Kahve demleme teknikleri ☕️

Logo
Kahve demleme teknikleri ☕️
  • 164 Okuma
  • 0 Yorum

Chemex şu anda İstanbul’un hemen hemen tüm lokal kahvecilerinde baristanın yanında veya kafenin raflarında görebileceğimiz, biraz kum saatine biraz da sürahiye benzeyen, ilginç ve şık tasarımlı cam bir kahve demleme ekipmanı. Bu yazımızda Chemex kahve demleme ekipmanından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Çeşitleri 
Chemex kahve demleyicileri temel olarak üç çeşitten oluşuyor. Bunların ilki ülkemizde olmayan otomatik versiyon, ikincisi cam tutacaklı versiyon ve sonuncusu bunlar arasında en popüler olan ahşap tutacaklı versiyon.

Hesaplama yapılırken bir Cup 150 mL baz alınıyor. Buna göre cam tutacaklı chemex’in 3 Cup, 6 Cup, 8 Cup ve 10 Cup versiyonları bulunuyor. Ahşap tutacaklı Chemex ise 3 Cup, 6 Cup, 8 Cup ve 13 Cup büyüklüğünde modellere sahip. Temel demleme ilkesi olarak bu iki Chemex modeli arasında hiçbir farklılık yok, sadece dış dizayn anlamında farklar bulunuyor. Satış rakamlarına baktığımızda ahşap tutacaklı Chemex’in cam tutacaklı modele göre çok daha popüler olduğunu söyleyebiliriz.
Özellikleri

Ahşap tutacaklı Chemex’inizin ahşap ve deri kısımları elde yıkamaya uygun. Borosilikat cam teknolojisi ile yapıldığı için koku ve kimyasal kalıntıları geçiriyor ve tutmuyor. Bu özellik kahvenizin tadına doğrudan etki ediyor ve her seferinde aynı tadı yakalayabilmenizi sağlıyor. Chemex’inizdeki kahvenin soğuması durumunda ocakta rahatlıkla ısıtabilirsiniz ya da kahvenizi doğrudan ocak üstünde demleyerek soğumamasını sağlayabilirsiniz. Cam tutacaklı versiyonu da ocakta ısıtırken elinize zarar vermez. 
Filtreleri

Chemex’in kendine has 5 farklı çeşit filtresi var.

  • Önceden katlanmış yuvarlak filtre – Beyaz – 3 Cup hariç her modele uygun
  • Önceden katlanmış kare filtre – Beyaz – 3 Cup hariç her modele uygun
  • Önceden katlanmış kare filtre – Saman – 3 Cup hariç her modele uygun
  • Katlanmamış yuvarlak filtre – Beyaz – 3 Cup hariç her modele uygun
  • Katlanmamış yuvarlak filtre – Beyaz – Sadece 3 Cup modeline uygun

Chemex İle Kahve Demleme
chemex ile kahve demlerken yine diğer yöntemler gibi 12,5 gram orta – kalın öğütülmüş kahve ve 200 mL su oranını kullanabilirsiniz..kahve çeşidinden ve öğütme boyutundan kullandığınız suyun sıcaklığına kadar tüm parametreler ile oynayarak kendi zevkinize en uygun kahveyi bulabilirsiniz

yazar

Kahveye dair tutkum paha biçilemez...

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma