Mısır Piramitlerinin Gizemi

Logo
Mısır Piramitlerinin Gizemi
  • 117 Okuma
  • 0 Yorum

Mısır piramitleri, tarih boyunca inşa edilen en iyi ve en ihtişamlı yapı olarak bilinmektedir. Tarih boyunca yapılan ve geçmişten bu güne kadar ihtişamını koruyan pek az sayıda eser bulunmaktadır. Hem gizemini hem de ihtişamını bugüne kadar korumayı başaran Mısır piramitleri günümüzde hem turistik hem de tarihi açıdan büyük bir önem taşımaktadır. Mısır’ın Giza kentine bulunan ve sayısı bilinmeyen bu piramitler dünya çapında ünlüdür. Mısır piramitlerinin zamanında tapınak ve mezar olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Günümüz şartlarında dahi inşa edilmesi çok zor olan piramitlerin hiçbir teknolojik ürünün olmadığı yüzyıllarda nasıl inşa edildiği bilim adamları ve tarihçiler tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Mısır piramitleri ile tarih kaynaklarında yer alan tek bilgi Imhotep zamanında basamaklı bir yapı olarak inşa edildiğidir.

Mısır Piramitlerindeki İşçiler Öldü Mü?

Mısır piramitlerinin inşasında kullanılan taşların her birinin 20 ton ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir. Bu ağırlık göz önüne alındığında ve piramidin inşasında binlerce taş kullanıldığı düşünüldüğünde piramitlerin inşası sırasında ve sonrasında yaşanan olayları irdelememek neredeyse imkansız. Giza’da bulunan bu devasa piramitleri inşa etmek için yüzlerce kilometrelik yollardan tonlarca ağırlıktaki büyük taşları taşımak o günün şartlarında bakıldığında imkansız geliyor. Dönemin insanlarının bunu nasıl başardığı ise hala sır konusu. Bunun dışında kullanılan tonlarca ağırlıktaki taşların üst üste dizilmesi ve piramidi oluşturması Mısır piramitlerinin çözülemeyen gizemleri arasında yer alıyor. İnşa sırasında hangi yöntemin kullanıldığı ise işçiler öldüğü için bilinmiyor. Belki de bir işçinin tüm yöntemi söylemesi ve mimari sırrı açığa çıkarmasını engellemek için birileri tarafından tüm işçiler katledildi.

mısır piramitleri

Mısır Piramitlerinin Gizemi Giza’da!

Mısır piramitleri her ne kadar insan aklının çözemeyeceği sırları ve gizemleri içinde barındırsa da mimari açıdan eşsiz bir eserdir. Hem mimari güzelliği hem de yüzlerce yıllık tarihi ile insanların dikkatini çeken Mısır piramitlerini görmek isteyen pek çok kişi Giza’ya yolculuk yapıyor. Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Mısır Piramitlerine Giza’ya giderek ulaşabilirsiniz. Gizemi hala çözülemeyen Mısır Piramitleri her geçen yıl yeni misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma