Meyvelerin Saç Bakımına Etkisi / Saç Sağlığı için Etkili Olan Meyveler / Meyvelerin Saç uzatmaya Etkisi

Logo
Meyvelerin Saç Bakımına Etkisi / Saç Sağlığı için Etkili Olan Meyveler / Meyvelerin Saç uzatmaya Etkisi
  • 62 Okuma
  • 0 Yorum

Meyvelerin Saç Bakımında Rolü Var Mı

Vitamin ve minareler açısından zengin olan meyveleri, sağlımız açısından her gün, düzenli olarak, tüketmemiz gerekir. Meyveler saçlarımızın daha sağlıklı olmasını sağlar. Vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri almazsak, saçlarımızın kökleri zayıflar ve zamanla saçlarımız dökülmeler ve saç kırılmaları görülür.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için ara öğünlerde meyve tüketmeye özen gösterelim. Genellikle çoğu kadın ‘meyvelerin saç bakımında rolü var mı’ sorusuna hayır cevabını vermektedir.

Saç kökleri dışarıdan değil içerden aldığımız yediğimiz gıdalarla beslenir. Son zamanlarda kalıtım dışında, kadınlarda görülen saç dökülmelerin çoğunun nedeni vitamin ve mineral eksikliğidir.

Eğer siz sağlıklı beslenirseniz, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alırsanız saçlarınızın daha sağlıklı olduğunu ve parladığını görebilirsiniz.

Saç Sağlığı için Etkili Olan Meyveler

Meyveler saç sağlığı için etkili olan C ve A vitamini içerir. Sağlıklı uzayan güçlü saçlar için bu vitaminleri günlük olarak tüketmeliyiz özellikle meyvelerde bulunan c vitamini saç derisi için faydalıdır. Saç derisinde ki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. C vitamini bu faydasıyla  ‘meyvelerin saç bakımında rolü var mı’  sorusunun cevabını verir.

C Vitamini:  Saç hücrelerini yenileyen ve antioksidan açısından zengin olan c vitamini vücuttan toksinleri atmamıza da yardımcı olur.

C vitamini açısından zengin olan meyveler, greyfurt, kavun, elma portakal, kivi ve çilekte bol miktarda c vitamini bulunur.

Uzmanlar tarafından da önerilen  ara öğünlerde ağır yemekler yemek yerine, meyve tüketerek sindirim sistemimizin düzgün çalışmasını sağlayabiliriz.

 

A Vitamini: A vitamini sindirim sistemini düzenler. Kemik gelişmesine yardımcı olur. antioksidan açısından zengindir. Gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olur.

A vitamini eksikliğinde saçlar dökülmeye başlar ve cilt kurumaya başlar. Sağlıklı kökleri güçlü saçlara sahip olabilmek için a vitamini tüketmeye özen göstermeliyiz.

A vitamini açısından zengin olan meyveler greyfurt, kavun, karpuz kuş konmaz…

 

E Vitamini: Saçları beslemeye yardımcı olur. E vitamini meyveleri arasında en çok bilinen avokadodur.

Meyvelerin Saç uzatmaya Etkisi
Meyvelerin saç uzatmaya doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Sağlıklı insanların saçları ayda 0.5-1 cm arasında uzar. Meyveler saçların daha sağlıklı olmasını sağladığı için saçlarınız kopmadığı ve kırılmadığı için saçlarınız daha hızlı uzayacaktır. Siz eğer gerekli vitaminleri alırsanız  saçınız ayda 0.5 santim uzayacağına, 1 cm uzar. Yani meyveler saç uzamasına doğrudan değil dolaylı olarak saç uzamasına katkıda bulunur. Sağlıklı saçlar için meyve tüketmek önemlidir. Biz 
 ‘meyvelerin saç bakımında rolü var mı’   sorusuna en güzel cevabı bilgilerle verdik.
Saçlarımız için dışarıdan saç maskeleriyle, saçımızı ne kadar beslersek besleyelim saçımızın asıl içerden, köklerden beslendiğini unutmayalım. Saç kökleri sağlıklı olursa, saçınız sağlıklı, güçlü olur. Saç dökülme problemi yaşamazsınız. Saçlar güzelliğin simgesidir. Kadınların en önemli aksesuarı saçlarıdır.

 

yazar
Yamak

esen Gül

kafama göre:)

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma