MHK Başkanı açıkladı! 'Hakem Çok temiz maç yönetti, Kural hatası yok'

Logo
MHK Başkanı açıkladı! 'Hakem Çok temiz maç yönetti, Kural hatası yok'
  • 493 Okuma
  • 0 Yorum

MHK Başkanı Zekeriya Alp, Alanyaspor - Fenerbahçe maçıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Süper Lig'in 4. haftasında oynanan Alanyaspor - Fenerbahçe maçında kural hatası yapıldığı gerekçesiyle sarı lacivertliler TFF'ye itiraz başvurusunda bulunacak. MHK Başkanı Zekeriya Alp, bu gelişme sonrası Sözcü Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

 

Fenerbahçe Haberleri: Alanyaspor maçında kural hatası var mı?

MHK Başkanı Zekeriya Alp, Halis Özkahya'nın çok başarılı bir maç yönettiğini belirterek, karşılaşmada kural hatası yapılmadığını dile getirdi. Zekeriya Alp, "Fenerbahçe itiraz edecekmiş. Bana göre kural hatası yok ama hukuk kuruluna başvurabilirler Orada incelenir. Halis çok iyi maç yönetti." dedi.

"BU HAKEMLERLE BU LİGİ GÖTÜRECEĞİZ"

Hakemlerin iyi maç yönettiğini belirten Zekeriya Alp, "Kesinlikle kural hatası yok. Çok da güzel maç yönetti; aslan gibi yönetti. Maçta hiçbir sorun yok. Ne yapalım? Bu hakemlerle bu ligi götüreceğiz. Galatasaray maçını Palabıyık kötü mü yönetti? Meler Beşiktaş maçında kötü müydü? Hem Fener hem Beşiktaş yenildi. Galatasaray zor kazandı. Trabzon beraberliğe razı oldu. Demek ki büyük-küçük takım yok. Hakemlerimiz çıkıp adam gibi maç yönetiyor. Hakemlerimizi kazanma yoluna gitmeliyiz. Çünkü sahada adaleti onlar sağlıyor." dedi.

"YORUMCULAR ORTAMI BİLEREK GERİYOR"

"Göreve başlarken Nihat Özdemir başkana da söyledim; her hakemi her maça veririm. Yok Fenerbahçe o hakemi istemiyor, yok Beşiktaş bunu istemiyor, Trabzon ile o hakemin sorunu var… ‘Şu maçta şu, bu maçta bu' yaklaşımıyla hakem de bulamayız. Neymiş VAR bunu görmüş, öbürünü görmemiş… Biz bilimsel çalışıyoruz. Hakem ‘siyah beyaz' hata yaptıysa dinlendirilir. Gözlemci raporuna göre karar veririz. Yorumcular ortamı bilerek geriyorlar."


Alanyaspor - Fenerbahçe maçında kural hatası mı var?

Süper Lig 4. haftasında oynanan Alanyaspor - Fenerbahçe maçında, Alanyaspor'un 2. golünden önce kural hatası olduğu yönünde tartışmalar yapıldı. Alanyaspor'un 1. golünden önce Altay'ın aut atışı sırasında Alanyasporlu futbolcunun ceza sahası içinde yer almasından dolayı kural hatası olduğu yönünde tartışmalar yapıldı. Peki uzmanlar ne diyor?

RIDVAN DİLMEN: (NTV)

"Hakem hatası diyorum. Alanyaspor'un ilk golünde tekrarda izledim. Tacı kullanmışlar muhtemelen. Hakem yanlış yerden kullandın dedi. Benim bildiğim taç atışının değişmesi lazım. Fenerbahçe'ye geçmesi lazım. Ben öyle biliyorum. Kural değiştiyse bilmem. Ercan Taner, "Tacı yerden kullandın, yerinden kullan" dedi. Gol oldu. Hakem yüzünden oldu demiyorum. "

WATFORD - ARSENAL MAÇINDA ÖRNEK

İngiltere Premier Lig'de Watford ile Arsenal arasında oynanan maçta, kale vuruşu kullanılırken benzer golün olması üzerine TRT Spor canlı yayınında Ersin Düzen, Alanyaspor'un 2. golünden önce kural hatası olup olmaması yönündeki tartışmalar hakkında bilgilendirme yaptı. 

PEKİ KURAL NE DİYOR?

"Vuruş hızı kullanılırken, eğer rakip oyuncu ceza alanını terk edecek zamanı bulamazsa ve burada kale vuruşuna müdahale etmez veya önlemez ise, top oyunda olduğunda topu tutarsa buna izin verilir. En önemli kriter, Cisse'nin kale vuruşunun kullanılmasıyla bağlantısı var mı? O esnada aut atışı kullanılırken rakibe müdahale etti mi, etmedi mi? Bu önemli. Bu da olmadı. Kural hatasına etki etmiyor. "

DENİZ ÇOBAN (FANATİK)

Fenerbahçe kalecisine doğru kötü bir geri pas yapılıyor. Altay zorlukla taca gönderiyor. Altay'ın Fenerbahçe savunmasıyla ilgili serzenişlerini izlerken hakemin düdük sesini duyuyoruz. Ercan Taner de Hakem Alanyasporlu futbolcuyu uyardı ve yerinden atılmasını istedi dedi. Böyle bir durum gerçekleştiyse çok büyük bir hata var. ‘Yanlış yerden kullanımdan dolayı taç tekrarlanırsa' aynı takım kullanamaz.”

AHMET ÇAKAR (BEYAZ TV)

"Cisse ceza alanı dışından çıkarken Altay, Jailson'a veriyor. Kötü niyet yok. Cisse arkasını dönmüş gidiyor. FIFA kurallarına göre oyuncunun bu esnada müdahale etmemesi gerekiyor. Gol temiz, Kural hatası yok.

yazar

Editör

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma