Netflix, PuhuTV ve BluTV'ye RTÜK'ten Kötü Haber

Logo
Netflix, PuhuTV ve BluTV'ye RTÜK'ten Kötü Haber
 • 1634 Okuma
 • 0 Yorum

RTÜK İNTERNET YAYINCILIĞINA DA EL ATIYOR

İnternet üzerinden yapılan radyo, televizyon ve canlı yayın hizmetleri bundan sonra RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) denetimi altında olacak.
Geniş kitleler tarafından kullanılan online film ve dizi izleme keyfini veren Netflix, PuhuTV ve BluTV gibi şirketler, bunların yayında internet üzerinden yayıncılık yapan dijital platformların da dikkate alması gereken düzenlemeyle bu platformlara bazı kısıtlama ve şartlar getirildi.

İşte O Şartlar:

 • Türkiye'de şirket kurma
 • RTÜK'e ödeme yapma
 • RTÜK'ten yayın lisansı alma
 • RTÜK'ün uygun bulmadığı içerikleri kaldırma zorunluluğu
 • 5651 ve 6112 sayılı kanunlardaki şartlara uyma
 • Image

  TÜRKİYE'DE ŞİRKET KURMAK:

  Bundan sonra internet ortamında radyo, televizyon ve isteğe bağlı canlı yayın yapabilmek için RTÜK'ten yayın lisansı almak zorunlu hale geldi. Bu yayın lisansı da Türk Ticaret Kanunu şartlarına göre kurulmuş olan limited ve anonim şirketlere verilecek.
  Yani merkezi yurtdışında olan platformların Türkiye'de hizmet vermeye devam etmek için Tirkiye'de şirket kurmaları şartı koşulacak.

  Image

  RTÜK'E ÖDEME YAPMAK:

  RTÜK'ün koyduğu şartlardan bir diğeri ise internet ortamından televizyon yayını yapmak için İNTERNET-TV, radyo yayını yapmak için İNTERNET-RD, isteğe bağlı canlı yayın yapmak için ise İNTERNET-İBYH yayın lisansı sahibi olmak oldu.
  Bu lisansların her biri 10 yıllık dönemleri kapsamaktadır. Lisanların ücretleri ise İNTERNET-TV ve İNTERNET-İBYH için 100.000TL. İNTERNET-RD için ise 10.000TL olacak.
  Belirlenen bu ücretler ne Netflix gibi yabancı şirketlerin ne de PuhuTV ve BluTV gibi yerli şirketlerin gözüne gelmeyecek tutarlar olduğu açık. Mesela Netflix Premium ücreti aylık 39,99TL olduğu için Netflix, RTÜK'ün belirlediği bu ücreti yaklaşık 20 aboneden alıyor. 20 abone Netflix'e 10 yılda toplam 120 defa 39,99TL ücret ödeyerek Netflix'in RTÜK'e ödemesi gereken miktarı çıkartıyor. 
  Bir de diğer taraftan bu yayınlarını kar amacı gütmeden sadece izleyici kitlesini bilgilendirmek ya da eğlendirmek için yapan kişiler açısından RTÜK'ün belirlediği 100.000TL'lik lisans ücreti ciddi bir engel ve belki de cayma sebebi olacak.

  Image

  YILLIK SATIŞTAN RTÜK'E PAY:

  Yayınlarını abone veya kullanıcılarına ücret karşılığında sunan şirketler yıllık net satışlarının binde 5'ini RTÜK' e ödeyecek. Bu ödeme her yıl için o yılın Nisan ayının sonuna kadar yapılmış olacak. Sonuç olarak Netflix gibi yayınlarını ücret karşılığında veren kuruluşlar Türkiye'den elde ettikleri gelirin binde 5'ini her yıl Nisan ayında RTÜK'e verecek. 
  Ancak şu şartlarda bunlar olamaz çünkü Netflix'in merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunuyor. Türkiye'deki abonelerine faturalarını Hollanda'da bulunan şirketinden gönderiyor. Ayrıca abonelerden elde ettiği geliri aylık periyotlarla %18'lik KDV de veriyor. Ama işlerini Türkiye'de kurulu bir şirketi tarafından yürütmediği için diğer vergilerden muaf oluyor. Yani az önce bahsettiğimiz binde 5'lik ödemenin hayata geçmesi için Netflix'in Türkiye'de bir şirketinin olması ve sonrasında Türkiye'deki kullanıcılarının ne kadar olduğunu ve bu kullanıcılarından elde ettiği geliri her yıl RTÜK'e bildirmesi gerekecek.

  Image

  YAYINLARIN DENETİMİ:

  Açıklanan yönetmelikten sonra kulaklara en çok gelen konulardan biri yayınların denetimi oldu. Buna göre RTÜK, medya hizmeti veren kuruluşlara yayınlarının yayınlarındaki içerikler sebebiyle "program durdurma", "yayın durdurma", "lisans iptali" gibi yaptırımları uygulayabiliyor.
  Yine Netflix'in yayınları gibi isteğe bağlı yayınlar için programlar RTÜK'e bildirilmek zorunda oluyor. RTÜK' 6112 sayılı kanunla uygunsuz içeriklerin bulunduğu programları listeden çıkarabilecek.
  Türkiye kullanıcıları bu gibi durumlarda içeriklere erişmek için VPN ve torrent sitelerini kullanıyordu, eğer kullanıcılar bu denetimlerden dolayı eski yayın zevklerini alamaz olurlarsa yine aynı şeye yönelenecekleri şüphesiz.

  Image


  Sonuca bakarsak, Netflix yerli rakiplerine göre çok dezavantajlı olacak gibi görünüyor. Ancak yönetmelik arkasında büyük yatırımları olmayan yerli yayıncılar için de haylı zor olacak.
  Boomerang Make and Race - Scooby-Doo Racing Game

  yazar

  19 yaşındayım, Mekatronik Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. 2,5 yıl dövüş sporlarıyla ilgilendim. 1 yıldır fitnessla ilgileniyorum. 2019 harici Rap müziğe ilgi duyuyorum :) Amatör rap parçaları yazıp söylüyorum. Lise dönemimde okuldan arkadaşlarla birlikte Rap konserleri vermişliğimiz var. Yine lise dönemimde elektronik projeler üzerine çalıştığımız bir arkadaş grubumuz da vardı, mekatronik mühendisliği okuma sebebim bu projeleri hayata geçirmek için gereken bilgileri almak istememdendir zaten :) Az da olsa gelir elde etmek için yazı yazıyorum.