KAPSAMLI GÜNDEM ANALİZİ

Logo
KAPSAMLI GÜNDEM ANALİZİ
  • 82 Okuma
  • 0 Yorum

ücretsiz vpn

Uzun bir süredir inceleyen ve analiz eden bir bakış açısıyla ülkemi izliyor ve dinliyorum.İçeride ve dışarıda olmak üzere Cumhuriyet tarihinde eşine az rastlanır bir süreçten geçiyoruz. Küresel anlamda yaşanan ticaret savaşları ve şimdi de küresel anlamda dünyayı tehdit eden Corona Virüsü (Covid-19) ile mücadele ediyoruz. Tüm bunlar yaşanırken bölgesel gücümüzü koruyabilmek için de Türk Silahlı Kuvvetleri sınırlarımızda çok ciddi anlamda askeri operasyonlar yapıyor. Bu kısa bilgilendirmeden sonra son birkaç haftadır ülkemizdeki gündemi sıralamak istiyorum.

1-      İdlib’te şehit olan askerlerimiz

2-      Corona Virüsünün neden olduğu vakalar

3-      Libya’da şehit olan askerlerimiz

4-      Rusya ile imzalanan ateşkes anlaşması

5-      Şehit olan MİT mensuplarının fotoğraflarını paylaşan “gazeteciler”

6-      Ali Babacan’ın kurduğu Demokrasi ve Atılım partisi

7-      Corona Virüsü nedeniyle halkın bilinçsizce erzak stoğu yapması

Görüleceği üzere ülkemiz çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. İlk olarak tüm dünyayı önce sağlık açısından akabinde de ekonomik anlamda etkileyen Corona Virüsü ile ilgili birkaç söz söylemek istiyorum. Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ölümcül virüs aylar sonra neredeyse tüm ülkelerde görülmeye başladı. Virüsle ilgili olarak çok çeşitli komplo teorileri ortaya atılıyor. Yaşlı nüfusun azaltılmasına yönelik oluşturulan bir virüs olduğundan tutunda Çin’in ekonomisini altüst etmek için üretildiğine kadar birçok farklı komplo teorisi üretilmektedir. Ben bu komplo teorilerinden daha çok ülkemizin attığı ve atacağı adımları önemsiyorum. Bu minvalde Sağlık Bakanlığımızın üstün çalışmalarını buradan sizlerin huzurunda canı gönülden tebrik ediyorum.Toplumumuzun büyük çoğunluğu gerekli önlemleri uyguluyor ve olayın ciddiyetinin farkındalar. Ancak bir kesimde var ki; “Bize bir şey olmaz.” diyerek tüm toplumu tehlikeye atmaktadırlar. Bunlara karantina bölgesinden kaçmaya çalışanları da ekleyebiliriz. Yetkililerin ısrarla vurguladıkları sözü buradan bir kez daha belirtmekte yarar görüyorum: Çok gerekmedikçe evinizden çıkmayın.Kalabalıklara girmeyin. Tokalaşmaktan kaçının.

Bir diğer önemli gündem maddesi ise kimlikleri gizli kalması gereken MİT mensuplarının fotoğraflarını yayınlayan “gazeteciler” idi. Bu eyleme her ne derseniz deyin lakin gazetecilik faaliyeti demeyin. Birçok görevde aktif rol alan istihbaratçıların deşifre edilmesi olsa olsa hainliktir. Bu eylemi bir başka ülkenin basın mensupları ya da istihbaratçıları yapmış olsa anlaşılabilir bir durumdur. Fakat kendi ülkesine bunu yapandan gazeteci olmaz, olsa olsa işbirlikçi hain olur. Bu gazeteci görünümlü işbirlikçiler hakkında hukuki süreç devam etmektedir.

Bir diğer madde ise sınır ötesi harekatlar. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi bölgesel aktör olabilmek için sınır ötesi harekatların ne kadar zaruri olduğundan defaatle bahsetmiş biri olarak bu operasyonları sonuna kadar destekliyorum. Siyasi otoritesini halkına zulüm olarak yansıtan ülkelere karşı mazlumun yanında yer almak geçmişimize olan saygımızın en hakiki göstergesidir. Bu operasyonlarda dikkat çeken bir diğer husus ise ülkemizin insansız hava araçlarında ne kadar ileride olduğudur. Gelişmiş ülkelerin gıpta ile baktığı İHA’lar ve SİHA’lar bölücü unsurlara da göz açtırmıyor. Türkiye’nin savunma sanayindeki atılımı göz kamaştırıyor. Bu gidişle de göz kamaştırmaya devam edecektir.

Ali Babacan ve ekibinin kurmuş olduğu Demokrasi ve Atılım partisi Türkiye siyasetinde aktif olan 84. parti oldu. Seçimlerde başarılı olup olamayacağından daha çok Türkiye demokrasisi için bir kazanım olarak görüyorum. Farklı görüşlerin rahatlıkla savunulabildiği bir Türkiye, geleceği güvenle inşa edebilecek demektir. Ali Babacan bundan 18 yıl önce kurucusu oldu Ak Parti’nin kurulduğu otelde partisinin tanıtım toplantısını gerçekleştirerek bir mesaj vermek istemiş olabilir. Bunu ilerleyen süreçte göreceğiz.

İçinde bulunduğumuz zorlu süreçlerin elbet geride kalacağı ümidiyle mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi adım adım inşa etmek için bilgim ve azmim dahilinde devletimin yanında olduğumu belirtmek isterim. Yazımı kaleme aldığım 18 Mart Çanakkale zaferinde milli duyguların had safhada olduğunun bilinmesi de isterim. VESSELAM

Sağlıcakla kalın…

yazar

Hayatı boyunca öğrenmeyi ve öğrenci kalmayı hedeflemiş bir mühendis.

ücretsiz vpn

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma