Köpeklerin Günü (1975,Dog Day Afternoon) ve ATTICA

Logo
Köpeklerin Günü (1975,Dog Day Afternoon) ve ATTICA
  • 1911 Okuma
  • 1 Yorum

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki spoiler vermiyorum.

Film 3 arkadaşın banka soyma hikayesini konu ediniyor.Sonny(Al Pacino),Sal(John Cazale) ve diğer eleman.Diğer eleman dememin sebebi henüz soygunun başında arkadaşlarını satıp gitmesi,ismini hatırlıyamıyorum.Filmin anahtar noktası şu dur ki oyunculuklar biraz fazla iyi yani film o kadar doğal oynanıyor ki kendiniz  cidden bunun siniri olsun mutluluğu,gerilmesi,kahrolması,üzülmesi olsun dibine kadar yaşıyorsunuz.

Hikayesi

Film gerçek bir olaydan esinlenildiği gibi filmin kendisi gerçek bir olay zaten.What? dediğinizi duydum a**.Demek istediğim şu film aşırı doğal ve gerçek.Gerçekçi demicem çünkü filme ayıp olur.Neyse gerçek olay şu, John Wojtowicz(Sonny) adında eşcinsel bir arkadaş,tamamen normal arkadaşı Salvatore Naturale(Sal Naturile) ile giriştiği banka soygunu ve soygunu gerçekleştiremeden polis geldiği için bankada tıkılı kaldıkları ama banka çalışanlarını rehin tuttukları için de tutuklanamamaları veya vurulamamaları.O sırada zaten halk ATTICA olayından dolayı sinirli,eğer bir de bu olayda masum rehineler öldürülürse vay devletin haline.Yani devlet rehinelerin öldürülmemesine o kadar dikkat ediyor ki John dışarı çıkıp fink atıyor ama Salvatore içerde rehineleri rehin aldığı için de polisler çaresiz kalıyor.Attica olayına John'da tepkili.Dışarıda,bankanın kapısının önünde durduğu zamanlarda polis onu vazgeçirmeye çalıştığında John vargücüyle "Atticaaaa" diye haykrırıyordu.Tabi John'un gözü sadece para da değildir.Halkın cahil kısmı ve devlete ibret olmaya çalışması da işin içinde.Bankadayken onu televizyondan ararlar ve şu soruyu sorarlar;

TV:"Neden bankayı soyuyorsun?"

John:"Çünkü burada para var."

TV:"Hayır.Parayı çalmaya neden ihtiyaç duydun?"

John:"İş bulmak için sendikaya üye olmak lazım."

TV:"Peki ya sendika dışı işler?"

John:"Senin sorunun ne?? Sendika dışı işler ile geçinemem ne yapıcam bankacılık mı?" yanındaki çalışana sorar:"Ne kadar kazanıyorsun?"

Banka Çalışanı:"Çok değil."

John:"Çok değil.Haftalık 150$ değil mi? bununla yaşayabilirmisiniz? bir karım ve birkaç tane de çocuğum söylesene nasıl geçinebilirim? sen günlük ne kadar kazanıyorsun?" 

Son sorudan sonra John küfreder ve yayın kesilir.Demek istediğim şu;

John sadece kendininkine değil aynı zaman oradaki bankacıların,yoksul insanların,özgürlük ve hatta eşcinsellerin bile derdine derman oluyor du...

John bu parayı erkek cinsiyetindeki sevgilisinin ameliyatında da kullanacaktı.Yani sadece kendisi için orada değildi.Farklılık yaratmak için oradaydı.

Belki başkalarının sesi,kulağı,gözü olmak için oradaydı...


Film,oyuncuların inanılmaz performanslarıyla göz dolduruyor.Al pacino bence ismini bu filmde onaylattı.Ya herkes mi iyi oynar bir film de? Penelope Allen bile o kadar sağlam bir iş çıkartmış ki açıklamanın mümkünatı yok...Filmin gidişatı aşırı yavaş yani sabırlı olun..Bir American Gariban filmi olduğu kadar hayatın gerçeklerinin ön planda olması,Sonny'nin zorluklarla başa çıkışı,Cesaretinin korkusunu nasıl bastırdığını hissedecek,anlayacak ve üzüleceksinizde filmin her saniyesinde başka bir işleyiş,başka bir durum ve düşünce belki fikir...belki o kalın kalbinizi bile delicek müthiş performanslar ki benim fikrim tarihin en sağlam performanslarından bir tanesini görebilirsiniz Sonny Wortzik(Al Pacino)... 


ATTICA

13 eylul 1971 tarihinde 29 mahkum ve 10 rehinenin ölmesi ve 89 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan, hapishane isyanı.

bu İsyan Neden Çıktı?

Attica hapishanesinde,mahkumlar inanılmaz derece kötü bir muameleye maruz kalıyordu.Yemeğinde tutun adamları tuvaletine kadar herşey IZDIRAP.

Yemek'te domuz eti,Her mahkuma her ay sadece bir tuvalet rulosu verilmesi işkenceler,gardiyanların kafasına göre takılması HERŞEY,HERŞEY VAR.

Bir gün bu ızdırap çektiren yönetime karşı bir sabah saat 8.50 de  isyan başlıyor ve olay patlıyor.Binbaşı John Monahan'da hapishaneyi geri alma operasyonu başlatıyor ve attica'da isyanın içinde olan herkes rehineler,gardiyanlar,mahkumların neredeyse hepsi öldürülüyor.  

Pixlr

Yorumlar (1)

  1. yazar
    Yamak

    dr.emir ata - 2 yıl önce

    GÜZEL.