League of Legends nedir?

Logo
League of Legends nedir?
 • 255 Okuma
 • 0 Yorum

League of Legends, 2012'den bu yana dünyanın en çok oynanan video oyunu. Bu, on yıldan fazla mutlak hakimiyetin üzerinde. Herhangi bir video oyunu oynarsanız, neredeyse kesinlikle duymuşsunuzdur. Ama League of Legends nedir?

Çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası (MOBA) oyunlarına aşina değilseniz, açıklamak biraz zor - bu yüzden size temelleri inceleyeceğiz.

Gerçek Zamanlı Strateji Eylemi

Birçok popüler first-person shooter (FPS) çevrimiçi çok oyunculu oyunun aksine, MOBA'ların kendilerine yönelik bazı gerçek zamanlı strateji (RTS) öğeleri var. Taktik atıcılar, planlama ve yetenekli oyun gerektirir, ancak MOBA'ların RTS oyunlarına daha fazla benzerlikleri vardır.

Aslında, “action RTS” oyunları veya ARTS adlı bazı MOBA'ları (özellikle Dota 2) duyacaksınız.

Ama bunların hepsi ne anlama geliyor?

Kısacası, bir MOBA, doğruluktan daha fazla strateji gerektiren veya parmak hızını tetikleyen bir savaşta, genellikle yaklaşık beş oyuncunun bulunduğu küçük takımları birbirine karıştıran çok oyunculu bir oyundur.

lol

İşte bazı şampiyonların ortak özellikleri;

 • Her iki takım da birbirlerinin ana üssünü yok etmeye çalışıyor.
 • Bazlar taretlerle korunuyor.
 • Her oyuncu kendine özgü güçlere sahip bir şampiyonu kontrol eder.
 • Şampiyonlar oyuna birinci sınıf güçler ve meraklılar ile başlar.
 • Küçük AI kontrollü düşmanları öldürmek tecrübe ve altın üretir.
 • Tecrübe ve altın kazanmak, oyuncuların karakterlerini seviyelendirmelerini sağlar.
 • Oyun ilerledikçe, kahramanlar daha güçlü hale gelir ve birbirleriyle savaşmaya başlar.
 • Zamanlama, işbirliği ve oyunun mekaniği ve konvansiyonlarının anlaşılması başarı için gereklidir.

Hadi bunu bırakalım burada ve Lig'in bazı özelliklerine bakalım.

Çok Çeşitli Şampiyonlar

League of Legends, altı farklı şampiyon kategorisine sahiptir:

 1. Suikastçılar hızlı hareket edebiliyor ve tek hedeflere çok fazla zarar veriyor. İçeri girmek, değerli hedefleri öldürmek ve dışarı atlamak için en iyisidir.
 2. Savaşçılar bulaşıkları yıkar ve iyi miktarda hasar alırlar ve uzun süren dövüşler için çok uygundurlar. Savaşa atlıyorlar ve dengeli istatistikleri kullanarak hasar görüyorlar.
 3. Büyücüler menzilli çatışmalarda üstündür ve genellikle birden fazla düşmana zarar veren etki alanı (AoE) saldırılarına sahiptir. Hayatta kalabilmek için düşmanları uzak tutmaları gerekir.
 4. Nişancılar belli bir mesafeden hasar verir. Eğer iyi korunurlarsa, tek düşmanlara çok fazla acı çektirebilirler, ancak genellikle saldırılara açıktırlar.
 5. Destek karakterleri kendi başlarına pek bir şey yapmazlar, ancak takım arkadaşlarının yeteneklerini artırabilirler. Bazıları diğer şampiyonların savaş alanını kontrol etmelerine yardımcı olmak için sağlam hasarlar verebilir.
 6. Tanklar, büyük miktarda hasara yol açabildiği gibi, düşman gruplarına da zarar verebilir. Genelde çok fazla öldürmeye gitmezler, ancak diğer şampiyonların bir avantajla savaşabilmesi için savaş alanını kontrol etmeye yardım ederler.

Bu yazının yazıldığı sırada, her birinin kendine özgü istatistikleri ve yetenekleri olan 134 şampiyon var.

Her şampiyonun dört yetenek ve bir yetenek kazanmasının benzersiz bir birleşimi vardır. İstatistiklerdeki değişiklikle bir araya geldiğinde, rahat etmek isteyeceğiniz birçok bilgi sağlar.

Üst düzey oyuncular sadece şampiyonlarının nasıl oynadıklarını değil, aynı zamanda birbirlerine karşı nasıl iyi oynayacaklarını anlarlar. Bu çok fazla deneyim gerektirir.

Etkili bir takımı bir araya getirmek, her karakter tipinin diğerleriyle nasıl çalıştığını anlamayı gerektirir.

Deneyim Puanı ve Altın Kazanımı

Eğer rakip takıma karşı mücadele edeceksen, karakterini yükseltmen gerekecek. Ve bu deneyim gerektirir. Ayrıca bir çok öğeye de ihtiyacınız olacak. Ve bu altın gerektirir.

Bu iki kaynağı elde etmek basittir… henüz kolay değil.

Tecrübe öldürmekten gelir. Bir şampiyonu öldürmek size çok fazla tecrübe kazandırır. Minyonları öldürmek size küçük bir deneyim kazandırıyor. Mümkün olduğunca fazla tecrübe ve altın kazanmaya çalışırken, minyonlardan kurtulmak oyunun başında çok zaman alır.

Bu deneyim, karakterinizi yükseltmenize ve yeni yetenekler açmanıza izin verir. Ligde her karakterin dört yeteneği vardır ve seviye atladığında daha güçlü olurlar. Ayrıca güçlenir ve daha fazla vuruş puanı kazanırsın.

Altın, her biri karakterinize bir tür bonus kazandıran eşyaları satın almanıza izin verir. Bazıları pasiftir - örneğin size daha fazla zırh verir. Diğerleri, müttefiklerine geçici bir kalkan vermek gibi, sana yeni yetenekler veriyor. League of Legends'da 200'den fazla ürün var ve doğru eşyaları alarak doğru “yapıyı” oluşturmak başarı için çok önemli.

Oyun size bundan sonra ne alacağınız konusunda tavsiyeler verecek ve bu başlangıç seviyesindeki ve orta seviyedeki oyuncular için harika. Fakat orada binlerce önerilen yapı var ve oyun tarzınız ve karakteriniz için doğru olanı seçmek başarılı olmanıza yardımcı olacak.

Tecrübe, bir ölüm sırasında yakındaki şampiyonlar arasında paylaşılsa da, yalnızca öldürme vuruşunu yapan oyuncuya altın verildiğini belirtmek önemlidir. Bu nedenle “son vuruş”, League of Legends için geliştirebileceğiniz en önemli becerilerden biridir.

Harita

MOBA haritaları genellikle üç şeritli bir konfigürasyonu takip eder. Summoner’ın bu yapılandırmayı izleyen League of Legends’daki Rift haritası, en eski ve en tipik haritadır:

moba haritası

Takımınızın üç şerit boyunca rakip takımın tabanına girip onu yok etmesine yardım etmek sizin işiniz. Yolunuzdaki haritadaki mavi ve kırmızı noktalarla gösterilen taretler var. Genel olarak, belirli kahraman türleri belirli şeritlere gider.

 • Bir tank veya avcı üst şeride gidiyor.
 • Bir büyücü ya da suikastçı orta şeride gidiyor.
 • Bir nişancı ve destek karakteri alt şeride gider.
 • Bir suikastçi, tank veya savaşçı ormanlarda dolaşıyor.

Elbette, farklı kombinasyonlara karşı gelebilir ve farklı bir şekilde oynamayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu takımların çalışması için yaygın bir yoldur. (Bunun neden popüler bir meta olduğunu tam olarak bilmek istiyorsanız, Neden Buradayım?: Şerit sözleşmelerinin son derece ayrıntılı bir açıklaması olan Roller ve Şeritler için bir Kılavuz okumanızı tavsiye ederim.)

Şeritler Ligde çok önemlidir - eğer şeridinizi kontrol etmiyorsanız, takımınız için kilonuzu çekmiyorsunuzdur. Şerit kontrolünü oluşturmak, çok sayıda köleliği öldürmenizi (AI AI kontrollü düşmanlar), kahramanınızı seviyelemenizi, taretlerinizi düşman kahramanlarından savunmanızı ve düşman taretlerine saldırmanızı gerektirir.

Sonunda, kulelerin tümünü şeridinizden çıkardıysanız, düşmanın üssüne doğru doğrudan bir vuruş yapacaksınız.

Minyonlar ve Kuleler

Bahsettiğim gibi minyonlar, her iki takımın bazında her 30 saniyede bir çıkan, AI kontrollü küçük birimlerdir. Küçük boyutlarına ve sınırlı hasara neden olma kabiliyetlerine rağmen, etkin stratejinin merkezi bir parçasıdır. Oyunun başında, muhtemelen minyonlarla savaşırken düşman şampiyonlarıyla savaşmaktan daha fazla zaman harcayacaksınız.

Neden minyonların savaşması? Stratejiniz için çok önemlidirler. İlk önce, onları öldürme tecrübesi elde edersiniz (ve rakip minyonları öldürdüklerinde yakınlardaysanız). Bir köleye ölmeden önce son isabet edersen, altın alırsın, bu da eşya satın almanı sağlar.

Minyonlar ayrıca son derece önemli olan kule ateşini de çekiyorlar. Kuleler çok fazla hasar verebilir ve etrafta hiç minyon yoksa - veya bir düşman şampiyonuna saldırıyorsanız - size bakıyor olacaklar. Bir kuleye saldırdığınızda, size saldırmak için mümkün olduğunca çok sayıda minyon isteyeceksiniz. Ve bu minyonlar öldüğü zaman, hayatın için kaçmaya ihtiyacın olacak.

Ancak, oyunun başında sadece minyonlara saldırmaya devam edemezsiniz. Ayrıca, düşman kahramanlarına destek olmak için bazı hasarlar vermek isteyeceksiniz, böylece son vuruşları almaya devam edebilir ve taretlerinize doğru çok fazla itmelerini engelleyebilirsiniz. Oyunun başlarında ve ortalarında minion ve şampiyonlarla mücadelenin dengesini almak, oynayarak öğreneceğiniz bir şeydir.

Düşmanın inhibitörlerinden birini (her şeridin sonundaki kristal görünümlü eşyalar) yok etmeyi başarırsanız, o şeride beş dakika boyunca süper kölelikler kazanacaksınız. Bu, rakiplerinize baskı yapmakta çok yardımcı olabilir.

Orman

Koridorlar arasında çok fazla yer olduğunu fark etmişsinizdir. Buna orman denir ve burada takılan kahramanlara ormancı denir. Orman, birkaç dakikada bir canavar üreten canavar kampları ile doludur - ve bu canavarları tecrübe ve altın ve deneyim puanı kazanmak ormancıların işidir.

Bazı orman canavarları ayrıca öldürme şampiyonuna veya tüm ekibine meraklıları sağlar. Bu buff'ları doğru zamanda uygulamak bir oyun değiştirici olabilir ve bu buff'ları ne zaman oluşturacağınızı bilmek jungler'ın rolünün bir parçasıdır. Rakip ekibin bu meraklıları elde etmesini önlemek de önemlidir.

Orman, ayrıca (bir sürpriz saldırı başlatması) gankingle de ilgilenebilir. Orman, bir rakibe karşı mücadelede başka bir şampiyona yardım etmek için bir şeride girebilir ve sayı avantajı yaratır. Ne zaman boşalma olduğunu anlamak ormanlaşmanın önemli bir parçasıdır.

Hepsini bir araya koy

Bu çok fazla bilgi ve düşünülmesi gereken şeyler gibi geliyorsa, öyledir. League of Legends'ın sığ öğrenme eğrisi ile ünlü değil. Bu affetmez bir oyun olabilir ve oyuncular da affetmez olabilir (bu kesinlikle sohbeti devre dışı bırakmaya çalıştığınız oyunlardan biridir).

Ancak Lig de çok faydalı olabilir. Düzgün bir şekilde strateji yapmak, en sevdiğiniz karakterleri tanımak, müthiş oyunlar çıkarmak ve son saniyede zafer kazanmak oldukça şaşırtıcı. Oyunun yapımları, stratejileri ve eşleşmeleriyle çok büyük bir derinliği var.

Ve birçok insan için, oyunu oynamayı öğrenmek için zaman harcamakta fayda var. Bir kez dahil olduktan sonra, esport'lara ilgi duyabilirsiniz.

Yeni lig oyuncuları için ipucunuz var mı? Oyunu denedin mi? Ne düşündün? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşabilirsin!

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma