Neden telefon ve televizyondan çocuğumu uzak tutmalıyım? Telefon, televizyon ve tabletten çocuğumu nasıl uzaklaştırabilirim?

Logo
Neden telefon ve televizyondan çocuğumu uzak tutmalıyım? Telefon, televizyon ve tabletten çocuğumu nasıl uzaklaştırabilirim?
  • 657 Okuma
  • 0 Yorum

Neden telefon ve televizyondan çocuğumu uzak tutmalıyım? Telefon, televizyon ve tabletten çocuğumu nasıl uzaklaştırabilirim?


Çocuklar, henüz oturmamış, gelişimi devam eden zihinsel yapılarından dolayı gerçekle kurgu arasındaki ayrımı çoğu zaman yapamamaktadır. 

Televizyon karşısında yetişkinlere kıyasla daha korumasız durumdadır. Tekrarlayan şiddet içerikli programlar, şiddeti olağan kabullenmenin yanı sıra çocuklarda korku ve uyku problemlerine sebep olabilmektedir. Saldırgan ve geçimsiz huylar edinmelerine zemin hazırlamaktadır. 


Hayal gücünü bir kas olarak kabul edin, eğer siz bu kası egzersizle geliştirmezseniz bu kas körelir. Televizyon seyretmek gibi pasif uğraşlarla vakit geçiren çocuklar, kendi hayal güçlerinin üreteceği fikirlerinden mahrum oluyorlar ve tabii ki kasları gelişmiyor. Çünkü televizyon, onlara başkalarının ürettiği fikirleri hazır olarak veriyor ve çocuk hayal gücünü zorlamıyor. İşte bu nedenle, sesli kitap okuma ve dışarda kısa bir yürüyüş gibi sıradan işler bile çocuğun üretken yeteneklerinin gelişiminde televizyondan çok daha etkilidir. 


Peki bunu nasıl başaracağız? Çocuklar çok sıkılıyor? Sürekli ağlama nöbetleri gerçekleşiyor ve artık dayanamıyoruz ne yapmalıyız? 

Bu etkinlikleri gerçekleştirmesi içinde elbette veli ve öğretmenlere görev düşüyor. Öncelikle şunu da bilmeliyiz çocukların sıkılmaya da ihtiyacı var. Günümüz çocukları çok doyumsuz, istediklerini hemen elde ediyorlar. Aman ağlamasın kıyamam, aman zaten dışarısı güvenli değil evde ne yapacak canı sıkılmasın diyerek kendi işlerimizi halletmek amacıyla verdiğimiz telefon ve tablet bizi anlık kurtarıyor olsa da çocuklarımızın hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

Anne babalar çalışıyor ve eve döndüklerinde yorgun olduklarından çocuklarına isteseler de vakit ayıramadıklarından yakınıyor. Oysa onlar için ayıracağınız yarım saat bile çok değerli. Eve geldiğinizde yorgunum zaten beni rahatsız etmesin diye telefon,tablet vermek yerine onların kuracağı oyunu izlemek bile onlar için kıymetli. Çocukların en sevdiği şeydir “ben yapayım sen beni izle” durumu. En basitinden eve gelir gelmez telefona sarılmaktansa kurduğu oyunu izlemeniz bile kaliteli vakit demektir. 

Müsaade edin çocuklarınız sıkılsın. Sıkıldıkça hayal güçleri gelişir, üretkenlikleri artar. Kendi çocukluğunuzu düşünün kimse sıkılıyoruz diye bizi oyalamak için uğraşmıyordu. Kendi kendimize oyunlar üretiyor, değişik malzemelerden değişik araçlar ortaya çıkarıyorduk. Kendi çocuklarımız içinde buna imkan sunmamız gerekiyor. Bırakalım kendi ürettiği oyundan haz alarak yaşasın çocukluğunu. 

Onlara zaman ayırmaya özen gösterin. Beş dakika dahi olsa gözünün içine bakarak ona değerli olduğunu, varlığını kabul ettiğinizi, onunda bir birey olduğunu hissettirmek bile yetecektir  günü kurtarmaya. 

Onlara rol model olun. Çocuklar taklit edicidirler. Etraflarında ne görürlerse onu taklit etmeye çalışırlar. Eğer siz sürekli telefon, televizyonla ilgilenirseniz onlarda sizi taklit ederler. Ama siz kitap okur, spor yapar ya da çeşitli aktiviteler yaparsanız çocuklarda sizi taklit ederek kitap okuma alışkanlığı, spor yapma alışkanlığı kazanır. “Ağaç yaşken eğilir” atasözümüz tüm ebeveynlerin öncüsü olmalı. Çocuğunuzun büyüdüğünde nasıl bir birey olmasını istiyorsanız küçükken ona bunu aşılamalısınız. Güzel ahlaklı, sağlıklı birey olmasını istiyorsak bizlerde sağlıklı ve güzel ahlaklı bireyler olarak onlara rol model olmalıyız. 

Unutmayın onlar bizim geleceğimiz...

yazar

Hem okur hem öğretir..