Lovemark nedir? Lovemark Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Logo
Lovemark nedir? Lovemark Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
  • 1293 Okuma
  • 0 Yorum

Lovemark, son zamanlarda pek çok firmanın kullandığı ve ulaşmak istediği bir mertebe haline gelmiştir. Markalar lovemark konumuna gelmek için çeşitli çalışmalar da yapmaktadır. Ancak bir markaya lovemark denilebilmesi için firma ile müşterileri arasında duygusal ve sağlam bir bağ kurulması gerekmektedir. Bu bağ ise firmaların yaptığı stratejik çalışmalar ve bu stratejik çalışmaların müşteride olumlu bir imaj oluşturabilmesi ile mümkündür. Müşteriler kendilerine yakın hissettikleri ve sevgi gösterdikleri markalara karşı bir marka bağımlılığı oluşturmaktadır. Bu marka bağımlılığı müşterilerin satın almak istedikleri ürünü söz konusu marka hariç başka hiçbir markadan almamasına neden olmaktadır. Bu da markalar için büyük bir karlılık söz konusu demektir. Peki, lovemark nasıl ortaya çıkmıştır? İşte cevapları…

Lovemark Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Türkçe Aşk Markası anlamına gelen lovemark terimi 2005 yılında Kevin Roberts tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Kevin Robert, lovemark kavramını oluştururken bazı unsurları da açıklamıştır. Bunlar lovemarkın oluşabilmesi için gereken unsurlardır. Bu unsurları ise gizem, duyu ve samimiyet şeklinde sıralayabilmek mümkündür. Kevin Robert’a göre bu üç ana unsurdan herhangi birinin olmaması markanın lovemark olabilmesi için büyük bir engeldir. Kevin Robert’ın 2 ana unsurundan biri olan gizem markaların ve tüketicilerin sembollerini ve efsaneleri konu almaktadır. Samimiyet unsurunda empati ve tutku ön plana çıkarken duyular unsurunda ise beş duyu organımızdan bahsedilmektedir. Peki, lovemark nasıl olunur?

Lovemark Nasıl Olunur?

Tüketicilerin markalardan beklentileri arasında sorunlarına çözüm bulmaları ve satış sonrasında da gereken desteği sağlamaları gelmektedir. Eğer bir marka müşterilerinin şikayetlerine bir çözüm bulabiliyor hatta o şikayetlerin oluşmasını engelleyebiliyorsa değerli markalar arasındaki yerini alacaktır. Ancak yalnızca bu durum lovemark olmak için yeterli değildir. Markaların lovemark statüsüne ulaşabilmeleri için diğer bir unsur ise kaliteli hizmet ve ürün garantisidir. Müşteriler markalardan satın aldıkları ürünlerden ve markanın sağladığı hizmetten memnun kalmaları durumunda markalar karşı bir sempati duygusu kazanabilmektedir. Bu duygu ise müşterilerin diğer bir alışverişlerinde tekrar aynı markayı tercih etmelerini sağlamaktadır. Bu unsurları göz önüne alan ve stratejilerini bu şekilde geliştiren markalar lovemark olabilirler.

Among Us

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.