Koronavirüs sebebiyle evlere çekildiğimiz bu günlerde psikolojimizi sağlam tutmak için neler yapmalıyız?

Logo
Koronavirüs sebebiyle evlere çekildiğimiz bu günlerde psikolojimizi sağlam tutmak için neler yapmalıyız?
  • 213 Okuma
  • 0 Yorum

ücretsiz vpn

Koronavirüs sebebiyle evlere çekildiğimiz bu günlerde psikolojimizi sağlam tutmak için neler yapmalıyız?

Coronavirüsün sebep olduğu Covid-19 hastalığının ülkemizde de görülmeye başlanmasıyla hepimiz evlerimize çekilip kendimizi izole etmeye çalışıyoruz. Bu kadar yoğun ve koşturmacalı geçen günlerin ardından bir anda boşluğa düşmek gibi hissettiriyor insana. Özellikle sosyal çevresi geniş olup her gün işinden başka farklı birçok aktivite yapan insanlar için daha zor  bir durum. Ama kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı, can güvenliği için katlanmak ve sabretmek zorundayız. 

Tabi bu süreci nasıl atlayabileceğimizde önemli.

Psikolojik olarak bu durumun bizi ne hale getireceği.. 

Birkaç gün öncesine kadar ben sabah kalkıyorum haberlere bakıyorum, uzmanları dinliyorum, (zaten her kanalda coronadan bahsediliyor.) öğlen biraz yemek yapıp kafamı dağıttıktan sonra tekrar dünyadan geri kaldım düşüncesiyle televizyonu açıyorum coronaya dalıyorum, bir yandan sosyal medyadan sürekli corona haberlerini takip ediyorum, iyi kötü tüm videoları izliyorum, biraz kitap okumaya çalışıyorum ama o esnada bin kere sosyal medyaya girip kaçırdığım bir şey var mı diye bakıyorum, akşam vaka sayıları açıklanıyor onu takip ediyorum, peşinden yine tartışma programları vs. Yani kısacası tüm gün coronayla ilgili şeyler duyuyorum. 

Artık iyice psikolojim bozulmak üzereydi. Karamsarlığa düşmeye başlamıştım. Yükselen ölüm ve vaka sayıları, kötü örnek teşkil eden ülkeler.. Paranoyaya bağlayıp sürekli elimi yüzümü yıkamaya gider olmuştum. Acaba şunu silmiş miydim, acaba elimi yıkadıktan sonra buraya dokunmuş muydum? (Ki bence birçoğumuz böyleyiz) 

Baktım iş kötüye gidiyor bir karar aldım ve kendime beni uzun süre meşgul edecek dış dünyadan uzaklaştıracak bir uğraş buldum. Bir şeyler dikmeye karar verdim aldım kumaşı, makası elime tüm gün ölçtüm, biçtim, kestim, diktim.. Ve fark ettim ki tüm gün corona kelimesini duymamıştım. Ve inanın daha mutluydum. Ben bir uzman değilim sadece tavsiyede bulunuyorum. Bu süreçten maddi manevi en az hasarla çıkmak istiyorsak evde kalmaya devam edip kafamızı başka işlerle başka yoğunluklarla meşgul ederek biraz olsun gündemden uzak kalmaya çalışalım. Hem ruhsal olarak kendimizi daha güçlü hissederiz hem de hastalığın bulaşmasına etkide bulunan stres hormonundan da uzaklaşmış oluruz.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu günlere...

yazar

Hem okur hem öğretir..

ücretsiz vpn

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma