Kılıç Balığı: Beslenme, Yararları ve Kalorileri

Logo
Kılıç Balığı: Beslenme, Yararları ve Kalorileri
  • 137 Okuma
  • 0 Yorum

Kılıç balığı (Xiphias gladius), dünya çapında birçok insanın tükettiği büyük bir yırtıcı balıktır.

Karakteristik özelliği, adının geldiği yer olan kılıç benzeri bir banknottur. Aynı zamanda okyanustaki bilinen en hızlı balıklardan biridir.

Kılıçbalığının kendine özgü bir beslenme profili vardır ve birçok sağlığı geliştirici etki sağlar. Bununla birlikte, çok sık veya çok miktarda tüketmek cıva toksisitesine neden olabilir (1 Güvenilir Kaynak).

Bu makale, kılıç balığı yemenin faydaları ve dezavantajları dahil olmak üzere sağlık üzerindeki etkilerini ve ne kadar yemenin güvenli olduğunu gözden geçirmektedir.

Kılıç balığı beslenmesi

Kılıç balığı birçok temel besin maddesi bakımından zengindir.

Temel besinler vücudunuzun üretemediği besinlerdir, bu yüzden onları yiyeceklerden almanız gerekir.

85 gram pişmiş kılıç balığı porsiyonu şunları sağlar:

  • Kalori: 146
  • Protein: 20 gram
  • Yağ: 6,7 gram
  • Karbonhidrat: 0 gram
  • Selenyum: Günlük Değerin (DV)% 106'sı
  • D Vitamini: DV'nin% 71'i
  • Potasyum: DV'nin% 9'u
  • Magnezyum: DV'nin% 7'si

Kılıç balığı selenyum bakımından son derece yüksektir. Bu temel eser mineral, diğer işlevlerin yanı sıra tiroid ve kemik metabolizması, bağışıklık, kalp sağlığı ve erkek doğurganlığındaki rolü nedeniyle insan sağlığı için önemlidir.

Aynı zamanda bağışıklık, kalp sağlığı ve astım için de faydalı olduğu kanıtlanmış kemik sağlığı için önemli bir vitamin olan D vitamini için harika bir kaynaktır.

Ek olarak, kılıç balığı, yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içeren yağlı bir balıktır.

EPA ve DHA da gereklidir ve kalp ve iltihaplı hastalıklara karşı koruma sağladıkları ve beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı oldukları bilinmektedir.

85 gramlık bir porsiyon, 764 mg EPA ve DHA kombinasyonu sağlar. Amerikalılar için 2015–2020 Beslenme Rehberi, günde ortalama 250 mg tüketilmesini önermektedir. Bu nedenle kılıç balığı çok zengin bir kaynaktır.

Kılıç balığı, selenyum ve omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere sağlık için gerekli olan temel besinler bakımından zengindir.

Kılıç balığı yemenin faydaları

Kılıç balığı, çoğunlukla yüksek omega-3, selenyum ve D vitamini içeriği nedeniyle birçok sağlık yararı sağlayabilir.

Kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilir

Yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı için risk faktörleridir.

Kılıç balığında bulunan Omega-3 yağ asitleri, özellikle önceden kalp rahatsızlığı olan kişilerde kan basıncını ve kolesterol seviyelerini olumlu yönde etkileyebilir. Reçeteyle satılan ilaçlara müdahale ediyor gibi görünmüyorlar.

Araştırmalar, EPA ve DHA'nın kalp atış hızınızı düşürerek ve kan damarı işlevini ve esnekliğini artırarak kan basıncınızı düşürebileceğini göstermektedir.

Ayrıca kan trigliseritlerinizi yaklaşık% 20-30 oranında düşürebilirler ve kan pıhtılarının arterlerinizi oluşturup tıkamasını önlemeye yardımcı olabilirler.

Bununla birlikte, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan LDL (kötü) kolesterol seviyelerini artırabilirler.

Ek olarak, kılıç balığındaki D vitamini kan basıncınızı ve kalp krizi riskinizi düşürebilir. Aslında, bir çalışma, D vitamini eksikliği olan kişilerin% 60 daha yüksek kalp hastalığı riskine sahip olduğunu buldu.

Kanıtlar, D vitamini takviyesi almanın sistolik kan basıncını (en yüksek kan basıncı okuması sayısı) 2–6 mm Hg azaltabileceğini göstermektedir. Bunu, böbrekleriniz ve endokrin sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki birden fazla sistemle etkileşime girerek yapabilir.

Kanser riskini azaltabilir

Kılıç balığı içerdiği omega-3, D vitamini ve selenyum içeriği sayesinde kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Enflamasyon, kanser için predispozan bir faktördür ve omega-3'ler ve D vitamini, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Çalışmalar, her iki besinin de kolorektal kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Her iki besin de kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyebilir ve ölümlerini tetikleyebilir. Ek olarak, D vitamini, bu hücreleri besleyen yeni kan damarlarının büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Omega-3'ler ayrıca metastaz adı verilen bir süreç olan kanserin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Hayvan ve insan araştırmaları da kolorektal tümör boyutunu azaltabileceklerini gösteriyor. Bununla birlikte, insanlarda yapılan çalışmalar tutarsız sonuçlar göstermektedir.

Selenyum ise vücuttaki aşırı serbest radikallerin kanserli etkileriyle savaşan güçlü bir antioksidan görevi görür. Karaciğer, prostat, meme ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi olabilir.

Selenyum takviyeleri almak, radyoterapi gören kişilerin yaşam kalitelerini iyileştirmelerine ve tedavinin yan etkilerini azaltmalarına da yardımcı olabilir.

Bu araştırma umut verici sonuçlar gösterse de, kılıç balığı yemenin etkilerini değil, belirli besin maddelerinin etkilerini değerlendirdiğini belirtmek önemlidir. Bu nedenle, bilim adamlarının özellikle kılıç balığının etkileri hakkında daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

Kemik sağlığını artırabilir

Kılıç balığındaki D vitamini ve selenyum kemik sağlığını iyileştirebilir.

D vitamininin vücudunuzdaki birincil rolü, bağırsakta kalsiyum emilimini teşvik etmektir. Kemik oluşumunda da önemli bir rol oynar ve eksikliği kemik kaybına ve düşme ve kırık riskinin artmasına bağlıdır.

Selenyum, D vitamininden daha az bilinirken, aynı zamanda kemik metabolizmasını etkileyerek kemik sağlığının geliştirilmesinde de rol oynar. Bu sürece osteoblastlar ve osteoklastlar adı verilen kemik hücreleri aracılık eder.

Kemiğin yeniden şekillenmesi adı verilen bir süreçte, osteoblastlar kemik dokusunu sentezler ve osteoklastlar, mineralleri kan dolaşımınıza bırakmak için parçalar. Selenyum, kırılgan kemikleri önlemek için osteoklastları etkisiz hale getirerek dengenin korunmasına yardımcı olur.

Çalışmalar, düşük selenyum kan seviyelerinin, düşük kemik mineral yoğunluğu ve kemik hastalığı riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

Kılıç balığında bulunan omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve selenyum, kalp ve kemik sağlığını iyileştirebilir ve belirli kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Dezavantajlar

Kılıç balığının diyetinize dahil edilmesi birçok fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, bu balığın önemli bir dezavantajı da vardır - yüksek cıva içeriğine sahiptir.

Cıva, çoğunlukla atık ve kömür yanmasından kaynaklanan reaktif bir ağır metaldir. Bu işlemlerden kaynaklanan cıva atığı, yağmur suyundan göllere ve okyanuslara karışır.

Küçük suda yaşayan organizmalar onu emer ve daha sonra daha büyük yırtıcılar onları yiyerek emer. Bu şekilde, cıva besin zincirinde avdan avcıya doğru hareket eder. Kılıç balığı gibi daha büyük, daha uzun ömürlü avcılar, daha yüksek miktarlarda olma eğilimindedir.

Nörotoksin olarak cıvanın beyin üzerinde toksik etkisi vardır. Haftada beş porsiyondan fazla yırtıcı balık tüketen insanlar özellikle risk altındadır. Cıva alımı, omega-3'lerin kalp sağlığı üzerindeki yararlı etkilerini bile azaltabilir.

Özellikle bebeklerin merkezi sinir sistemi gelişimi için tehlikelidir. Araştırmalar, civanın plasentayı geçebileceğini veya anne sütü yoluyla bebeklere geçebileceğini göstermektedir.

Bu nedenle hamile ve emziren kişiler kılıç balığı yemekten kaçınmalıdır.

Kılıç balığı yüksek miktarda cıva, beyin üzerinde toksik etkileri olan bir ağır metal içerir ve özellikle bebeklerin beyni için tehlikelidir.

Nasıl pişirilir

Kılıçbalığı, hafif tatlı bir tada ve sert dokuya sahip etli bir balıktır. Turşulu veya turşusuz hazırlayabilirsiniz. İnsanlar genellikle taze otlar içeren yağ bazlı turşular yaparlar.

Genellikle 1 inç (2,5 cm) filetolar halinde kesilir ve nadir bir dana bifteğiyle aynı şekilde ızgara veya pişirilir. İnsanlar lastiksi dokusundan dolayı deriyi sık sık atsa da, pişirme sırasında cildi açık tutmak ve daha sonra balığın daha sulu olmasına yardımcı olmak için atmak isteyebilirsiniz.

Diğer yaygın pişirme yöntemleri kaynatma ve pilavı içerir. Kılıç balığının sert dokusu, pullanmasını veya parçalanmasını engeller.

İnsanlar genellikle kılıç balığı kızartmasa da, bu başka bir olası hazırlama yöntemidir.

Bununla birlikte, derin yağda kızartılmış yiyecekler, kalp hastalığı için risk faktörlerini artırabilecek trans yağ asitlerinin (TFA) oluşumuna yol açtığı için oldukça sağlıksız bir durumdur.

Kılıç balığı satın alırken filetoların kenarlarında herhangi bir renk değişikliği, koyulaşma veya kuruma olmadığından emin olun. Ayrıca taze kokmalılar, balık veya ekşi değil.

Çiğ kılıç balığını pişirmeden önce 2 gün güvenle soğutabilir veya 3 aya kadar donmuş olarak saklayabilirsiniz. Pişirildikten sonra buzdolabında 4 güne kadar, dondurucuda 6 aya kadar saklanabilir.

Kılıç balığı, insanların genellikle dana bifteğe benzer tarzda pişirip servis ettiği etli bir balıktır. Izgara yapmanın yanı sıra haşlayabilir, haşlayabilir veya kızartabilirsiniz.

Kılıç balığı, çok sayıda sağlık yararı sağlayan omega-3 yağ asitleri, selenyum ve D vitamini açısından zengin popüler bir balıktır.

Araştırmalar, bu besin maddelerinin iyileştirilmiş kalp ve kemik sağlığı ve daha düşük kanser riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Bununla birlikte, beyin sağlığı, özellikle de bebeklerin gelişen beyinleri üzerinde zararlı etkileri olan toksik bir eser metal olan cıva bakımından yüksektir. Bu nedenle hamile ve emziren kişiler kılıç balığı yemekten kaçınmalıdır.

Arada sırada ızgara yaparak, pilav yaparak veya kaynatarak kılıç balığı servisinin tadını çıkarabilirsiniz.

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.