Kırmızı Oda Dizisi Neden Çok Sevildi?

Logo
Kırmızı Oda Dizisi Neden Çok Sevildi?
  • 1604 Okuma
  • 0 Yorum

Tv8 ekranlarında her cuma yeni sezonun en sevilen dizilerinden biri olan Kırmızı Oda dizisi yayınlanıyor. Dizi, Can Karcı yönetmenliğinde ekranlara gelen ve birden fazla hikayenin işlendiği bir psikoloji dizisi olarak tanımlanabilir. Uzman Psikiyatr Gülseren Budayıcıoğlu imzalı "Madalyonun İçi" kitabından uyarlanan dizide kliniğe gelen hastaların hikayeleri aktarılıyor. Gülseren Budayıcıoğlu, "Doğduğun Ev Kaderindir" ve "Masumlar Apartmanı" gibi sevilen reyting rekortmeni dizilerin de uyarlandığı kitaplara sahip.

Kırmızı Oda da uzman psikiyatrın geçmiş tecrübelerinin yer aldığı derleme kitaptan ekranlara aktarılan ve Budayıcıoğlu'nun deneyimlerini yansıtan bir yapım. Peki, Kırmızı Oda dizisi neden bu denli sevildi? Cuma günlerinin en çok izlenen dizisine dilerseniz gelin daha da yakından bakalım.

Kırmızı Oda Dizisi Konusu

Kırmızı Oda, dram ve psikolojik ögeleri bir arada barındıran oldukça özel bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Alışılagelmiş Türk dizilerindeki kalıpları yıkan bu dizide birden fazla kişinin hikayesine değiniliyor. Dizide Manolya isimli bir psikiyatri kliniğinin işleyişine şahit oluyoruz. Kliniğe gelen her hastanın geçmiş travmaları ve yaşadığı zorluklar izleyiciye "flashback" yöntemi ile aktarılıyor. Bu sayede kliniğe gelen hastaların gözünden onları ruhsal bunalıma iten sorunları bizzat görmüş oluyoruz.

Manolya Psikiyatri Kliniği, birden fazla doktorun görev yaptığı bir klinik. Bu klinikte Doktor Hanım olarak bilinen kişi kliniğin baş psikiyatrı olan aslında Gülseren Budayıcıoğlu'dur. Doktor Hanım, klnikte kendisine eşlik eden yardımcı psikiyatrlar ile birlikte çalışmaktadır. Çok fazla kahramana sahip olan bu dizide her bir kahramanın da ayrı bir hikayesi bulunuyor. Bu da aslında Kırmızı Oda'yı diğer pek çok diziden daha farklı ve özel kılıyor.

Kırmızı Oda Oyuncu Kadrosu

Diziyi farklı ve başarılıkılan noktalardan biri de zengin oyuncu kadrosuna sahip olması. Doktor Hanım karakterine hayat veren Binnur Kaya, dizinin ilk bölümünden beri ülkemizde en sık konuşulan isimler arasına girdi. Binnur Kaya, başarılı oyunculuğu ile her rolün insanı olduğunu da bir kez daha gözler önüne sermiş bulunuyor. Kaya'nın başarılı ve kaliteli oyunculuğuna Tülin Özen ve Melisa Sözen gibi diğer başarılı kadın oyuncular da eşlik ediyor.

Melisa Sözen tarafından hayat verilen Alya isimli karakter de dizinin ön plana çıkan bir diğer detaylarından biri olmuştu. Alya karakteri, hayat hikyesi ile bir diğer Budayıcıoğlu eseri olan İstanbullu Gelin dizisinin Yaz karakteri ile özdeşleştirilmişti.

Dizinin önemli oyuncuları arasında Meriç Aral, Burak Sevinç, Halit Özgür Sarı ve Gülçin Kültür Şahin de yer alıyor. Aynı zamanda dizide Melisa Sözen dışında Emre Kınay, Evrim Alasya, Handedoğandemir ve Salih Bademci gibi konuk oyuncular da bulunuyor.