Olmekler Kimdir?

Logo
Olmekler Kimdir?
  • 3590 Okuma
  • 0 Yorum

Kudretli imparatorluklar Ortadoğu'nun kontrolü için mücadele ederken,MÖ 1500 civarında Mezoamerika'nın ormanlarında yeni bir kültür biçimlenmeye başladı ve yok olup da yerini yaklaşık 1000 yıl sonraki imparatorluklara bırakıncaya dek bölgeye hükmetti.

Hiçbir Olmek metni tercüme edilmediğinden,onlar hakkında pek az bilgiye sahibiz.Öncelikle,muhtemelen kendilerini Olmekler olarak anmıyorlardı;bu isim Azteklerin onlar için kullandığı isimdir ve kabaca "kauçuk ülkesinin insanları" olarak tercüme edilebilir.Aynı zamanda,çok geniş bir dönem söz konusu olduğundan,1000 yıl süren tek bir uygarlık olmaları da epey güç bir ihtimaldir.Fakat her kimlerse ve ne yapmışlarsa,arkalarında devasa şehirler,etkileyici heykeller ve inatçı biçimde çözülemez bir gizem bıraktıkları kesindir.

Olmeklerin 3000 yılı aşkın zaman önce daha sonradan Mayalılar ve Azteklerin de oynadığı kutsal Mezoamerikan top oyunu ulama'nın bir türünü olduğuna işaret eden güçlü arkeolojik kanıtlar bulunmaktadır.Olmeklerin kauçuk topları sertti ve dört buçuk kiloyu bulabiliyordu.Bu durumlardan dolayı spordan kaynaklı sakatlık riskini fazlasıyla artırıyor olmalıdır.

Olmek Uygarlığı günümüzde en çok arkasında bıraktığı bazalt taşlara oyulmuş devasa,tonlarca ağırlıktaki 17 başla tanınır.İnsanları temsil ettiği anlaşılan portrelerden bahsetmek söz konudur.

Binlerce yıl sonra Aztek metinlerinde Quinametzin isimli tükenmiş bir dev ırkın bölgenin en etkileyici şehirlerini ve mimari mucizelerini yarattığı yazılmıştır.Bu hikaye bizzat Olmeklerden mi,arkalarında bıraktıkları devasa heykellerden mi esinlenmiştir,yoksa onlarla bağlantısı olmayan Aztek efsanelerinden mi?

1999'da Veracruz,Meksika yakınlarındaki bir köyde eski molozu kazan işçiler,üzerinde yabancı simgeler bulunan 14 inçlik bir taş tablet keşfettiler.Cascajal ismi verilen tablet,antik Olmek dünyasının günümüze ulaşan bir artifaktı olabilirdi.Olmek tabletlerinin üzerindeki simgeler bilinen Mezoamerikan dillerine denk düşmemektedir.Dilbilimciler onu deşifre etmek için sıkı bir çalışma yürütmektedir.Olmeklerin hikayesi,zamanın yabancı kıldığı bir dünyanın o sessiz kaydı,hala el değmemiş topraklarda gömülü olabilir.

Olmekler geniş bir ticaret ağı geliştirdiler ve MÖ 1100-800 yılları arasında kültürel etkileri kuzeybatı Meksika Vadisine, güneydoğu yönünde Orta Amerika bölgelerine yayıldı. Olmeklerin yapıları ve anıtları, sanatlarının karmaşıklığı ve gücü, toplumlarının karmaşık ve eşitlikçi olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

yazar

"Beynin,bilgiye ihtiyacı vardır.Okuyun ki beyniniz bilgi vitamininden eksik kalmasın."