Trendler

Wordpress Eski Düzenleyiciye Geri Dönmek

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri

NS Sorgulama Nedir? Nereden Yapılır?

NS Sorgulama Nedir? Nereden Yapılır?

 

NS sorulama işlemi, kullanılan domainin hangi sunucuda bulunduğuna dair bilgileri almaktır. NS sorgulama işlemi yapıldığında sitenin hangi sunucuda barındırıldığı ortaya çıkacaktır. NS sorgulama işlemini internet üzerinden birçok araçtan yapabilirsiniz. Ülkemizde NS sorgulama işlemi için en fazla Türk Ticaret kullanılmaktadır. NS sorgulama işlemi ile ilgili detaylı bilgi almak için bu yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz.

NS Sorgulama İşlemi Neden Yapılmaktadır?

Name Server sorgulama işlemi her kullanıcı tarafından yapılabiliyor. Kullanıcılar site sahiplerinin izni veya haberi olmaksızın bu işlemi gerçekleştirerek hangi sunucudan destek aldığını öğrenebiliyor. Fakat herkes ulaşabilse bile genelde kimseyi ilgilendirmeyen bir konudur. Bu konu sadece site sahiplerini ilgilendiriyor. Bu işlem bize site sahibinin kişisel bilgilerini vermez.  Bunun sebebi ise aynı name serverler üzerinde birçok sunucunun barındırılabildiğidir. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde hangi firmadan hosting hizmeti alındığını öğrenmeniz mümkün olacaktır. Eğer sunucunun IP adresine ulaşmak istiyorsanız bu işlemi ns sorgulama üzerinden yapma yetkisi sadece yetkili kişilerde bulunmaktadır.

NS

NS Sorgulama İşlemini Nereden Yapabilirim?

Name server sorgulama işlemi için özel bir ekrana ihtiyaç duyulmaz. Who.is sorgulama ekranları üzerinde name server bilgileride görülebiliyor. Name server sorgulama ekranlarının gelişmiş olarak bulunduğu bölgelerde site ile ilgili ıp adresi bilgilerinede ulaşabiliyorsunuz. Site ticareti yapan kişiler bu uygulamayı fazlasıyla kullanmaktadır. Bunun sebebi who.is bilgilerinin gizli olduğu sitelerin detaylı bilgilerine erişmek içindir. Hosting şirketinden sitenin hangi alanlarda kullanıldığına dair bilgileri buradan sorgulama yaparak hosting şirketinin ismini öğrenerek yapabilirsiniz. NS sorgulama işlemlerinizi en iyi şekilde yapabileceğiniz platformlardan birisi turkticaret.net’dir. Bu site üzerinden kolay bir şekilde NS sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

 

yazar

Burak Mehel - Editör

Merhaba, adım Burak. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Programı 3. Sınıf öğrencisiyim. Çoğu alanda incelediğim konular ile ilgili tamamen kendi fikirlerime dayalı yazılar yazmaktayım. Bilgi paylaşımına verdiğim önem sebebiyle tüm öğrendiklerimi sizinle paylaşıyorum. Gündemde bulunan güncel içeriklere kolay yoldan ulaşmak için yazılarımı takipte kalmalısınız.

Yorumlar

Bir yorum bırak

Kesinlikle email adresiniz paylaşılmaz!

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma