Misinformer Geliyor!

Logo
Misinformer Geliyor!
  • 276 Okuma
  • 0 Yorum

Sahte haberler neredeyse artık hayatımızın her yerinde varlar. İnsanlık olarak neyin doğru neyin yanlış olduğu anlamakta güçlük çekiyoruz desek yeridir. Bu konuyu genel bir sorun haline getirerek kullanıcılarının kendilerini tam olarak bir gazeteci yerine koyarak gazeteciliğin ne durumda olduğunu görmeleri açısından anlamalarını sağlayacak bir oyun geliştirildi. Daha doğrusu geliştirme süreci devam etmekte olan bu oyun, Kickstarter platformu üzerinden kullanıcılarından destek toplamaya devam etmektedir.

Misinformer Nedir?

İnternet artık hayatımızın tam anlamıyla bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. İnternetin bu denli yaygınlaşmasının sonucunda herkesin birbiri ile kolayca iletişim kurmasını sağlayacak bir ortam haline gelmesi, sosyal ve kişiler açısından kötü sonuçlarıda yanında getirmiş bulunmaktadır. Haber konusunda hassasiyetimiz sebebiyle yalan haberlerinde artışına tanık olmaktayız.

Yalan haberler ile mücadele etmek için kullanıcılarına haberlerin doğruluğunu nasıl ortaya çıkarabilecekleri konusunda eğitim vermek içim  yapılmakta olan bir oyun, Kickstartes platformu üzerinden destek toplamaya devam ediyor. Oyunun adı “Misinformer” geliştiricisi ise araştırmacı gazetecilik rütbesi bulunan Jay McGregor’dur.

Oyunun Anlatmak İstediği Şeyler

Misinformer adlı oyunun ana fikri, oyuncuya haberler üzerinden kurulmuş olan komploları çözme rolünü vermektir. Oyuna gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz bir forumda moderatör olarak başlıyorsunuz. Fakat bunun sonrasında yaklaşmakta olan seçimlerin etkisi ile bir komplo haberi kuruluyor. Bu haber tüm düzeni alt üst ederek piyasaya bir bomba gibi düşüyor. Bu haberi ortaya atan suçluyu bulmak zorundasınız.

Akıllı Telefonlarda Kullanılabiliyor

Oyunu sadece akıllı telefonlarda oynayabiliyorsunuz. Bu durum ise oyunun tamamen metin tabanlı bir oyun olarak piyasaya çıkacağını gösteriyor. Geliştiricinin en büyük amacı oyunu sürekli güncel tutmaktır. Point’in YouTube kanalında yayınlanan herhangi bir haber, hikâyeleştirilerek indirilebilir içerik olarak da oyuna eklenecek. Yani gerçek haberleri yönetecek, bu haberlerin nasıl ortaya çıkartıldıklarını kolayca inceleyebileceksiniz.

yazar
Kalfa

Burak Mehel

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma