Kağıt Nasıl Üretiliyor?

Logo
Kağıt Nasıl Üretiliyor?
  • 667 Okuma
  • 0 Yorum

Milattan sonra 2.yüzyılda Çinliler tarafından icat edildiğinden beri en sevdiğimiz kitaplarda,dergilerde ve defterlerimizde kağıdı kullanıyoruz.Kağıt,fikirlerimizi ve bilgileri paylaşmanın en iyi yollarından birisi.Kağıt üretiminin temel teknikleri yüzyıllar boyunca değişmemiş olsa da çağdaş teknolojiler,üretimdeki kaliteyi ve verimliliği büyük ölçüde artırdı.

Bu derginin sayfaları da dahil olmak üzere tüm kağıt ürünleri hayatlarına bir ağaç olarak başlıyor.Ağacın kabuğu ayrılıyor ve geriye kalan odun parçalanıyor,kağıt hamuru haline getiriliyor,ardından da pürüzsüz ve dayanıklı olması için makinelerle işleniyor.

Kağıt üretim süreci sanayileşmeden önce atalarımız fikirlerini yazmak ve kayıt tutmak için kemik,bambu ve papirüs kullanıyordu.Odundan yapılan ilk el yapımı kağıtlar üretilirken,kağıt hamuru seyreltilerek selüloz elyaftan oluşan bir sıvı meydana getiriliyor,sonra bu malzeme elek benzeri bir aletten geçiriliyordu.Böylece elyaflar (fiber) birbirine karışıyordu.Ortaya çıkan pelte preslenerek içindeki su uzaklaştırılıyor,geriye hasır gibi bir kağıt alıyordu.

Buharla çalışan kağıt üretim makinesi 19.yüzyılda icat edilene kadar,insanların büyük ölçekte kağıt üretmesi mümkün değildi.Yine o dönemde dolmakalem ve kurşunkalemin de icat edilmesiyle odundan yapılan kağıtlar yaygınlaştı,dünyanın her yanında ekonomik ve toplumsal devrimlerin önemli bir parçası oldu.19.yüzyıl sona ererken basılı akademik metinlere,gazetelere ve kitaplara ulaşmak çok daha kolaylaşmıştı.Kağıt endüstrisi şu anda Kuzey Amerika,Avrupa ve Doğu Asya'nın egemenliğinde.Dünya genelindeki fabrikalarda her yıl 400 milyon ton kağıt üretiliyor.Üretimde kullanılan makineler büyük ölçüde geleneksel kağıt üretimiyle aynı adımları uyguluyor ama işlemi daha hızlı,tutarlı ve verimli şekilde tamamlıyorlar.Bu makinelerin şekillendirme,presleme,kurutma ve kalenderleme için dört ayrı bölümü var.Günümüzde kullanılan en yaygın cihazlar,saatte 60 kilometre kağıt hızına ulaşarak inanılmaz miktarda kağıt üreten Fourdrinier makineleri.İleri teknolojinin getirdiği bu yöntemler sayesinde evde,işyerlerinde ve okullardaki ihtiyacımızı karşılayacak kadar kağıt üretebiliyoruz.

Modern Bir Kağıt Fabrikası

Ormancılık:Birçok ağaç,yalnızca kağıt üretiminde kullanılmak üzere yetiştirilir.Kesilenlerin yerine her yıl milyonlarca fide dikilir.

Soyma ve parçalama:Ağaç kabukları kağıt üretiminde kullanılamaz.Kütükler makinelerden geçirilerek kabukları soyulur.Soyulmuş kütükler,dönen bıçaklarla odunu küçük parçalara ayıran bir parçalayıcıdan geçirilir.

Kimyasal hamurlaştırma:Bitkilerin hücre duvarlarının sert olmasını sağlayan lignin maddesini ayırmak için odun yongaları pişirilir.

Mekanik hamurlaştırma:Yongalar,odunun selüloz elyaflarını ayıran mekanik bir çırpıcı kullanılarak kağıt hamuru haline getirilir.

Temizlik:Elyaflar yıkanır,elenir ve kurutulur.Ayrıca,beyaz kağıt üretilecekse kağıt hamuru ağartılabilir.

Hamur kasası:Hamur kasası,su ve hamurlaşmış elyaf karışımını uzun bir yarıktan geçirerek yürüyen bir tel örgü banda püskürtür.

Mürekkep temizliği:Yapıştırıcılar ve mürekkep,hamur kasasındaki döngüye girmeden önce bir yüzdürme süreciyle uzaklaştırılır.

Kullanılmış kağıt:Kağıt ürünler geri dönüştürülerek yeni kağıt üretiminde kullanılabilir.İlk olarak,kullanılmış kağıtlar hamur haline getirilir.

Tabaka oluşumu:Taşıyıcı bandın üzerindeki su boşalmaya,elyaflar yayılarak adeta ince bir hasır tabakasına dönüşmeye başlar.

Pres bölümü:Pres bölümü,ıslak ve düzleştirilmiş kağıt hamurunu sıkarak su içeriğini yaklaşık yüzde 50'ye düşürür.

Kurutma:Kağıtlar,daha hızlı kurumaları için 100 dereceye ısıtılmış dökme demir silindirlerden geçirilir.

Kaplama:Baskıda daha iyi sonuç vermesi için kağıdın yüzeyine pigmentler,bağlayıcı maddeler ve katkı maddeleri içeren bir kaplama uygulanır.

Kalenderleme:Kağıdın pürüzsüz ve parlak dokusunu elde etmek için kağıt,ütü görevi gören bir dizi kalender silindirinden geçirilir.

Son adım:Dev kağıt tabakaları,raflarda gördüğünüz boyutlarda kesilmeden önce bir bobinlere sarılır.

Kağıt Hakkında Beş İlginç Bilgi

1-Arz ve talep:ABD'de her yıl süt kutuları ve karton kutulardan kırtasiye malzemeleri ve ders kitaplarına kadar yaklaşık 80 milyon ton kağıt kullanılıyor.

2-Çam deyip geçme:Çoğu kağıt çam ağaçlarından üretilir.Tek bir çamdan,80.000 yapraktan fazla fotokopi kağıdı üretebilir.

3-Kağıt katlama:17.yüzyılda Japonya'da yayılan kağıt katlama sanatına origami denir.

4-Geri dönüşüm endüstrisi:Bugün kullandığımız kağıtların yaklaşık üçte ikisi geri dönüştürülüyor.Sıfırdan üretilmek yerine geri dönüştürülen her ton kağıt,31.000 litre su tasarrufu sağlıyor.

5-Kalite ve çeşitler:Kağıt kalitesinde ve çeşitlerindeki farklılıkları elyafın cinsi,hamurun çırpılma veya inceltilme derecesi,kullanılan ek malzemeler,ağırlık ve kağıdın oluşumundan sonra uygulanan işlemler belirler.

Google News

yazar

Değişik konuları araştırıp,paylaşmayı seven,değişik bir arkadaşınızım :))