Katarsis ve Meditasyon

Logo
Katarsis ve Meditasyon
  • 292 Okuma
  • 0 Yorum

 KATARSİS

   "Katarsis" Yunanca'da "temizlenme, arınma" anlamına gelir, kavram aynı zamanda psikanalitik bir tedavi yöntemidir. Bireyin geçmişteki travmatik yaşantısını ve duygusal yüklerinden ayrılması onlardan kendisini arındırması olarak bilinir.

Katarsis'in Tarihi

   İlk kez M.Ö. 350'li yıllarında Aristoteles'in "Poetica" adlı yapıtından alınmış bir sözcük olup ilgili yapıtta trajedinin seyirci üzerindeki etkisini anlatır. Dehşet ve acıma duygularının seyirciyi içsel bir arınmaya götürdüğünü önerir. Ardından Psikanaliz kurucusu Freud, Aristo'nun görüşlerine dayanarak kendi düşünceleri ile yorumlamıştır.

  MEDİTASYON

    Bir zihni dinlendirme tekniğidir. "Strese karşı panzehir" olarak adlandırılır hatta. Meditasyon günümüz yaşam koşullarına göre düzenli yapılması önerilen ve birçok hastalığa sebep olan stresi azaltmak için kullanılan derin bir tedavi yöntemidir. Araştırmacılar ilkel toplumların bilincin değiştirilmiş durumlarını ve ruhsal değişimleri, yıldızların altında ısınmak için yaktıkları ateşin başında düşüncenin derinlerine dalarak keşfettiklerini kurgulamışlar.

    Gelelim benim düşüncelerime. Tabii ki katarsis ve meditasyona hurafe veya batıl inanç demeyeceğim. Ama bir gerçek var ki insanoğlu inandığı şeyleri doğru kılar, yapar. Eğer inanç duygularını bastırmaz ve mantık ile doğru orantıda gitmezse bir süre sonra kalbi yorulur. Kalp beynin isteklerini yerine getirme gücünü toparlar, önce kalp tamam der ve beynimiz eyleme geçer. Bir süre ben de meditasyon yapmıştım. İnanmadığım bir konu hakkında, düzelmeyeceğini bile bile sanki düzelecekmiş gibi umutlanarak onu evrenden istemek ya da onun olması için evrene enerji yollamak tamamen saçmalık. Burada beyin devreye giriyor sanırım. :)

   Peki soracaksınız bu deli neden katarsis hakkında yazı yazıyor? Bazen, son zamanlarda benim aşırı ihtiyacım var, insanların kalbini dinlendirmesi  gerekiyor. Zihnini boşaltması, belki de bir başkasının görüşünü alarak kendisine yol çizmesi gerekiyor. Geride kalan her olayı her anı unutmak... Çok zor evet. Ama yapmak gerekiyor.

    Biliyorsunuz ilgimi çekmeyen hiçbir konuyu paylaşmıyorum sizinle; belki bir çıkış yolu bir yol arkadaşı olabilmek için yazıyorum. "Asla!" diye bir şey yoktur ve eğer kalbin ile inandıysan senin önünde kimse duramaz. Kendine iyi bak. :)

yazar
Yamak

İrem Mert

Merhaba, ben İrem Mert. Hayatımın dönüm noktası olacağını düşündüğüm bir konuda sadece araç olabileceği için hobilerimi kullanmayı seviyorum. Bu yüzden burdayım. Umarım iyi anlaşırız.. :)

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma