Karantina günlerinde çocuklarla yapılacak aktiviteler.Evde çocuklarla yapılabilecek aktiviteler. Coronalı günlerde çocuklarla yapılabilecek şeyler.

Logo
Karantina günlerinde çocuklarla yapılacak aktiviteler.Evde çocuklarla yapılabilecek aktiviteler. Coronalı günlerde çocuklarla yapılabilecek şeyler.
  • 2992 Okuma
  • 0 Yorum

Karantina günlerinde çocuklarla yapılacak aktiviteler


Koronavirüs sebebiyle okulların tatil olmasının ardından birçok velimizden; 

“Sevgili öğretmenlerimiz bu çocuklar kendi başına oyun kurup oynamıyorlar, hep bizim yönlendirmemiz gerekiyor buda bizi aşırı yoruyor bir dk tek oynamıyorlar ne yapacağız” dönüşleri alıyoruz. 

Çağımız çocuklarının en büyük problemi bu olsa gerek. Kendi çocukluğumu düşünüyorum annem iş yaparken kendi kendime oyunlar türetirdim. Elime geçen her şeyden oyun, oyuncak üretebiliyordum. Ama günümüzde bunu yapabilen çocukları el üstünde tutuyoruz. Sadece ev ortamında değil okul ortamında da bu şekildeler. Bir arkadaşları onlarla oynamaktan vazgeçtiklerinde hemen sıkılıyorlar ve ağlıyorlar. 

Annelerimizin yükü çok hem ev işleri, yemek vs derken hem de çocuklarla ilgilenebilmek bazen zor olabiliyor. Ama unutmayalım ki sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirebilmek için onlarla zamanı paylaşmak, onlara sevildiklerini hissettirmek, onlar için zaman ayırabildiğimizi gösterebilmek çok önemli. Bunu sadece oturup onlarla kendi oyuncaklarıyla oynayarak yapmak zorunda da değilsiniz. Örneğin; yemek hazırlarken yapabileceği düzeyde görevler vermek, masaya tabak, çatal, kaşık taşımasını sağlamak, yatağını beraber düzeltmek, temizlik yaparken onlara da ufak işler vermekte çocuklar için birer farklılık ve aktivitedir. Küçükken hatırlıyorum annem çok elişi yapardı ben de sıkıldım diyince bana da verdi bir tülbent, iğne, iplik al sende yap dedi. Bu benim için o kadar değişik ve zevkli bir işti ki size anlatamam. Ve beni sıkılmadan saatlerce oyalamıştı. 

Tabi bunların yanında hem onların gelişimine katkıda bulunacak hem de eğlenceli vakit geçirmelerine yarayacak aktivitelere de ihtiyacımız oluyor. Bunun için sizlere birkaç örnek sunuyorum:


1. Makarnadan kolye

Evde iki kişilik bir takı tasarım atölyesi kurabilirsiniz. Delikli makarnaları boyayın ve renkli iplere geçirin.


2.Ne çizdim?

Çocuğunuz arkasını dönsün ve siz sırtına işaret parmağınızla bir şekil çizin. Çocuğunuz ne çizdiğinizi tahmin etmeye çalışsın.


3.Tak takıştır partisi

Şapka, kolye, kravat, papyon, kemer, güneş gözlüğü, atkı, bere… Çocuğunuzla bir tak takıştır partisi vererek kendinize eğlenceli kostümler yaratabilirsiniz.


4.Sayı eşleştirmece

İki farklı renkte 10’ar kart hazırlayın. Bir renk kartların üzerine birden 10’a kadar sayıları yazın. Diğer kartlara da bu rakamlara karşılık gelen resimler çizin. Örneğin; 1-Çiçek, 2-Top, 3-Güneş gibi… Sonra çocuğunuzdan kartları eşleştirmesini isteyin.


5.Neye benziyor?

Birlikte camın önüne oturun, perdeyi açın ve gökyüzünü izleyin. Gördüğünüz bulutların şekilleri hakkında yorum yapmaya başlayın. Emin olun, çocuğunuzdan çok ilginç benzetmeler duyacaksınız!


6.Koku testi Minik kaselere kokulu yiyecek ve baharatlar koyun, kaselerin üzerlerini folyo ile kapatın. Sonra da çocuğunuzdan kaseleri koklayarak içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyin!


7.Paketi geçir oyunu Oyunun ödülü olarak belirleyeceğiniz bir şeyi kağıtla kat kat sarın. Sonra müzik açın. Müzik çaldığı sırada paket kimin elindeyse o, paketin katlarını açmaya başlasın. Müzik susup tekrar başladığında paket el değiştirsin. Paketin son katını açan oyuncu ödülün sahibi... Bu oyunu ne kadar kalabalık oynarsanız o kadar eğlenceli olur.


8.Rüzgar çanı Teneke içecek kutularını kumaşlarla ve renkli kağıtlarla süsleyerek balkonunuz için bir rüzgar çanı yapabilirsiniz!


9.Hangisi kayboldu? Masanın üzerine beş adet nesne koyun. Çocuğunuzun bu nesnelere dikkatle bakmasını, 40 saniye sonra da gözünü kapamasını isteyin. Masanın üzerinden bir nesne alıp saklayın ve ondan eksik olanı bulmasını isteyin.


10.Resimli hafıza oyunu Bir kağıda elma, araba, çiçek, ev gibi şeylerin resmini çizin. Ama her şeyden iki tane olmalı. Çünkü daha sonra bu resimleri kesecek, karıştırıp ters bir şekilde masaya dizecek ve resimlerin eşini bulmaya çalışarak hafıza oyunu oynayacaksınız!


11.İçinde ne var? Masanın üzerine bir yere vurduğunuzda farklı sesler çıkaracak şeyler koyun. Örneğin metal para, tahta kaşık, cam bilye gibi… Daha sonra çocuğunuzun gözlerini bağlayın ve çıkardığı sesten hangisi olduğunu tahmin etmesini isteyin.


12.Sıcak-soğuk Bulunduğunuz odada bir eşya seçin ve çocuğunuzdan bunun ne olduğunu tahmin etmesini isteyin. Seçtiğiniz şeye yaklaştıkça ‘sıcak’, ondan uzaklaştıkça ‘soğuk’ diyerek onu yönlendirmeyi unutmayın!


13.Nesi eksik? Kuyruksuz kedi, kapısız ev gibi resimler çizin ve çocuğunuzdan resimde neyin eksik olduğunu bulmasını isteyin.


14.Kelime oyunu Çocuğunuza ‘kahvaltıda yediğimiz beş şey sayabilir misin?’, ‘Şimdi de B harfiyle başlayan üç şey söyle bakalım…’, ‘kırmızı renkli yiyecekler hangileri?’ gibi sorular sorarak kelime oyunu oynayabilirsiniz.


15.Heykel Bu oyunun kuralı çok basit! Heykel denilince herkes donup kalacak. İlk hareket eden yanar!


16.Sesi nasıl? Evinizdeki oyuncak hayvanların hepsini bir poşete koyun. Sırayla birer oyuncak çekerek hayvanın adını söyleyin ve çıkardığı sesi taklit edin.


17.Balonla yürüme Balonları iki ayak arasına sıkıştırarak yürüme yarışı yapın.


18.Kürdandan resim Çocuğunuzdan kürdanlardan üçgen, kare, ev, insan gibi şekiller oluşturmasını isteyin.


19.Oyun hamuruzunu kendiniz yapın 3 su bardağı un, 1 su bardağı su, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve ¼ su bardağı tuz ile oyun hamurunuzu kendiniz hazırlayabilir, renklendirmek için zerdeçal, ıspanak suyu, pancar suyu gibi doğal ürünlerden yararlanabilirsiniz.


20.Denge oyunu Çocuğunuzun eline ağır olmayan bir kitap koyun ve onu düşürmeden yürümesini isteyin!


21.Parmak güreşi Siz ve çocuğunuz baş parmaklarınız açıkta kalacak şekilde ellerinizi birbirine kenetleyin. Her oyuncu kendi baş parmağı üstte kalacak şekilde diğer oyuncunun baş parmağını aşağı yatırmaya çalışşın.


22.İp baskısı

İpleri sulu boyayla boyayın. Boş bir kağıdı ikiye katlayarak ipi içine koyun ve ipi ucundan çekerek kağıtta şekiller yaratın.


23.Kağıt bardak kulesi

Kağıt bardakları üst üste dizerek kule haline getirin. Bakalım en son kimin kulesi yıkılacak?


24.Renk bulmaca

Çocuğunuzdan etraftaki yeşil, beyaz ya da kırmızı renkli şeyleri bulmasını isteyin.


25.Ne yiyorum?

Çocuğunuzun meyve saatini oyunla renklendirmeye ne dersiniz? Gözlerini bağlayın ve yediği meyvelerin hangisi olduğunu tahmin etmesini isteyin!


26.Yıkama

Kızınız bebeklerini, oğlunuz plastik arabalarını yıkamaya bayılacaktır. Bir leğen su ve bir diş fırçası temizlik için yeterli…


27.Hangi hayvan? Dergilerden hayvan resimleri kesin ve bir poşete koyun. Her oyuncu sırayla bir resim çeksin ve resimdeki hayvanı hareketleriyle diğer oyuncuya anlatmaya çalışsın.


28.Sayı bulmaca Birden 10’a kadar sayıları birer karta yazın, kartları gizleyin ve çocuğunuzdan bulmasını isteyin.


Keyifli vakitler...

yazar

Hem okur hem öğretir..

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma