, oje ve diğer “güzellik” ürünlerini kadınlık ve kadınlıkla güçlü bir şekilde ilişkilendirmektedir.

MAKEUP ile ilgili görsel sonucu

Bazen kadınlar makyaj yapmaktalar çünkü dünyaya katılmak için buna mecbur olduklarını düşünüyorlar.

Bu dersler, reklamlar ve TV ve filmlerde kusursuz makyajla uyanan kadınların çağında, mesaj, kadınların her şeyi yapmak için her zaman makyaj yüzüne sahip olmaları gerektiğidir.

Ama diğer zamanlarda insanlar makyaj yapar çünkü onları mutlu eder.

Başkaları için kesinlikle bir yol aramak için yapmıyorlar, yaratıcılıklarını ifade etmek ya da kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan kişisel bakım ritüellerini tamamlamak için kullanıyorlar. Makyaj yaptığım zaman gözlere ve dudaklara yapıyorum - hepsi bu. Fondöten veya kapatıcı ile ilgilenmiyorum ya da stres sivilcemi görebiliyorum üstelik bunu görmek beni ürkütmüyor. Sadece göz farı ve koyu kırmızı dudaklardan hoşlanıyorum.

Açıkçası, bütün kadınların bir makyajdan, allıktan veya rujdan faydalanabileceğine inanıyorum. Makyaj kullanmak kendimi güvende hissettiriyor.

MAKEUP ile ilgili görsel sonucu

Kadınlar makyaj yapar çünkü bu bir ifade biçimidir; ruh hali, statü, yaratıcılık ve daha fazlasını aktarmada 

Kadınlar için aynı makyaj koleksiyonu, randevu gecesi için seksi ve romantik anları aktarabilir. İş yerinde profesyonellik ve otoriteyi ya da bir rock konseri sırasında konserinin ruhunu ve ruhun içindeki enerjiyi yansıtabilir. Kadınlar makyaj giyer çünkü kelimeler kullanmadan makyaj o anda kim olduklarına dair bir hikaye anlatır. Bu ifade güçlendirme, güven ve özgüven için son derece önemlidir.

MAKEUP ile ilgili görsel sonucu

Yeni başlayanlar için birçok kadın makyajı kamuflaj olarak kullanıyor.

Endişeli ve güvensiz kadınlar, daha az farkedilir görünmek için makyaj kullanma eğilimindedir. İkincisi, baştan çıkarma yönü vardır. Belirgin derecede daha çekici olmak isteyen kadınlar makyajı daha güvenli, girişken ve iddialı olma eğilimindedirler.

Makyaj, kişinin doğal güzelliğini arttırmada faydalı bir araçtır, fakat fazla abartılmıştır ve hepsi zararsızdır. Kullanıcı hangi görüntüyü sunmak istediğini kendisi için belirlemelidir. Herhangi bir mağazada gezinin ve en güzel görünmek için sahip olmanız gereken her ürünü satmaya hazır olan her makyaj tezgahında temsilciler olacak.

yazar
Kalfa

İrem Be

Psikoloji Editör