KİTAP İNCELEMESİ- UZUN BEYAZ BULUT GELİBOLU

Logo
KİTAP İNCELEMESİ- UZUN BEYAZ BULUT GELİBOLU
  • 4015 Okuma
  • 0 Yorum

“Erişkin ve çiftleşmiş bülbül kafeste yaşamaz, hemencecik ölür marı. Altın kafes bile dar gelir erişkin bülbüle. Çünkü o hürriyetin tadını almıştır bi kere... Hürriyet, temiz hava gibidir. Herkese, her zaman lazımdır.”

Bir yıl kadar önce kitapçıda elimde satın almak için rafların arasından bir kitap çıkarmış, elimde kitap ile hala rafların arasındaki serüvenime devam ederken rastlaşmıştık Buket Uzuner’in Uzun Beyaz Bulut Gelibolu kitabı ile.

Altı yılını Çanakkale’de okuyarak geçiren biri olarak hemen hemen her yıl Gelibolu Yarımadası’na düzenlenen turlara katılırdım. Hatta son ziyaretlerimde inşa edilen büstlerin önünde fotoğraf bile çekinmez, rehberin arkasında yumurtadan yeni çıkmış civciv gibi dolaşırdım. Galiba bu kitabı rafa tekrar iliştirmekten beni alıkoyan da Çanakkale ile olan adını koyamadığım bağım oldu.

Gelelim Buket Uzuner’in Uzun Beyaz Bulut Gelibolu kitabına. Genellikle bir kitabı aldığımda arka kapağını okurum. Ama bu sefer okuduğumda pek bir şey anlamamıştım. Nasıl olurdu böyle bir şey? Aslını söylemek gerekirse sonunda beklentimin altında kalacağını bile düşünmüştüm. Ne hata!

Yeni Zelanda’dan dedesini aramaya gelen Viki’nin Beyaz Hala ile karşılaşması. Ve sonra seksen küsur yıl önce yaşanan hadisenin gün yüzüne çıkışı. Bu kitabı bitirdiğimde Atatürk’ün “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.” Sözlerinin kitap haline getirilmiş hali olduğunu hissettim.

Savaşların kazananı var mıdır, kaybedeni kimlerdir diye düşünürken, bir yandan da Beyaz Hala’nın karşısında tarhana içerken buldum kendimi. Bir şey söyleyeceğim de fırça atar korkusundan kelimelerim ince eleyip sık dokuyarak dökülüyordu sanki o sofrada.

Hatta kitabı Tirilye’deki Çamlı Kahve’de bitirmiştim. Başımı kaldırmadan kitabın kalan yarısını orada okumuş olabilirim. Kitap Önerileri hesabımda kitabın fotoğrafını Türk kahvesi eşliğinde çekip şöyle yazmıştım Buket Uzuner’i de etiketleyerek “Bu kitabı yeni okuduğum için kızdım kendime. Halam yoktu Beyaz Hala’ya kadar…” Tweeti paylaştıktan sonra Buket Uzuner de alıntılayarak bir paylaşımda bulunmuştu.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu kitabını henüz okumadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. Beyaz Hala huysuz gibi gözükür ama misafirperver kadındır. öyle bir seversiniz ki O'nu, hiç çıkmak istemezsiniz evinden.

Not: Yazdıklarımı tekrar kontrol ederken aslında kitapla alakalı pek de bir şey anlatmadığımı fark ettim. Ama bu sırrı Beyaz Hala, Viki, Ali Osman ve ben biliyoruz. Herkese de anlatamam ki. Sırra ortak olmak isteyen okusun marı :)

yazar
Yamak

Samet Şen