Kripto Paraların Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Logo
Kripto Paraların Gelişimi Nasıl Olmuştur?
  • 171 Okuma
  • 0 Yorum

 

 

                Kripto paraların hayatımıza ilk girişi 2017 yılında çok büyük ses getirerek olmuştur. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise kripto paraların değerinde olan sürekli artıştır. Birikim yapma ihtiyacı duyan birçok insan tarafından ilgi gören Bitcoin, bu sebeple toplum içerisinde fazlaca yayılmıştır. Kesin olarak bilinen bir konuda dünya çapında teknolojik gelişmelerin fazlasıyla artmasından dolayı kripto paraların daha fazla tercih edilmesidir. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi para birimlerinde olan değişimleri de beraberinde getiriyor. Bu değişimlerin en önemli parçası olan kripto paralar, bunun en önemli göstergesidir. Dünya üzerinde sürekli artmakta olan coin arzı sebebiyle İnitial Coin Offering gerçekleşmektedir. Bu piyasada son 5 yıldır gösterilen gelişim sebebiyle parasal sistemler sürekli bir değişim göstermiştir.

Kripto paralar artık yeni para birimi haline geliyor

Bitcoin

                Kripto paraların geleceğini tahmin ederken ortaya atılan farklı farklı teoriler ile karşılaşabiliyoruz. Bu teorilerden bazıları tamamen ilgi görmezken diğer taraftan geleceği gösteren teoriler parasal sistemin fazlasıyla değişmesini sağlayacaktır. Bu piyasa yani Blockchain, tam gelişmemiş olmasına rağmen birçok ülke piyasasının takibi altına alınmıştır durumdadır. Bankacılık sektörü ve Borsa sistemlerinde köklü değişikliklere sebep olacak gibi gözüküyor. Örneğin dünya üzerinde bulunan ülkeler arasında Estonya, kripto para piyasasının deneme tahtası olarak görülüyor. Bu sebeple para birimini değiştirerek Estcoin uygulamasına geçmeyi planlıyorlar.

Nakit para devri kapanıyor

Bitcoin

                Bu  devirde yavaş yavaş nakit para kullanımı düşerek Danirmarka ve İsviçre gibi ülkelerde nakit para akışı neredeyse tamamen kesilmiş durumdadır. Bu ülkelerde ödemelerin neredeyse %95’lik bir kısmı banka hesapları aracılığıyla yapılmaktadır. Bu oranlar sadece bu iki ülkede değil büyük ekonomiye sahip birçok ülkede çok büyük boyutlara ulaşmayı başarmıştır. Önümüzde bulunan 10 – 15 yıllık bir süre içerisinde nakit para akışı tüm dünyada tamamen kesilerek bu devir kapanacak gibi gözükmektedir. Bazı ülkelerde bankacılık sektörü artık nakit para devrini kapatarak kripto para devrine geçiş yapmıştır.

Kripto para çeşitliliği fazlasıyla artmak üzere

Bitcoin

                Bitcoin para biriminin kullanımının Dünya üzerinde artması sebebiyle kripto para piyasasında para türü çeşitliliği sürekli artmaktadır. Şuanlık gözüken şudur ki %100 lük bir kripto para piyasasının %90’lık bir kısmında Bitcoin kalan kısmında ise diğer kripto paralar bulunmaktadır. Son yıllarda para çeşitliliğinin artmasına istinaden Litecoin, Ethereum, Ripple, Dash, Tether, NEO, NEM, Qtum, Zcash ve Monero gibi birçok kripto para birimi ortaya çıkmıştır.

               

 

 

yazar
Kalfa

Burak Mehel

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma