Özgün Düşünce

Logo
Özgün Düşünce
  • 140 Okuma
  • 0 Yorum

     Elektriğin icadından sonra teknoloji daha önce hiç olmadığı kadar hızlı gelişmeye başladı. Her zaman diliminde yaşamış bir insan olsaydı,ilk çağlarda tekerleği ilk icat ettiğinde ''ulan o kadar uğraşıyoz ama elektrik bi icat edilsin,millet bunun için ne kadar uğraştığımızı düşünmeyecek bile'' diyecektir. Elektrik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her ne kadar bir gün kullanamayacak olsak ta. Elektrikle çalışmayan teknolojik bir alet var mı? Sanki yok gibi. Zaten teknolojik kelimesinin geçtiği herhangi bir konuda elektriğin olmaması saçma olur. 1500 kişilik bir salonda teknolojinin gelişimiyle ilgili bir sunum yapan kişinin karanlıkta ve projeksiyondan örnek resimler ve yazılar göstermeden öylece konuştuğunu düşünün. Neden ? Çünkü elektrik yok. İstersek teknolojide uzay çağına gelelim,elektrik olmadan o teknoloji bir işe yaramaz. Belki teknolojinin ilerlemesiyle üstün uzay teknolojisine sahip aletleri çalıştırabilmek için ille de elektriğe ihtiyaç duymayız. Belli mi olur? Ama elektriğe muhtaç olduğumuz sürece ona iyi davranmalıyız. Benim şahsi düşüncem,ister canlı ister cansız olsun bir şeye nasıl davranırsak bunun geri dönüşü mutlaka ama mutlaka olur. Biz farketsek te farketmesek te. Yolda yürürken bir taş görüp ''bunun ne işi var lan burda'' diyip bi tekme atarsak bu kötü davranışımızı evren cezasız bırakmaz. Ya birkaç adım sonra başka bir taşa takılıp düşeriz,ya da birkaç onyıl sonra taş gibi bir hatun veya erkek sizi baştan çıkarıp yuvanızın dağılmasına neden olabilir. O yüzden bizim hayatımızı kolaylaştıran ve bambaşka bir seviyede olmamızı sağlayan o güzel elektriğe de iyi davranmalıyız. 
     Teknolojide ne seviyede olduğumuzu bence dünya üzerindeki kimse net olarak bilmiyordur. Çünkü bazı firmalar daha çok kazanabilmek için ellerindeki teknolojiyi yavaş yavaş kullanarak (artık ne satıyorlarsa) sattıkları şeyleri piyasaya sürüyorlar. Bence apple veya samsung öyle ileri bir teknolojiye sahipler ki,o teknolojileri kullanarak bir telefon çıkarsalar ve sıradan bir insan yine başka bir insanın elinde o telefonu görse,o kişinin gelecekten geldiğini falan zanneder. Ben olsam ben de öyle düşünebilirdim. Aslında o firmalar da bi yandan haklılar. Çünkü ellerindeki teknolojiyi birden piyasaya sürseler 3-5 yıl sonra ne yapacak bu insancıklar? Bir üst seviyede telefon üretmek için bir üst teknolojiye geçmek gerekecek e bunun için de çok fazla zaman gerek. Bu zaman içerisinde de o üst seviye telefonların satışları elbette ki duracak ve çalışanların maaşlarını ödeyemeyip hoop batacaklar. Ama ellerindeki bu teknolojiyi gizliden gizliye kullanan bazı firmalar vardır. Mesela Google. 

yazar
Yamak

Aziz Yüksel

Üniversteye yeni başlayacağım geçici olarak bir işte çalışıyorum. Ortaokulda ve lisede Türkçe derslerinde iyi yazılar yazardım onun dışında yazı yazmayı denemedim. Ama bir konu hakkında ilgi çekici yazılar yazabileceğimi düşünüyorum.