Parmak izimiz neden koruma altında değildir ?

Logo
Parmak izimiz neden koruma altında değildir ?
  • 165 Okuma
  • 1 Yorum

Son yıllarda ki teknoloji gelişimi ile artık cep telefonlarımız PIN veya şifre ile değil daha çok parmak iziyle güvenli hale getirilmeye çalışıldı. 

Ancak şöyle bir sorun var parmak izimiz yasal olarak koruma altında değildir. Yani herhangi bir suç durumunda devletin veri bankasında ki parmak izlerimiz rahatlıkla kullanılabilir. Herhangi bir emniyet durumunda kolluk kuvvetleri sizden telefonunuzun şifresini isteyemez. Bu K.V.K.K'ye aykırı bir durumdur ama sizden parmak iziyle telefonunuzu açmanızı isteyebilir. 

Geçen yıllarda gündem olan FBI ve Apple konusunu çoğu kişi bilir. FBI şifresini kıramadığı bir suçlunun telefonunun açılmasını istemişti Apple'dan ancak Apple şirketi bunun kendi kurallarını çiğnemesi gerekçesiyle açmamıştı. Suçlunun telefonunda ki olası kanıtlara da ulaşılamamıştı. Türkiye'de benzer bir durum var tek bir farkla Kişisel Verileri Koruma Kanunu içerisinde hiçbir kimse telefonunuzda ki verileri sizden izinsiz alamaz, dağıtamaz ve kopyalayamaz. Bu yasal suçtur. Ancak güvenlik açısından parmak izimiz henüz koruma altında olmadığından dolayı telefonumuzda ki kişisel verilere ulaşılmak istendiğinde aslında bunun önünde kanunlara göre bir engel yoktur.

O yüzden ne olursa olsun telefonunuzda her zaman bir şifre olsun. 

yazar

Hayata anlamaya çalışan ama henüz anlamamış yoksul fakat gururlu öğrenci...

Yorumlar (1)

  1. yazar
    Yamak

    Hüseyin top - 5 ay önce

    Tebrikler