Neden Canımız Sıkılır?

Logo
Neden Canımız Sıkılır?
  • 149 Okuma
  • 0 Yorum

Kimi zaman günde birden fazla başımıza gelen durum olan can sıkıntısını tanımlamanın en yaygın yolu yapacak bir şey olmamasıdır. Can sıkıntısı genellikle, bireyin mevcut aktiviteye yoğun bir ilgi eksikliği ve yoğunlaşmakta güçlük çektiği hoş olmayan bir duygusal durum olarak görülür. 

Can sıkıntısı evrenseldir, yalnızca dillerde telaffuzları farklıdır. Hemen hemen herkes hayatı boyunca bundan muzdariptir. Mevcut anket sonuçları, yetişkinlerin yüzde 30 ila yüzde 90'ının, gençlerin yüzde 91 ila yüzde 98'inin, günlük yaşamlarının bir noktasında can sıkıntısı yaşadığını gösteriyor. Aynı araştırmaya göre erkekler genellikle kadınlardan daha fazla sıkılıyor.

Kimilerine göre can sıkıntısı; yalnızlığın, öfkenin, üzüntünün ve endişenin habercisidir. Can sıkıntısı o kadar motive edici bir güçtür ki insanlar acıyı dindirmek için her türlü şeyi yaparlar. Hatta kronik olarak sıkılanlar, uyuşturucu bağımlılığı, alkolizm ve kompulsif kumar için daha yüksek risk altındadır.

İşte can sıkıntısının birkaç ana nedeni:

1- Zihindeki Monotonluk

Can sıkıntısı zihinsel yorgunluğa benzer ve görevlerimizin ayrıntılarının tekrarı ve ilgisizlikten kaynaklanır. Tahmin edilebilir ve tekrar eden herhangi bir deneyim sıkıcı hale gelir. Genel olarak, aynı şeyin çok fazla olması ve çok az uyarılma, kişide arzu yokluğuna ve tuzağa düşme hissine neden olabilir.

2- Yenilik İhtiyacı

Bazı bireylerin diğerlerine göre sıkılma olasılığı daha yüksektir. Yenilik, heyecan ve çeşitliliğe güçlü bir şekilde ihtiyaç duyan insanlar can sıkıntısı riski altındadır. Yenilik arayışı ve risk alma, bu insanların can sıkıntısını gidermek için kendi kendilerine ilaç verme yoludur.

3- Eğlence Becerileri

Sıkıntıyla yapıcı bir şekilde başa çıkmak için öz kaynaklardan yoksun bireyler, dış etkenlere güvenirler. İçe dönük eğlence becerilerinin yokluğunda, dış dünya her zaman yeterli heyecan ve yenilik sağlamada başarısız olacaktır. Bu yüzden öz kaynaklarınıza yani genel kültürünüze yapacağınız yatırım sizler için çok önemlidir.

yazar

üniversite öğrencisiyim okuduğum bölüm bilgisayar programcılığı