Korona hakkında sorular,sorunlar ve bilinmeyenler

Logo
Korona hakkında sorular,sorunlar ve bilinmeyenler
  • 81 Okuma
  • 0 Yorum

ücretsiz vpn

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımda sizlere korona virüs (Covid-19) hakkında bilmediklerimizi,fikirlerimi,almamız gereken önlemlerden bahsedeceğim.


Şimdi ülkeye virüs çok geç geldi bu bir çok insan için iyi ama aslında bizce değil. Sağlık Bakanlığı inanılmaz bir çalışma performansı sergiliyor.Gerçekten çok özlemişiz sahada bakanlarımızı görmeyi de.Her konuda bizi bilgilendirmelerini, doğru dürüst açıklamalar yapmalarını özlemişiz.Tabi şimdi herkes oh bize de bulaşmadı, en geç bize bulaştı, en son da bize geldi Millette şu kadar vaka var bizde şu kadarcık vaka var diyor.

Bize en son gelmesi bu konuyu daha ciddiye almamızı sağlamalı Belki de yarın ülkeler bundan kurtulacak.Kurtulamasalar bile bunu stabil bir hale sokacaklar ve kendi ekonomilerine yönelecekler.Eksik kaldıkları alanları tamamlamak için çalışmaya başlayacaklar.Biz onlar bu çalışmaya başladığında halen bununla mücadele ediyor olabiliriz.Son zamanlarda başımıza gelenleri biliyorsunuz.Rusya ile yaşadıklarımızı biliyorsunuz Suriye'de yaşadıklarımızı biliyorsunuz.Doğu Akdeniz bölgesinde bütün dünyanın bize nasıl sırt çevirdiğinin farkındasınız.Dünya kendi kurtulur ama bizi kurtarmaz.Çin bugün artık olağanüstü hal hastanelerini tek tek kapatmaya başladı.Çünkü ilk oraya gitmişti konu. Yarın İtalya belki bir atak gösterecek.İngilizler saçma bir şekilde yaşlı nüfusu mu sevmiyorlar serbest bıraktılar virüsü, önlem alacağız.Yazın gelişiyle hepsi geride kalacak, hepsini unutacağız.Kim bilir belki de bir aşı çıkacak ve hepimiz komple rahatlayacağız. Birçok konuda geride kalmamıza dem vuruyoruz.Bu konu geride kalmamıza ah vah edeceğimiz keşke diyebileceğimiz bir konu değil. Lütfen,  bu konuda geri kalmayalım.Televizyon izleyen ve internete hiç bulaşmayan çok sayıda insan var.Akrabalarınıza, yaşlılarınıza anlatın bunu.Açın tek tek arayın bilinçlendirin. İnsanlar bize bir şey olmaz durumundan bir tık öteye ulaşamıyorlar. Bu yanılgıyı ancak siz ortadan kaldırabilirsiniz.Çok güveniyorum size, çok güveniyorum devletime, çok güveniyorum makamlarımıza, çok güveniyorum bize.İnşallah en az hasarla, hasar almadan atlatmak mümkün değil ama en az hasarla konuyu atlatır hayatımıza, normal hayatımıza devam ederiz. Dünya'da konuşulan birçok konu var, bu virüs acaba insan eliyle mi ortaya çıktı yoksa bu virüs doğanın insan oğluna bir cezası mıydı? Doğa ayakta kalmaya mı çalışıyordu? virüs ortaya çıktığından beri yakıt tüketimi azaldı, hava temizlenmeye başladı, insanlar daha steril olmaya başladılar diyenler de oldu. yani dediler ki yoksa doğa insan gibi bir virüsten kendini mi kurtarıyor senaryoya çok açık bir konuyla karşı karşıyayız zira yalnızca Türkiye'yi ilgilendiren bir konu değil bu yüzden senaryoya çok yatkın. Bütün dünya işin içindeyse herkesten bambaşka yaratıcı senaryolar duyabilirsiniz. Öncelikle Çin'de çıktı bu vaka biliyorsunuz ve Dünya Sağlık Örgütü dedi ilk önce bu epidemik bir salgındır açıklamasında bulundu.

Peki covid-19 denen bu virüs nedir?

Bu virüs ne kadar şu zamanlar gündemimizi meşgul etse de eskiden beri var olan bir virüstü.Fakat insanlara bulaşamıyordu sadece yırtıcı hayvanlarda bulunan bir virüstü.Belli ki bu virüs bir mutasyon sonucunda artık insanlara da bulaşabilir hale geldi ve bu salgın başladı.Peki bu virüs nasıl mutasyona uğradı? Önümüze çıkan iki tane komplo teorisi var.Bunlardan birincisi bu virüsün doğal yollarla kendi kendine veya teknolojik olarak sözde gelişen geliştikçe kirlenen dünyamızdan mı etkilendi? yoksa insan eliyle bir laboratuvar ortamında mı mutasyona uğradı? Bu komplo teorilerinin hangisi doğru olursa olsun bize pekte bir şey kazandırmayacak.Daha sonuç odaklı düşünecek olursak eğer, bu virüs bir şekilde mutasyona uğradı ve dünyamızda yayılmaya başladı.Bizde ne şekilde mutasyona uğradığına kafa patlatmaktansa neler yapabiliriz ona bakmalıyız.Bu her olayda aynıdır ki bir duruma karşı önlem alabilmek için önceliğimiz o olayı/durumu analiz etmeli yani bir nevi düşmanımızı tanımalıyız.Covid-19 denilen bu virüsümüzü bir topçuk olarak hayal edersek mutasyondan sonraki hali bir topçuğun içindan çıkan/uzanan bir pençe haliyle hayal edebiliriz.Yani bu pençe insanlara da bulaşabilmesine yarayan bir pençe.İçimizi rahatlatacak veya daha kolay önlem almamızı sağlayacak bir diğer konu ise virüsümüzün ağırlığı.Her maddenin bir ağırlığı olacağı gibi bu virüslerin de bir ağırlığı var. Diğer virüslere (H1N1, ebola , kuş gribi vs.) oranla Covid-19 diye bildiğimiz bu virüsümüzün ağırlığı çok fazla. Bu nedenle havada asılı kalamayıp yere düşüyor.Bu demek oluyor ki dışarıda veya herhangi bir yerde oksijen yoluyla bulaşması mümkün değil.Şayet corona virüsü taşıyan bir kişi tarafından yüzünüze hapşırılmadıysa veya öksürülmediyse.Buna yönelik önlemlerimiz mesela dışardan geldiysek özellikle ayakkabılarımızı ve üzerimizdeki kıyafetleri sterilize etmemiz olabilir.Bunun sebebi ise malum ağırlığından ötürü havada asılı kalamayan virüsümüzü yerde farkında olmadan ayakkabılarımızla taşıyabiliriz.Nitekim bir diğer nokta ellerimiz.Gün içerisinde birçok kez sağa sola olur olmaz yere dokunmak zorunda kalıyoruz.Bana bulaşmaz demeyin illaki gün içerisinde belki virüslü bir yere temas etmiş olabilirsiniz.Fakat korkulucak bir durum yok şayet ellerinizi yüz bölgesine götürmeden iyice yıkadıysanız.Temiz olmak bu salgında en önemli etken. Lütfen temiz olalım. Sadece virüs için de demiyorum olmamız gereken bir şeydir temiz olmak. İlla korona kapıcaz diye bir algı oluşmasın temiz olmak sizi diğer hastalıklardan da korur.


Gelelim dezenfektan konusuna.Hangi dezenfektanları kullanmalıyız? Kolonyanın etkisi var mı?,

Arkadaşlar ne kadar 'boşa mı aldık bunca kolonyayı' deseniz de evet aslında bir nevi boşa aldınız.Çünkü milli gururumuz olan kolonya covid-19 denilen virüsümüzü malesef öldürmüyor.Fakat umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok kolonya virüsü öldürmese bile sizi temiz tutar.Virüsümüzü öldürebilen tek şey İzopropil Alkol. Bu alkol de her antibakteriyel ürünlerin içerisinde var fakat çok az. Lütfen aldıysanız içindekiler tarafından içerisinde ne kadar izopropil alkol olduğunu kontrol edin.Tabi eğer almadıysanız da ona göre alın.Mesele yine en başa dönücek olursak bu salgına alınabilecek en önemli önlemin temiz olmaya çıktığını görüyoruz.Lütfen temiz olalım.

Aklımıza takılan bir diğer husus ;Bu salgında yaşlılar neden risk grubunda?

Bu durumu sizlere şöyle özetleyeyim sevgili okurlar.Her insanda bulunan ace 2 adında bir protein miktarı var. Bu protein biz doğduktan sonra yaşımız ilerledikçe çoğalan bir protein.Yani bebekken sıfıra yakın bir miktarda bulunurken yaşlandıkça artan bir protein. Tahmin edersiniz ki bu virüsümüz de en iyi ace 2 proteinine bulaşmakta. Dolayısıyla yaşlılarımız bu salgında ace 2 proteinleri yaş itibariyle fazla olduğu için risk grubuna girmekte.Fakat sanmayın ki sadece yaşlılara bulaşabiliyor.O yüzden  verdiğim bu bilgiyle içinizi bir nebze rahatlatabilirsiniz fakat asla tamamen rahatlamayınız.

  Bir başka konu da bu virüse karşı bağışıklık durumu.Bunu üzülerek söylemek durumundayım ama malesef vücudumuz bu hastalığa bağışıklık kazanamıyor.Yani bu demek oluyor ki Allah korusun diyelim ki bu virüsü kaptınız,hastanede gerekli tedavi sürecinden geçtikten sonra başarıyla atlattıp dışarı çıktığınızda tekrar corona virüsüne yakalanma risk oranınız hiç yakalanmamış birisiyle aynı.Yani ileri ki süreçlerde bu hastalığı yenip size 'bakın ben yendim artık daha da bir şey olmaz' diyecek insanlar olacaktır.Lütfen onlara da bu durumda bilgilendirin ve asla itibar etmeyin.

Son olarak şu uyarıyı yapmak istiyorum. Lütfen elinizden geldiğince önlemlerinizi alın.Sokağa çıkmayın, bana bir şey olmaz demeyin olur. Şayet olmazsa bile çevrenizi düşünün.Farkında olmadan ailenize sevdiklerinize bulaştırabilirsiniz ki bu daha kötü bir durum.İşiniz itibariyle dışarı çıkmak zorunda olabilirsiniz ki haklısınız ben de bu durumdan mağdurum.Ama yine de dışarıda dahi olsanız elinizden geldiğince sosyal mesafenizi koruyun lütfen temiz olun.Evde kalın,Sağlıkla kalın,Hayatta kalın..

yazar
Yamak

ilhan bayrak

Geçmişi bilmeden Geleceği yorumlayamazsın. Tarihi çevir :)

ücretsiz vpn

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma