kitap

Logo
kitap
  • 527 Okuma
  • 0 Yorum

Gerçekten çocuk olduğum bir dönemde tanıştığımız Harry Potter ile yıllar sonra yeniden görüşme aşkım depreşince geçtiğimiz aylarda seriye yeniden başlamıştım. İlk iki kitabında ardında ise bugün üçüncü kitap olan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı ile karşınızdayım…

İçerik Yorumu

Az önce dediğim gibi oldukça uzun zaman sonra Harry ile yeniden bir araya geldik. Kendisine olan sevgimi birkaç vesile ile yine burada sizlere ifade etmiştim. Yeni benim için Harry Potter ve Azkaban Tutsağı okuması “Eski dost ile yeniden buluşma” tadındaydı.

Tabii ki her tanışmada Harry ile birbirimizi daha da yakından tanıyor, birbirimizin dünyalarına daha da vakıf oluyoruz ki bu seferde dikkatimi celbeden farklı ayrıntılar gözüme takıldı. Bunlardan biride okula yeni gelen hocaların sınıfa girdiklerinde tüm öğrencilerin adlarını biliyor olması… Tamam öğretmenlerin hepsi büyücü ama bu bana göre bu LOTR’deki gibi bir büyücülük değil de, J. K Rowling’in yarattığı evrendeki büyücülük daha bilimsel bir büyücülük gelmiştir. Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.

Genel olarak hikayenin akıcı ve kendisine bağlayan yanları olduğunu artık hepiniz biliyorsunuz. Ancak tekrar okumalarda hikayenin sonunu biliyor olmak okuma hızınızı ve şevkinizi biraz etkilemekte hemen belirteyim. Bu şahsım adına bir eksi olsa da okumaktan çok zevk aldığım ve yeni bilgilerde öğrendiğim keyifli dakikalar, saatler geçirdim Harry Potter ve Azkaban Tutsağı ile…

Ben okudum ve tekrar okudum… Mutluyum, sizde güzel dakikalar geçirmek istiyorsanız ve bu seriyi halen okumadıysanız hemen gidin ve kitabı edinin sonrasında da “Accio Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban”

Yazım Dili Yorumu

J. K . Rowling’in akıcı ve anlaşılır dilinin yanına Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu’nun Türkçeleştirmesi ile birlikte oldukça rahat okunan ve anlaşılan bir eser karşımıza çıkmış durumda. Herhangi bir anlatım bozukluğu ya da Türkçeleştirme sırasında havada kalan bir şey dikkatimi çekmedi.bence oldukça başarılı.

Yapısal Yorum

YKY’nin başarılı yeni kapak tasarımları ile yeniden basılan seride yağısal olarak da herhangi bir sorun bulunmamakta. Eski kapak tasarımına göre bence daha başarılı. Eser işçeriğinde editoryel bir hata ile karşılaşmadım.

yazar

iklimin babası