Okunabilirlik İndeksi ve SEO İlişkisi

Logo
Okunabilirlik İndeksi ve SEO İlişkisi
  • 1006 Okuma
  • 0 Yorum

Okunabilirlik indeksi, SEO söz konusu olduğunda oldukça ön plana çıkan önemli bir kavramdır. Bu nedenle önce SEO kavramını açıklamakta ve daha sonra okunabilirlik indeksi ile ilgili bilgiler vermekte fayda vardır. Search Engine Optimizastion yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimelerinin kısaltması olan SEO, arama motorlarında web sitelerinin üst sıralarda yer almasını sağlayan bir dijital pazarlama kanalıdır. İnternet kullanıcılarının internette yaptığı aramalarda çeşitli web sitelerinin karşılarına çıkmasının en temel nedeni web sitelerinin yaptığı SEO çalışmalarıdır. Arama motorlarının web sitenizi bulmasına olanak sağlayan şekilde düzenlenmesi, sitenizin alt yapısının SEO’ya uygun şekilde yapılması ve anahtar kelimeler aracılığı ile çeşitli içeriklerin oluşturulması SEO için oldukça önemlidir. Bu noktada okunabilirlik indeksi kavramı karşımıza çıkmaktadır. Peki, okunabilirlik indeksi nedir?

Okunabilirlik İndeksi Nedir?

Okunabilirlik indeksi, isminden de anlaşılabileceği üzere bir metnin rahat bir şekilde okunabilir olmasını ifade etmektedir. İyi ve kaliteli bir içerik okuyucuları tarafından kolaylıkla okunabilir olmalıdır. Çünkü metnin okunabilir olması kişiler sıkmaz ve daha anlaşılır olmasını sağlar. Zor okunan metinler okuyucular için sıkıcı olur ve okuyucuların metni anlama oranlarına düşüklükler meydana gelir. Bu doğrultuda SEO için yazılan içerikleri okunabilir olması ve okuyucuları etkilemesi gerekmektedir. Okunabilirlik konusunda en kritik nokta ise hedef kitledir. Hedef kitlenizin yaş oranına ve demografik özelliklerine göre metninizin okunabilirliğini düzenleyebilirsiniz. Okunabilirlik indeksinin SEO ile ilişkisini işe şu şekilde açıklayabilmek mümkündür: Web siteniz için seçmiş olduğunuz anahtar kelimeleri Google’da aratın ve üst sıralarda yer alan metinleri okuyun. Bu metinler okunabilirlik düzeyi açısından oldukça yüksektir. İşte okunabilirlik indeksinin SEO ile ilişkisi de budur. Peki, okunabilirlik indeksini neler etkiler?

Okunabilirlik İndeksini Neler Etkiler?

·         Okunabilirlik indeksini ilk olarak satır aralığı, font, hizalamalar, punto, sütun genişliği, metin rengi gibi okuma esnasında dikkat çekecek olan faktörler etkilemektedir.

·         Bunların dışında metinlerdeki cümle ve kelime uzunlukları da okunabilirlik indeksini etkilemektedir.

·         Okuma esnasında kullanılan kelimelerin sıklığı, yapılan tamlamalar, basit cümle ve birleşik cümle kullanımı, temel cümle ve yan cümle sıklığı, zor kelimelerin sıklığı, tekrar eden kelimeler okunabilirlik endeksini etkileyen unsurlardır.

Magic Tiles 3

yazar
Kalfa

Hazal Kanmaz