Predestination Paradoksu

Logo
Predestination Paradoksu
  • 5898 Okuma
  • 0 Yorum

Predestination (Ethan Hawke oyunculuğu)

Not:yazı spoiler içermektedir.olabildiğince aza indirgemeye çalışıldı fakat yinede mevcut.

‘’Peki ya hayatını mahveden adamı ayağına getirebilseydim? Eğer yanına kar kalacağını garanti edebilseydim onu öldürür müydün?’’

Neredeyse her insan bilim kurguya ilgi duyar;zaman yolculukları,paradokslar,var olmayan dünyalar,insanın aklını içine doğru çeken dipsiz girdaplarla kaplı filmler ve onların bizde bıraktıkları etkiler.

Bizi resim,müzik,tiyatro ve benzeri sanat dallarından belkide daha fazla etkileyen yapımlar,bizi sinemanın güzelliğine ve oradan da anlamlar çıkarabileceğimize inandıran dersler barındıran o güzel yapımlar.

Onlara en güzel örneklerden birisi;Predestination.

Kader nedir?

Kendi irademizle yaptığımız seçimler mi? Yoksa bize sunulan tek yönlü bir yol mu?

Bu filmi izleyen çoğu kişi belki de bu kadar ayrıntı barındırdığını düşünmemiştir.Fakat ben biraz beyin fırtınası ve de o beyinden gelen yanık kokusunu duymak istiyorum.

Bir insan neden,hayatının mahvolacağını bildiği halde yine de o hatayı yapar ? Peki bu hata seçim midir ? Yoksa kader mi?

Filmimiz dede paradoksu denilen olaylar döngüsüne dayalı bir yapıt.

Yetimhaneye bir çocuk bırakılır,çocuk büyür,hamile kalır,terk edilir.Hayatını mahveden adam karşısında durur ama yine de o hatayı yapar.Peki neden?

Eğer yanınıza kar kalacağını garanti edebilseydik yine de hayatınızı mahveden kişiyi öldürür müydünüz? Ya da aynı hatayı tekrarlar mıydınız?

Filmimize göre tekrarlıyoruz.

Aynı noktada her şeyi değiştirebilme fırsatımız varken hiçbir şeyi değiştirmiyoruz.Döngü kırılmıyor bombacı bombayı patlatıyor,siviller ölüyor biz ise zamanın dışında boşluğun içinde bir yerlerde yaptığımız seçimlerle yaşamak zorunda kalıyoruz.Tıpkı Jane gibi.Tıpkı kendimiz gibi.Bazen döngüyü kırma fırsatı elimizde olur,kullanmak istemeyiz;korkarız daha kötüsünden korkarız.Ya da alışmışızdır,alışkanlıklarımızın değişmesinden korkarız.Ve evet her şey ama her şey tekrar tekrar değişir Jane o döngüyü kırmaz,bombacı bombasını patlatır,hayatımız mahvolur ve paradoksun içinde kayboluruz.Belki bir adım,sadece bir defa kaderin bize sunduğu seçim hakkını kullanabilirsek kaybolmadan da ,mahvolmadan da ,bombalar patlamadan da yanımıza kar kalabilir.Belki sadece bir cesaret kırıntısı kim bilir?

Korkuların olmadığı,cesaretin haykırdığı ufacık bir seçimle hayatımızı bulunduğu o paradokstan çıkartıp zamanın dışında boşluğun içinde kaybolmak yerine kendimize yeni ve huzurlu yollar bulmuş bir şekilde bulabiliriz.

Tıpkı Ethan abimizin son bir dokunuşuyla kendine yeni bir yol çizebilmesi gibi.

OneKyat

yazar
Yamak

Eren Şahin

Komik,neşeli,herkes kadar iyi,en büyük hobisi film izlemek olan bir insan evladı.