NS Sorgulama Nedir? Nereden Yapılır?

Logo
NS Sorgulama Nedir? Nereden Yapılır?
  • 967 Okuma
  • 0 Yorum

 

NS sorulama işlemi, kullanılan domainin hangi sunucuda bulunduğuna dair bilgileri almaktır. NS sorgulama işlemi yapıldığında sitenin hangi sunucuda barındırıldığı ortaya çıkacaktır. NS sorgulama işlemini internet üzerinden birçok araçtan yapabilirsiniz. Ülkemizde NS sorgulama işlemi için en fazla Türk Ticaret kullanılmaktadır. NS sorgulama işlemi ile ilgili detaylı bilgi almak için bu yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz.

NS Sorgulama İşlemi Neden Yapılmaktadır?

Name Server sorgulama işlemi her kullanıcı tarafından yapılabiliyor. Kullanıcılar site sahiplerinin izni veya haberi olmaksızın bu işlemi gerçekleştirerek hangi sunucudan destek aldığını öğrenebiliyor. Fakat herkes ulaşabilse bile genelde kimseyi ilgilendirmeyen bir konudur. Bu konu sadece site sahiplerini ilgilendiriyor. Bu işlem bize site sahibinin kişisel bilgilerini vermez.  Bunun sebebi ise aynı name serverler üzerinde birçok sunucunun barındırılabildiğidir. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde hangi firmadan hosting hizmeti alındığını öğrenmeniz mümkün olacaktır. Eğer sunucunun IP adresine ulaşmak istiyorsanız bu işlemi ns sorgulama üzerinden yapma yetkisi sadece yetkili kişilerde bulunmaktadır.

NS

NS Sorgulama İşlemini Nereden Yapabilirim?

Name server sorgulama işlemi için özel bir ekrana ihtiyaç duyulmaz. Who.is sorgulama ekranları üzerinde name server bilgileride görülebiliyor. Name server sorgulama ekranlarının gelişmiş olarak bulunduğu bölgelerde site ile ilgili ıp adresi bilgilerinede ulaşabiliyorsunuz. Site ticareti yapan kişiler bu uygulamayı fazlasıyla kullanmaktadır. Bunun sebebi who.is bilgilerinin gizli olduğu sitelerin detaylı bilgilerine erişmek içindir. Hosting şirketinden sitenin hangi alanlarda kullanıldığına dair bilgileri buradan sorgulama yaparak hosting şirketinin ismini öğrenerek yapabilirsiniz. NS sorgulama işlemlerinizi en iyi şekilde yapabileceğiniz platformlardan birisi turkticaret.net’dir. Bu site üzerinden kolay bir şekilde NS sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

 

YouTube Vanced

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.