Lübnan, WhatsApp’a vergi öfkesini protesto etti!

Logo
Lübnan, WhatsApp’a vergi öfkesini protesto etti!
  • 425 Okuma
  • 0 Yorum

Hükümetin WhatsApp'ın çağırdığı vergi planlarını yeniden izlemesine rağmen, Lübnan'da ikinci bir gün boyunca protestolar şiddetli bir şekilde gerçekleşti.

Hükümet, WhatsApp ve diğer uygulamalar aracılığıyla yapılan sesli aramalarda günlük 0,20 dolar (0,16 £) ücret talep etmişti.

Ancak saatler sonra güvenlik güçleri ve protestocular arasındaki çatışmalar nedeniyle hükümetin planları hurdaya çıkardı.

Binlerce kişi Whatsapp Vergisinden dolayı hükümeti protesto etti ve ekonomik krizle başa çıkma yönünde istifaya çağırdı.

Image

Protestocuların lastik yakması ve güvenlik güçlerinin biber gazı atması nedeniyle Perşembe günü düzinelerce yaralı olduğu bildirildi. Gösteriler Lübnan'da yıllardır görülen en büyük gösterilerdi.

Cuma günü, Lübnan Başbakanı Saad El Hariri, ülkenin "eşi görülmemiş, zor bir zaman" yaşadığını, ancak istifa etmekten vazgeçtiğini söyledi.

Beyrut'ta protesto eden bir muhasebeci Cezar Shaaya, Reuters haber ajansına, "Evde oturuyordum ve insanları hareket halindeyken gördüm ve dışarı çıktım." Dedi. “Evliyim, her ay borç senedim var ve çalışmıyorum. Bu devletin suçu.”

Beyrut'taki Riad al-Solh meydanının etrafında Perşembe günü "halkın rejimi devirmek istediğini" söyleyen tezahüratları. Birçoğu, yetkililerin , ülkenin on yıllardır en kötü orman yangını tehditleriyle mücadele etmedeki algılamasındaki yetersizlikten öfkesini de dile getirdi.

Twitter

yazar

İnstagram > m.bagcia