Metta Meditasyonunun 5 Faydası ve Nasıl Yapılır

Logo
Metta Meditasyonunun 5 Faydası ve Nasıl Yapılır
 • 561 Okuma
 • 0 Yorum

Metta meditasyonu bir çeşit Budist meditasyondur. Sanskritçe ile yakından ilişkili ve kuzey Hindistan'da konuşulan bir dil olan Pali'de “metta” başkalarına karşı pozitif enerji ve şefkat anlamına gelir.

Uygulama aynı zamanda sevgi dolu şefkat meditasyonu olarak da bilinir.

Metta meditasyonunun amacı, siz de dahil olmak üzere tüm varlıklar için şefkat geliştirmektir ve:

 • aile
 • Arkadaşlar
 • komşular
 • eş dost
 • hayatındaki zor insanlar
 • hayvanlar

Metta meditasyonunun ana tekniği, kendinize ve bu varlıklara karşı olumlu ifadeler eklemeyi içerir.

Diğer meditasyon türleri gibi, uygulama zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık için faydalıdır. Özellikle kendinize ve diğer insanlara karşı olumsuz duyguları azaltmak için kullanışlıdır.

Metta meditasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Metta meditasyonu geleneksel bir Budist uygulamasıdır. Binlerce yıldır kullanılıyor.

Farklı gelenekler uygulamaya farklı şekillerde yaklaşır. Bununla birlikte, metta meditasyonunun tüm formları, tüm varlıklara karşı koşulsuz olumlu duygular geliştirme ortak amacını paylaşır.

Bu duyguları içerir:

 • sevinç
 • güven
 • Aşk
 • Şükran
 • mutluluk
 • takdir
 • merhamet

Bu duyguları geliştirmek için sessizce kendinize ve başkalarına karşı ifadeler okuyorsunuz. Bu ifadeler kibar niyetleri ifade eder.

Metta meditasyon cümlelerinin bazı örnekleri şunları içerir:

 • "Güvenli, huzurlu ve acısız olabilir miyim?"
 • “Mutlu olabilir miyim. Sağlıklı olabilir miyim. ”
 • "Güçlü ve kendinden emin ol."

Her bir cümleyi dikkatli bir şekilde tekrarlamak önemlidir. Bu, ifadeye ve ilişkili duygulara odaklanmanıza yardımcı olur.

Metta meditasyonu avantajları nelerdir?

Düzenli bir metta meditasyon uygulaması hem zihniniz hem de bedeniniz için faydalı olabilir. Bu avantajlardan bazılarına daha yakından bakalım.

1. Öz-şefkati teşvik eder

Metta meditasyonu kendinize karşı nazik ifadeler eklemeyi içerdiğinden, kendine şefkat duygusu geliştirebilir.

Fikir şu ki, diğer insanları sevmeden önce kendinizi sevmelisiniz.

Kendine şefkat ayrıca kendinize karşı olumsuz duyguları da azaltabilir:

 • değersizlik
 • kendinden kuşku duyma
 • yargı
 • öfke
 • Özeleştiri

Bu faydalar, 2014'te yapılan küçük bir çalışmada gözlenmiştir. Metta meditasyonu uygulayan katılımcılar, bu uygulamayı kullanmayanlardan daha az kritik hale geldi.

Güvenceli Kaynak, rutin metta meditasyonunun travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olan kişilerde öz-şefkat ve farkındalığı artırma yeteneğine sahip olduğunu buldu. Bu etkiler TSSB semptomlarının azalmasına yardımcı oldu.

2. Stres ve kaygıyı azaltır

Güvenilen Kaynak Meditasyon, kaygı belirtilerini önemli ölçüde azaltabilir.

Ek olarak, klinik kanıtlar dikkatle meditasyonun düzenli olarak uygulandığında stresin neden olduğu iltihap tepkisini de azaltabileceğini göstermiştir.

Meditasyon uygulayıcılarına göre Metta meditasyonu bunu daha da ileriye götürebilir. Kendine şefkat geliştirdikçe, kendinizi daha olumlu bir ışıkta algılarsınız. Bu, sevgi ve şükran gibi duyguları teşvik eder.

Bu duygular yaşam doyum düzeyinizi artırabilir, böylece stres ve kaygıyı azaltabilir.

3. Fiziksel ağrıyı azaltır

Metta meditasyonunun bazı fiziksel ağrı türlerini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Güvenilir bir 2005 çalışmasında Güvenilen Kaynak, uygulama kalıcı bel ağrısını azalttı.

Güvenilir bir Kaynak, sık migren atakları olan kişilerde benzer bir etki buldu. Her iki çalışmada da araştırmacılar, düşük ağrı seviyelerini metta meditasyonunun stres giderici etkisine bağladılar. Sonuçta, duygusal stres fiziksel ağrıyı kötüleştirebilir.

Olumsuz duygular ağrıya karşı toleransınızı da azaltabilir. Metta meditasyonu ile yetiştirilenler gibi olumlu duygular bunun tersi bir etkiye sahiptir.

4. Uzun ömürlülüğü artırır

Telomerler her kromozomun uçlarındaki DNA yapılarıdır. Genetik bilgiyi korumak için çalışırlar.

Yaşlandıkça telomerlerimiz doğal olarak kısalır. Kronik stres bu süreci hızlandırarak daha hızlı biyolojik yaşlanmaya neden olabilir.

Metta meditasyonu gibi stres giderici aktiviteler bu etkiyi hafifletebilir. Güvenceli Kaynak, metta meditasyonunun daha uzun telomer uzunluğu ile ilişkili olduğunu buldu. Araştırmacılar, uygulamanın uzun ömürlülüğün iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini söylediler.

5. Sosyal bağlantıları geliştirir

Metta meditasyonu daha güçlü sosyal ilişkileri de besleyebilir.

Kendinize karşı kibar ifadeler okuduktan sonra, bu nezaketi diğer insanlara genişletirsiniz. Bu, onlara şefkat ve empati göstermenizi sağlar.

Ayrıca sizi başkaları hakkında düşünmeye ve sizi nasıl hissettirdiğini anlamaya teşvik eder.

Ayrıca, kendini sevdikçe kendinizi olumsuz görme ihtimaliniz daha düşük olabilir. Bu, daha pozitif bağlantılar oluşturabilen başkaları için yer tutmayı kolaylaştırır.

Metta meditasyonu nasıl yapılır

Metta meditasyonuna başlamak için herhangi bir özel ekipmana veya donanıma ihtiyacınız yoktur.

Başka bir bonus ise, evinizin sakin bir köşesinde, dışarıda bir bahçede veya hatta masanızda istediğiniz herhangi bir yerde yapabilmenizdir. Dikkatiniz dağılması en düşük olan bir yer seçmeye çalışın, ardından şu adımları izleyin:

 1. Rahat bir pozisyonda oturun. Gözlerini kapat. Burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın ve derin nefes almaya devam edin.
 2. Nefesinize odaklanın. Nefesinizin vücudunuzdan geçtiğini hayal edin. Kalbine odaklan.
 3. Nazik, olumlu bir ifade seçin. İfadeyi sessizce okuyun ve kendinize doğru yönlendirin. “Mutlu olabilir miyim?” Diyebilirsiniz. Güvende miyim. Barış bulabilir miyim. ”
 4. İfadeyi yavaşça tekrarlayın. Anlamını ve sizi nasıl hissettirdiğini kabul edin. Dikkatiniz dağılmışsa, kendinizi yargılamaktan kaçının. İfadeye geri dönün ve tekrarlamaya devam edin.
 5. Şimdi arkadaşlarınızı ve ailenizi düşünün. Belirli bir kişiyi veya bir grup insanı düşünebilirsiniz. İfadeyi onlara doğru oku, “Mutlu ol. Güvende ol. Huzur bulabilir misin? ” Yine, anlamını ve nasıl hissettiğini fark et.
 6. İfadeyi komşular, tanıdıklar ve zor bireyler de dahil olmak üzere başkalarına doğru okumaya devam edin. Olumsuz olsa bile duygularınızı tanıyın. Merhametli duygular yaşayana kadar ifadeyi tekrarlayın.

Bazı insanlar her bir cümleyi okurken görsel görüntüler kullanırlar. Örneğin, kalbinizden veya düşündüğünüz kişiden ışık yaydığını hayal edebilirsiniz.

İfadeyi uygulama boyunca da değiştirebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için ipuçları

Meditasyon konusunda yeniyseniz, korkutucu görünebilir. İlk birkaç seansınız da verimsiz olabilir. Bununla birlikte, amaçlanan etkilere ulaşmanın zaman aldığını unutmayın.

Bu başlangıç ipuçlarını düşünün:

 • Sabırlı ol. Anında sonuç beklemeyin. Meditasyon, gelişmesi gereken bir uygulamadır.
 • Mükemmelliği bırakın. Zihniniz muhtemelen akacaktır, o yüzden dikkatinizin dağılması konusunda endişelenmeyin. Bunun normal olduğunu kabul et. Olası sonuçlar yerine şimdiki ana odaklanmaya çalışın.
 • Kendinizi yargılamaktan kaçının. Dikkatiniz dağıldığında kendinizi eleştirmekten kaçının. Oyalanmayı tanımak ve yavaşça uygulamaya geri dönmek.
 • Deney. Meditasyon herhangi bir yerde veya pozda yapılabilir ve sizin için en uygun zamanda. Sizin için en uygun olanı bulmak için farklı yerlerde ve pozlarda ve günün farklı saatlerinde meditasyon yapmayı deneyin.

yazar
Ahi

Admin

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma