ÖSYM'NİN GARİP İŞLERİ

Logo
ÖSYM'NİN GARİP İŞLERİ
  • 567 Okuma
  • 0 Yorum

Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM)'nin Branş Bazındaki Sıralamalarda Güncelleme Yapılması

Her birey öğrenim hayatı boyunca sayısız sınava girer. Bu sınavlar yeri gelince kağıt ve kalem ile, yeri gelince de karşılıklı diyalog ile gerçekleşebilir. Bireyler girdikleri sınavlarda, sınavlarının bitmesinin ardından merakla sonuçlara odaklanırlar. Sonuç bireyin istediği gibi geldiyse ne mutlu ona, ama ya istediği gibi gelmedi ise! O zaman ilk kendisini değil de sistemi eleştirmeye başlayabilir. Bu anlatılan olay örgün öğretim düzeylerindeki sınavlarda daha çok görülebilir. Ama başka mecralar da vardır ki oradaki sisteme laf bile edemezsiniz. 


Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi, Türkiye'de birçok sınavın yapılmasını sağlayan devlet bünyesindeki en önemli kuruluşlardan biridir. 

ÖSYM, Türkiye'de birçok eğitim düzeyinde sınavlar yapmaktadır. Bunlar; TYT, AYT, KPSS, YDS... Bu sınavlar, oturuma katılan bireylerin başarı düzeylerini ölçmek amaçlı yapılmaktadır. Başarı düzeyleri ise kısıtlı zaman içerisinde bireylerden tam verim alınmasını hedef almıştır. Şöyle ki; 100 soruluk bir sınavda 120 dakika verilerek, bu dakikalar içerisinde en fazla net yapan bireylerin daha iyi bir puan ve branş sıralaması olacağıdır. Alınan puanlar neticesinde, mezun olunan bölümlerle ilgili olarak branş bazında sıralamalar oluşmaktadır. Örneğin; lisans mezunu olacak hemşireler, bilgisayar mühendisleri vb. Bu sıralama devlet tarafından personel ataması olunacak zamanda çok önem arz eden bir veri kaynağıdır. 

Sınav sisteminden biraz bahsettikten sonra, başlıktaki konunun şimdi daha iyi anlaşılacağını düşünmekteyim. Şahsi olarak, 2018 yılında Lisans derecesinde Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda yer aldım. Sınav sonucu olarak,P3 puanım 73'tür. Branş bazındaki sıralamalarda ise lisans hemşireler arasında 12.721 arasında idim. 2018 yılının Temmuz ayında yapılan sınavdan sonra ÖSYM iki kez branş bazında sıralamaları güncelledi. Ne hikmettir ki bu iki güncellemede de herkesin sıralaması en az 200 kişi geriye gitti. En son güncelleme 13.09.2019 tarihinde yapılmış olup, bu güncellemede de branş bazındaki sıralamalar geriye gitmiştir. Şahsi olarak ilk güncellemede sıralamam 13.011'e kadar gerilemiştir. İkinci güncellemeden sonra ise 13.150'ye kadar gerilemiştir. Halihazırda bir sınav olmamasına rağmen sıralamaların geriye atması birçok kişide şüphe ve endişeye yol açmıştır. Şuan Sağlık Bakanlığı bünyesinde 12 bin sağlık personeli ataması içinden 5 bin lisans hemşiresi alımı yapıldığı halde, ne yazık ki sıralamalar gerilemiştir. Vahim olan bir başka önemli gelişme ise, bu güncellemeleri açıklayan ÖSYM: iki sayfalık bir "Teknik Açıklama" ile konuyu geçiştirmeye çalışmıştır. Söz konusu teknik açıklamada iki gruptan bahsedilmektedir; mezun ve okuyan. ÖSYM'nin bu sınav sonuçlarında branş bazındaki sıralamalarının her iki grubu da kapsamadığı hakkında bir bilgi paylaşılmamıştı, ta ki en son yapılan güncellemede yapılan açıklamaya kadar. Ayrıca böyle bir durum vardı, neden ilk atamalarda bu durum göz önüne alınmadan atamalar gerçekleştirildi? 

https://www.memurlar.net/haber/854998/span-class-keyword-osym-span-kpss-brans-bazinda-siralamalari-guncelledi.html

Sözün özü, ÖSYM her ne kadar bir "Teknik Açıklama" yaptıysa da bireylerin akıllarındaki soruları henüz tam olarak verebilmiş değildir. Sınava girmiş olan tüm adaylar, gerekli kurumlardan ve kişilerden daha detaylı açıklamalar beklemektedir. Tüm sınavlarınızın başarılı geçmesi temennileri ile sevgi ve saygılarımla...

yazar

Lisans hemşire mezunu olup, atama bekleyen sağlık personeli adayı. Lisans öğretimini Bolu'da tamamlamıştır. Ankara'da ikamet etmektedir.