KİTAP İNCELEMESİ- SATRANÇ (STEFAN ZWEIG)

Logo
KİTAP İNCELEMESİ- SATRANÇ (STEFAN ZWEIG)
  • 987 Okuma
  • 0 Yorum

               KÜNYE

Kitabın adı: SATRANÇ

Orijinal adı: SCHACHNOVELLE

Yazar: STEFAN ZWEIG

Çeviri: ÇAĞLAR TANYERİ

Yayınevi: KORİDOR YAYINCILIK

Sayfa sayısı: 86

 

 

“Dünyada hiçbir şey hiçlik kadar büyük bir baskı yapmazinsan ruhunda.”

Stefan Zweig


New York'tan Buenos Aires'e gidecek olan yolcu vapurundabaşlayan inanılmaz hikaye.

Kitap, Arjantin’e seyahat eden dünya satranç şampiyonu olanMirko Czentovic’in kısa hayat hikayesiyle başlıyor. 

Babasını kaybetmesinin ardından bir papazın bakımınıüstlendiği Czentovic, etrafındaki her şeye ilgisizdir. Bu ilgisizliği de onu“her alanda evrensel bir kültürsüzlük” içerisine düşürmüştür. Vapurda onun dayer alması insanlarda merak konusu uyandırmıştır.

Kitabın para karşılığı satranç oynamayı kabul edenCzentovic’in hayat hikayesi ile ilgili olacağını düşünürken 2. Dünya Savaşısırasında Naziler tarafından tutuklanan Dr. B.’nin yaşadıkları ilekarşılaşıyoruz.

Vapurda bulunan iş adamı McConnor’un teklifini kabul edenCzentovic ilk oyunu kazanmış, ikinci oyunda ise belki yine aynı sonuç ortayaçıkacakken kimsenin tanımadığı Dr. B. kendisini tutamayıp oyuna müdahil oluyor.

Bir sonraki gün satranç oynamak için ikna edilmeye çalışılanDr. B.'nin satranca olan ilgisinden nasıl bu gemide olduğuna kadar hakkında pekçok şeyi kendi ağzından dinliyoruz. Yaşadığı hiçliği, sonra karşısına çıkan birsatranç kitabının ona o dayanılmaz hiçlik duygusunda yaşattıklarına şahitoluyorsunuz.

Kitabın ismi ile hissettikleri arasında büyük bir fark var.Çünkü kitabı aldığınızda konunun oyunla ilgili olduğu hissi var fakat Dr. Biçin satranç içinde bulunduğu hiçlik duygusundan çıkabilmek için sahiplendiğibir nesne. Zaten kitapta Dr. B. kitabı aldığında ismine bile bakmıyor. Onuniçin önemli olan içerisinde bulunduğu durumdan onu kurtaracak herhangi bir şey.

Bazen kitapla alakalı yorumlar yaparken çok fazla detaylarmı veriyorum acaba diye düşünüyorum. Umarım böyle bir şey olmuyordur. Çünkükitabın özetini vererek bir öğretmenin verdiği ödevin emek harcanmadanbitirilmesi taraftarı değilim.

Kitabı üçüncü okuyuşum oldu. Kitabı mağazadan alıp evegelene kadar yolda bitirdiğim için birkaç hafta sonra tekrar okuma isteğidoğmuştu. Üçüncü okuyuşum ise her kitabı çarpıcı hikayeler ile ilgili olanStefan Zweig’in Satranç kitabı ile ilgili fikirlerimi bloğumda yazma hevesi ileilgiliydi.

Emin olun instagram, twitter, facebook ya da telefonunuzdakiherhangi bir oyuna ayırdığımız vakitten daha kısa sürede bitireceğiniz birkitap. Ayrıca sosyal medyayı vakit öldürmek için kullanan birçoğumuz için kitapokumak vakit öldürmekten ziyade vaktinizi daha değerli kullanacağımız bireylemdir.


YAZAR HAKKINDA

1881 yılında Viyana’da dünyaya gelen Stefan Zweig, 1930’luyıllarda Alman dilinde en çok okunan yazarlar arasında kendisine yer bulmuştur.Roman ve öykünün yanı sıra tiyatro, deneme, şiir ve anı türlerinde de edebiyatdünyasına eserler kazandırmıştır. 1933 yılında eserlerinin Naziler tarafındanyakılmasının ardından göç etmek zorunda kalan Zweig, Avrupa’nın içine düştüğüdurumdan duyduğu üzüntü ve düş kırıklıklarından dolayı 1942‘de Rio deJaneiro‘da, karısı ile birlikte intihar etmiştir.

yazar
Yamak

Samet Şen