Phishing Saldırısı Nedir? Nasıl korunulur?

Logo
Phishing Saldırısı Nedir? Nasıl korunulur?
  • 678 Okuma
  • 0 Yorum

Merhaba bu saldırı türü nedir hemen başlayalım isterseniz;internetsiz bir ortamın düşünülmediği şu dünyada başınıza gelebilecek saldırlardan biriside bahsettiğim bu saldırı şeklidir peki nedir bu saldır şekli bankanızın, e-postanızın, sosyal medya hesabınızın veya bunun gibi bilgi girmenizi gerektiren bir kuruluşun web sayfasının bir kopyasını oluşturarak kullanıcının hesap bilgilerini çalmayı hedefleyen bir İnternet dolandırıcılığı türüdür.İngilizce "Balık tutma" anlamına gelen "Fishing" sözcüğünün 'f' harfinin yerine 'ph' harflerinin konulmasıyla gelen terim, oltayı attığınız zaman en azından bir balık yakalayabileceğiniz düşüncesinden esinlenerek oluşturulmuş.Yani sizi ve bizleri kloay av olarak gören yakalaması kolay olduğu düşünülen bir yöntem.

Örneğin sosyal medya hesabınızın giriş ekranının bir kopyası elektronik posta olarak size geliyor ve bir şekilde kullanıcı adı ve şifrenizin girilmesi isteniyor. Eğer dikkatsiz bir şekilde bu bilgilerinizi sayfa içerisinde yer alan giriş kutucuklarına yazarak gönderirseniz sayfa içerisine gizlenmiş kod girdiğiniz bilgileri dolandırıcılara gönderiyor.

Phishing saldırısı ile hangi bilgileriniz çalınıyor?

Bu yöntem ile dolandırıcılar sizin kredi kartı, banka giriş bilgileri, şifreler, hesap numaraları, sosyal medya hesap bilgileri gibi sizin için önemli olan bilgileri ele geçirmeyi hedefliyorlar.

E-Posta ile phishing

Dolandırıcılar hedefledikleri kurumun web sayfasının bir kopyasını size mail olarak gönderiyorlar. Masum bir bilgilendirme maili olarak gözüken sayfada sizin kullanıcı girişi yapmanızı isteyen bir bölüm yer alıyor. Eğer dikkatsiz bir şekilde kullanıcı bilgilerinizi bu giriş ekranına girerseniz bilgileriniz dolandırıcıların eline geçiyor.

Bir diğer e-posta ile yapılan oltalama saldırısı ise hedeflenen kurumun web adresine çok benzeyen bir domain üzerinden gelen bir bilgilendirme maili ile yapılmaktadır. Gönderici bilgisine dikkatle baktığınızda 1 ya da 2 harfin yerlerinin farklı olduğunu hemen görebilirsiniz.

örn : [email protected]

akbank kelimesinin sonunda yer alan ikinci bir "k" harfi dikkatsiz bir anınızda bankacılık bilgilerinizin dolandırıcıların eline geçmesi ile sonuçlanabilir.

Önemli olan dikkatli olmanız ve dalgın bir anınıza denk gelmemesidir. Bu tür olaylar yaşanmış yüzlerce kişinin canı yanmıştır.

Photo Lab

yazar

adım ümit teknoloji ve rap müzikle yakından ilgiliyim gülmeyi eğlenmeyi seven araştırmacı bir kişilik.