Köpekbalıkları Hakkında Bilmedikleriniz

Logo
Köpekbalıkları Hakkında Bilmedikleriniz
  • 2372 Okuma
  • 0 Yorum

KÖPEKBALIKLARI HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

İnsanlık tarih boyunca denizin bilinmezliğini bir korku unsuru olarak kullandı. M.Ö.’ki mitolojik dönemde insanlar denizlerde scylla,charybdis,kraken  ve bunun gibi daha nice korkunç deniz canavarının ve denize açılsalar bu meçhul deniz canavarları tarafından öldürülme korkusu yaşıyorlardı.Çağlar ilerledikçe ve çağlarla birlikte bilimde ilerledikçe bunların hepsinin bir hurafe olduğu anlaşıldı ve insanların bunların yerini alabilecek bir korku kültürü ihtiyaçları doğdu. 1975’te vizyona giren ‘’Jaws’’ filmi ile de bu yeni korku unsurununda adı konmuş oldu; Köpekbalığı. Daha sonra köpekbalıklarının saldırganlıkları hakkında onlarca film ve belgesel çekildi ve köpekbalıkları sanki birer katilmişçesine insanlar tarafından katledilmesi normal bir canlı hâline dönüştü.Bu yazımda insanoğlunun bilmediği  şeyden korktuğu gerçeğini göz önüne alarak köpekbalıkları hakkındaki ilginç ve az bilinen noktalara değinmeye çalıştım ki böylelikle onların birer katil değil sadece normal davranışlarını sergileyen ve muhteşem özellikleri olan hayvanlar olduğunu görebilelim.

Köpekbalıkları Hakkında Bilmediklerimiz

1.Dünya üzerinde 440 farklı tür köpekbalığı vardır

2. Varlıkları 400 milyon yıl önceye dayanır yani köpekbalıkları dinozorlardan 200 milyon yıl öncede bu dünyada varlıklarını sürdürmekteydi ancak günümüzdeki köpekbalığı türleri 100 milyon yaşındadır.

3. İskeletleri tamamen kıkırdaktandandır. Bu iskelet onlara çeviklik ve hız sağlar ancak bu iskelet zamana fazla dayanıklı değildir bu yüzden köpek balıklarından geriye fosil olarak sadece kemik yapıda olan dişleri kalır.

4.Dünyanın en büyük köpekbalığı ve balığı balina köpekbalığıdır.20 metre boyuna, 37.5 ton ağırlığına ulaşabilir ve planktonlarla beslenir. Dünyanın en küçük köpekbalığı  fener köpekbalığıdır. Boyutları 17-20 santimetre civarındadır

 5.Avlarını sadece parçalarlar, çiğnemezler.

6.Yanal organ denilen çizgiler sayesinde çevresindeki varlıkların elektriksel alanını hisseder böylelikle yön tayini yapıp yaralı balıkların yerini tespit edebilirler.

7.Kan kokusunu 3 km uzaktan alabilirler.

8.Çok küçük sesleri duyabilir ve geldiği yönü tayin edebilirler hatta avının kalp atışlarını dahi duyabilir.

9.Köpek balıklarının en önemli duyu organıysa “Lorenzini ampulleri” denen elektroreseptör hücreleridir. Bunlar vücudun baş kısmında bulunan ve 1 mm’lik kanallarla dışarıya açılan yapılardır. Elektriksel uyarılara karşı oldukça hassastırlar.


10.Köpekbalıkları soğukkanlı hayvanlardır. Yalnızca büyük beyaz köpekbalığı sıcakkanlıdır.

11.Ovipar,Vivipar ve ovovivipar üreyebilirler.

12.Bir doğumda en az 1 en çok 100 yavru doğurabilirler.

13.Bir köpekbalığı doğduğu gibi kendi yaşamını sürdürecek kapasitedir. Annelerinden ise mümkün olduğunca uzağa kaçarlar eğer anneleri onları fark ederse yemeye çalışır.

14.Bir ısırıklarında 18 ton basınç yapabilirler.

15.Yönlerini belirlemek için dünyanın manyetik alanını kullanırlar.

16.Yalnızca ileri doğru yüzebilirler.

17.Göz kapakları yoktur ve görüşleri çok zayıftır ancak gözleri avlanırken (parçalama sırasında koruma amaçlı olarak) geriye doğru kayar ve özel bir kapakla kapanır

18.Tek veya sürüler hâlinde avlanabilirler ama sürü hâlindeyken saldırganlıklarının arttığı tespit edilmiştir.

19.Köpekbalıkları cannibalizm gösterebilir.

20.Ortalama bir köpekbalığı ömrü 20-30 yıl kadardır ancak balina köpekbalıklarının 150 yıl kadar yaşayabildikleri bilinmektedir.

Balina Köpekbalığı

21.Köpekbalıkları anatomik yapılarından kaynaklanan bir durumdan dolayı hareket etmeyi bıraktıkları anda boğularak ölürler. Bu yüzden uyurken beyinlerinin belli bölgelerini açık tutarak yüzmeye devam ederler.

22.Köpekbalıkları saldırı anında çenelerini dışarı doğru çıkarırlar.

23.Dünya’da yılda yaklaşık 50 köpekbalığı saldırısı rapor edilir ve bunlardan sadece %10 u ölümlüdür oysa ki bir yıl içerisinde insanlar tarafından öldürülen köpek balığı sayısı 100 milyondur.

24.Köpekbalığı saldırılarının çoğu boğa köpekbalıkları tarafından gerçekleştirilir.

25.Marmaris ilçesindeki Boncuk koyu kumsal köpekbalıklarının Akdeniz'deki bilinen tek üreme bölgesidir.


26.En çok köpekbalığı saldırısı gözlenen ülke Avusturalya’dır.

27.Grönland ve boğa köpekbalıkları hem tatlı hem tuzlu suda yaşayabilir ve bu iki ortam arasında geçiş yapabilir. Bu yüzden göllerde ve nehirlerde bu köpekbalığı türlerine rastlanabilir.

28.Gebelikleri 9-24 ay civarında sürmektedir ancak fırfırlı köpekbalıklarının gebelikleri 3.5 yıl sürmektedir.

A frilled shark swims in a tank after being found by a fisherman off Japan's coast in 2007. One of the rare creatures was recently caught in Australia, shocking fishermen.

29.İletişim kurmak için sesleri değil, beden dilini kullanırlar.

30.Hayatları boyunca yüzlerce diş kaybedip yenisini dışarı çıkabilirler.Ağızlarında 4-5 sıra diş bulunur.Her diş kaybedişte birkaç günden birkaç haftaya kadar yenisi düşen dişin yerini alır

Otodus obliquus - Thumbnail

31.Türkiye sularında yaklaşık 27 köpekbalığı türü bulunur.Bunların 8’i insanlar için tehlikelidir.

32. Köpekbalıkları sıklıkla su altında olan elektrik kablolarına saldırırlar bunun sebebi tellerin yaydığı elektromanyetik dalgalardan dolayı telleri av zannetmeleridir.

33.Tarih öncesi köpekbalığı denilen megalodon yaşadığı dönemin en büyük yırtıcısıydı.Boyutları 20-25 metre olan ve jilet gibi keskin dişlere sahip bu yırtıcı genelde balinalarla beslenirdi ancak değişen iklim koşulları yüzünden balinaların yaşadığı yerlerin değişmesi ayrıca bu iklim koşullarına uyum sağlayamadıklarından dolayı nesilleri tükenmiştir.

The megalodon's closest living relative is the great white shark

34.Şu an 75 köpekbalığı türü nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

35.Büyük beyaz köpekbalıkları 3 metreye kadar zıplayabilirler.

Great white sharks off Seal Island, South Africa

36.Ticari kapalı akvaryumlarda sergilenen köpekbalığı türü kum kaplanı köpekbalığıdır.

37.Karaciğerleri köpek balıklarının vücut büyüklüğünün %20-%30 unu oluşturur.


38. Köpek balığının karaciğerinde squalene denen bir madde vardır. Bu madde yağ özelliğinde bir maddedir, oksijeni kolayca tutar ve ihtiyaç duyulan dokuya iletilmesini kolaylaştırır. Bu özelliği ile de bağışıklık sistemini güçlendirir. Oksijenin verimli kullanılmasına yardım eden squalene bize, köpek balıklarının çok derinlerde, yüksek basınç altında çok az oksijenle nasıl yaşayabildiklerini açıklıyor. Squalene’ nin insan faydalarına gelince, kanserojenlere karşı koruyucudur, kalp hastalıklarında, diyabet (şeker), artrit, hepatit, gastrit tedavisinde ve kandaki kolesterolün düzenlenmesinde kullanılır.

39. Köpek balığı karaciğeri yağında, aynı zamanda anne sütünde bulunan alkoksi gliserol yüzlerce kat daha fazla bulunmaktadır. Alkoksi gliserol insanın bağışıklık sistemini güçlendirir, akyuvar ve trombositleri arttırarak antikorları uyarır, radyoterapinin yan etkilerini azaltır.

40.Köpek balığı korkusu bilimsel olarak Galeophobia olarak adlandırılır.

41.Köpekbalıklarının sörfçülere saldırma sebebi onları fok balığı zannetmesidir.

yazar
Yamak

Cihan Cevher

Bilimi ve Eğlenceyi severim. İnsanları farklı konularda bilgilendirmek amacımdır.