Ödüllük Bir Film.Mutlaka İzleyin :)

Logo
Ödüllük Bir Film.Mutlaka İzleyin :)
  • 1992 Okuma
  • 0 Yorum

Mutlaka izlenmesi gereken ve belki ödül alacak film olan 7. Koğuştaki Mucize filminden sizlere bahsetmek istiyorum. Afişten de gördüğünüz gibi film 11 Ekim'de vizyona girdi. Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz. 

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin'in üstlendiği 7. Koğuştaki Mucize filmi, Güney Kore yapımı Miracle in Cell No.7'den uyarlanmış. Kızını çok seven masum bir babanın adalet arayışını konu alır. Zihinsel engelli olan Memo( Aras Bulut İynemli), kızı Ova(Nisa Sofiya Aksongur) için, Ova'nın çok beğendiği Kırmızı Heidi'li çantayı almak ister. Bunun için elma şekerleri hazırlar ve tören günü satar. Kazandığı para ile çantayı almaya gittiklerinde Yarbay Aydın(Yurdaer Okur) Heidi'li çantayı çoktan kendi kızına almıştır bile. Memo günler sonra koyun gütmek için dağa çıktığında Yarbayın kızıyla karşılaşır ve oyun oynarlarken çocuk birden uçurumdan düşer. Memo çocuğu kurtarmak ister fakat başaramaz. Oda denize atlar ve kızın cansız bedenini denizden çıkarır. Bu sırada oraya gelen Yarbay Aydın ve ailesi olaya şahit olurlar ve masum olan Memo'yu katil diye nitelendirirler. Yarbay Aydın askeri kimliğe sahip olduğu için kızının katili sandığı Memo'yu öldüresiye dövdürdükten sonra ceza evine gönderir. Aklı yerinde olmayan Memo, kız çocuğu katili sanıldığından dolayı, koğuş arkadaşları tarafından darp edilir. Daha sonra Yarbaydan emir gelir ve Memo idam edilene kadar kimse ona dokunmayacaktır. Bir gece koğuşta bulunan ve birini öldürmesi için gönderilen bir adam, koğuş lideri olarak nitelendirilen Askorozlu(İlker Aksum)'yu şişlemek isterken Memo Askorozlu'nun hayatını kurtarır ve Memo şişlenir. Zamanla koğuş arkadaşları Memo'nun zihinsel engelli olduğuna kanaat getirirler ve Memo'ya yardım etmek isterler. Memo ceza evine girdikten sonra Ova'ya Fatma(Celile Toyon) ninesi bakmaktadır. Ama bir gün Fatma nine vefat etmiştir ve Ova öğretmeni Mine Hanım(Deniz Baysal)'ın yanında kalmıştır. Ova'nın söylemine göre bu yaşanan olayı gören biri vardır. Gören kişi firar eden bir askerdir. Fakat asker firar ettiği için ortaya çıkamamaktadır ve doğruyu anlatamamaktadır. Bir gün bu asker bulunur, Yarbay Aydın bu askerin haberini alır ve yanına çağırır. Yarbay Aydın acısını çıkartacak biri olan Memo'nun suçsuz olduğuna inanmadığı için, kaçak askeri 'kaçtı' iddiasıyla başından silahla yaralayıp öldürmüştür. Sonuçta Memo'nun suçsuz olduğu koğuş arkadaşları, Öğretmen Mine, cezaevi müdürü Nail(Sarp Akkaya), Yüzbaşı Faruk(Deniz Celiloğlu) tarafından bilinse de Yarbay bunu kabul etmediği için idam cezasında ısrarcıdır. Filmin finalinde koğuşta yatan Yusuf(Mesut Akusta) Memo'nun yerine idam sehpasına çıkartılır. Çünkü gençliğinde evlilik çağındaki kızını, namus uğruna toprağa gömmüştür ve kendini affedememektedir. Bundan dolayı da Hafız(Yıldıray Şahinler)'ın verdiği fikirle, kendi günahından pişman olduğu için ve masum bir baba ile kızını kavuşturmak için darağacına kendi çıkmak istemiştir. Müdür Nail ve Yüzbaşı Faruk'un işbirliği ile Yusuf, Memo gibi gösterilip idam edilmiştir ve Yusuf'a da kaçak damgası basılmıştır. Veeeeeeee mutlu son :) Ova ve Memo birbirlerine kavuşturulur ve yine Müdür Nail ve Yüzbaşı Faruk'un işbirliği sayesinde tekne ile yurtdışına gönderilirler.

Gelelim yorumuma :) Gerçekten bu zamana kadar izlediğim en iyi dram filmiydi. Hatta bir ara tüm salonun hıçkırıklara boğulduğunu fark ettim. İnsan filmi izlerken acizliği, zorluğu görüyor ve illaki kendinden bir şeyler yakalıyor. Film o kadar gerçekti ki, bence bu yüzden insanların yüreğine dokunabildi. 

Film daha ilk üç günde 615.411 seyirciye, 6 günde 1.065.000 seyirciye, son istatistiklere göre de 2.000.000 seyirciye ulaşmıştır. Emeği geçen tüm oyunculara ve yapım ekibine bu kadar harika bir iş çıkardıkları için ben teşekkür ederim ve herkese diyorum ki MUTLAKA BU FİLMİ İZLEYİN :)

AXISNET – Cek & Beli Kuota, Promo Paket Internet

yazar
Yamak

Merve Uyar

25 yaşındayım. Kova burcuyum. Bilgisayar mühendisiyim. Üretken olmayı seviyorum.