LİBYA MUTABAKATINA BAKIŞ

Logo
LİBYA MUTABAKATINA BAKIŞ
  • 91 Okuma
  • 0 Yorum

ücretsiz vpn

LİBYA MUTABAKATINA BAKIŞ

Ülke olarak her zaman hayli yoğun geçen siyasi gündeme sahip olmuşuzdur. Neredeyse hiç bitmez siyasi çekişmelerimiz. Doğruları haykıranlar ile çıkarlarını haykıranlar her zaman karşı karşıya olmuştur. Bir de politik uyuşmazlıkları bir kenara bırakarak ülkenin menfaatini düşünenler vardır. Ülkemizin bölgesel bir aktör olabilmesi için alınması gereken kararları uygulayabilecek siyasi irade çok çok önemlidir. Atılan ciddi adımlar bu iradenin varlığını gözler önüne sermektedir.Ayrıca siyasi irade kadar millet meclisinin bütünlüğü de şarttır. İşte Libya’ya asker gönderme hususuna bu perspektiften baktığımız zaman bölgesel aktör olabilmek için Mehmetçik’e bir kez daha tarihi bir görev düşebilir. Devlet ve millet olarak bu siyasi bütünlüğün sağlanması, şahsi menfaatlerin bir kenara bırakılması için çaba sarf etmemiz gerekmektedir.

Libya ile yapılan mutabakatla birlikte küresel güçlerin yani küresel sermayenin Doğu Akdeniz’de bir oldu bittisine engel olunmuştur. Bu mutabakat ile Doğu Akdeniz’deki gazın küresel güçler tarafından kuşatılması yarılmış oldu. Bu bağlamda devlet olarak bir mutabakat imzaladığımız ülkenin emperyal güçler tarafından karıştırılmasına, bölünmesine müsaade etmemek için askeri yardımda bulunmak tamda Osmanlı mirasına layık olmak demektir.

Türkiye’nin yapmış olduğu hamleler emperyalizm ile de bağdaştırılamaz. Biz ne kültür ne de devlet emperyalizmi uyguluyoruz. Asli ve yegane stratejik politikamız jeopolitik konumumuzun gereği olarak sınırlarımızı ve yer altı kaynaklarımızı sömürgecilere, küresel sermayelere karşı koruma içgüdüsü ile hareket ediyoruz.Allah yar ve yardımcımız olsun.

Sağlıcakla kalın.

Mehmet Ertan YİĞİT

yazar

Hayatı boyunca öğrenmeyi ve öğrenci kalmayı hedeflemiş bir mühendis.

ücretsiz vpn

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma