Konrad Adenauer Kimdir?

Logo
Konrad Adenauer Kimdir?
  • 521 Okuma
  • 0 Yorum

Konrad Hermann Josef Adenauer,5 Ocak 1876'da,Katolik Özel Kalem Müdürü Konrad Adenauer ve eşi Helene'nin beş çocuğundan üçüncüsü olarak Köln'de dünyaya geldi.Liseden mezun olduktan sonra Freiburg,Münih ve Bonn'da Hukuk ve Ekonomi Politikası tahsilatı gördü.Köln'de stajyer hakim olarak çalıştı.Savcılıkta hakim muavini, 2 yıl sonra Avukat Kausen bürosunda ve bunun ardından da Köln Eyalet mahkemesinde yardımcı hakim olarak görev yaptı.

1905'te Alman Merkez Partisi'ne üye oldu.1906'da Köln Belediye Meclisi üyesi oldu.1917'de Köln Belediye Başkanı oldu.

1918'de ömür boyu Prusya Senato'su üyesi oldu.İşçi ve Asker kurulu tarafından disiplin görevlisi olarak atandı.İmparator II.Wilhelm'in tahtı bırakmasının ardından Köln'de burjuva ve sosyalist partilerin katılımıyla bir vakıf komisyonu oluşturuldu;Konrad,bu komisyonun başkanlığına getirildi.

1919'da Adenauer,bir takım devlet üyelerinin katıldığı bir konuşmada Alman İmparatorluğu'nun birliği çerçevesinde Batı Alman  Federal Devleti'nin kurulmasını önermiştir.Köln Üniversitesi'nin kurulmasına katkılarından dolayı,Politika,Tıp,Hukuk ve Felsefe alanlarında Köln Üniversitesi fahri doktorluğuna layık görüldü.

1921'de bir yıl için Prusya Devlet Konseyi'nin başkanlığına seçildi.Bundan sonra 12 yıl daha görevde kaldı.1922 yılında Münih'te toplanan 62.Alman Katolik Kurultayı başkanlığına seçildi.Berlin'den geçecek olan Şansölye Adolf Hitler'i karşılamaya gitmedi ve üzerinde gamalı haç bulunan bayrakları Deutz Köprüsü'nden indirtti.Adenaur Köln'ü terk etti ve Maria Laach Manastırı'nda bir yıl saklandı.1934'te Gestapo tarafından tutuklandı ve iki gün sonra serbest bırakıldı.1935'ten itibaren Adenauer öncelikle Rhöndorf'ta içine kapanık bir biçimde yaşadı.Değişik direniş grupları,Adenauer'ın direniş hareketini kazanmak için zorladılar ancak Adenauer kabul etmedi.

20 Temmuz suikast girişiminden dolayı tutuklandı ve Köln Fuar Alanı'ndaki bir kampta gözaltında tutuldu.Buradan kaçtıktan sonra yeniden yakalandı ve Brauweiler Gestapo Hapishanesi'nde tutuklu kaldı.

1945'te Amerikan Askeri Yönetimi tarafından yeniden Köln Belediye Başkanlığına getirildi.Rheiland bölgesinde Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) kurucusu ve byönetim kurulu üyesi oldu.Askeri Yönetim tarafından "iş göremezlik" raporundan dolayı belediye başkanlığından alındı.

Sadece bir oy farkla Almanya Federal Cumhuriyeti'nin ilk Şansölyesi oldu.1950'de Goslar'da yapılan CDU 1.Genel Kurulunda Parti Genel Başkanlığına seçildi ve 1966 yılına kadar da bu göreve her defasında yeniden seçildi.1951'de Adenauer yeni kurulan Dışişleri Bakanlığı görevini de ek olarak üstlendi.Avrupa Birliği'nin temelini oluşturacak olan Maden Birliği Sözleşmesini imzalamak amacıyla Federal Şansölye olarak Paris'e ilk ziyaretini yaptı.

1955'te Paris Sözleşmelerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte Adenauer,Almanya Federal Cumhuriyeti'ne kesin egemenliği kazandırmış olmaktadır.

Son dış ziyaretini 1967 yılında İspanya'ya yaptı.19 Nisan 1967 tarihinde Bonn yakınlarındaki Rhöndorf'ta 91 yaşında öldü.

yazar

"Beynin,bilgiye ihtiyacı vardır.Okuyun ki beyniniz bilgi vitamininden eksik kalmasın."

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma