Mutsuz Mutsuzu Sever

Logo
Mutsuz Mutsuzu Sever
  • 113 Okuma
  • 0 Yorum

Yakınlaşma ihtiyacı geçici ve ya bir duruma bağlı olabilir. Bazen acil zamanlarda hiç bilmediğiniz insanlara yakınlaşma ihtiyacı duyarız.  Kendimizi güvende hissetmek, başımıza geleceklere engel olmak veya aynı şeyi yaşayacaksak önce başkalarının deneyimlerini gözlemlemek, sonucunu görmek isteriz. 

Yapılan deneylerin, kaygı ve korku duyan insanların bir arada olmalarının stres paylaşım sayıltısını desteklediği görülüyor.  Schacter'in yapmış olduğu deneylerde endişe, korku duyan insanların neden birlikteliği seçtikleri soruluyor.Bir başkasının varlığının korku/endişeye neden olan uyarının etkilerini görmeyi azalttığı, aynı uyaran karşısında başkasının verdiği tepkiyi görerek kendi tepkisini karşılaştırma isteği ve nasıl başa çıktığını görmek istemesi birlik olma altındaki nedenler olarak sıralanıyor.

Endişeleneceğimiz bir durum var ise yanımızda /etrafımızda endişeli birilerinin olmasını istiyoruz. Örneğin bir kalp ameliyatı olacaksak bizimle aynı durumda hastalarla konuşma, internetten yorumlarını videolarını izleme eğiliminde oluyoruz ya da çok yakın zamanda aynı problemden dolayı ameliyat geçirmiş kişileri görme / dinleme ihtiyacı içinde olabiliyoruz.

Kalp ameliyatı örneğinden gidecek olursak 1996 yılında kardiyoloji bölümündeki hastalar ile yapılan bir deneyde ameliyat öncesi, sonrası ve iyileşme üzerindeki etkiler inceleniyor. Eğer kişinin oda arkadaşı, kendisi gibi hasta ve ameliyata girecekse önemli ölçüde kişiler bilişsel açık yakınlaşma gösteriyorlar. Oda arkadaşı ameliyattan çıkmış ise daha az kaygı duymaya başlıyor. Oda arkadaşı olmayanlar ise daha geç taburcu oluyor.

Kısaca birlikte olma /yakınlaşma ihtiyacı gerçici durumlardan etkilenebiliyor. Herhangi biri ile değil, belirli bir kişi ile birlikte olmak isteriz. Deneyleri yapan Schacter'in yorumu ise şöyle: ''Mutsuz insan, benzer mutsuzluktaki insanlar ile birlikte olmayı sever.''

yazar

x