Pür Dikkat Kitap Özeti

Logo
Pür Dikkat Kitap Özeti
  • 2878 Okuma
  • 0 Yorum

Kitap bazı başarılı bilim insanlarının ve akademisyenlerin odaklanma becerilerinden; özellikle de kendisi de bir akademisyen olan yazarımızın tecrübelerinden yola çıkılarak yazıldığı için insan üstü şeyler beklemiyor sizden. Bu yorum tabi ki oldukça öznel bir yorum lütfen bu dikkatinizden kaçmasın. Dikkatinizi toparlamakta güçlük çekiyorsanız ve nasıl toparlayacağınızı bilmiyorsanız bu kitap size belli başlı stratejiler verecektir. İlgilisine tavsiye ederim. Ayrıca isterseniz kitapla ilgili hazırlanmış şu iki video da bakabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=md_-Zh3T3sU

https://www.youtube.com/watch?v=SNMFnnZhcqg

DİKKAT KİTAP ÖZETİ MAHİYETİNDEDİR!!!

Kitap bir giriş, bir teorik bilgiler ve bir de uygulama için strateji ve kuralların verildiği 3 bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Pürdikkat çalışmanın yoğunlaşarak ve tüm dikkatini vererek çalışma anlamına geldiğini ve bunun ancak egzersizler yapılarak geliştirilebileceğinden bahseder.

İlk bölümde 'Neden pürdikkat çalışmalıyız?' sorusuna bir kaç farklı cevap veriliyor.

*Çalışılan sektörün en iyisi olma ve bunun gerek maddi gerek manevi ayrıcalığını yaşama

*Pür dikkat çalışma sonunda daha çok üretme ve üretmenin verdiği tatmin duygusu

*Daima ulaşılabilir olmaktan uzaklaşma

İlk bölümde bahsedilen'Dikkat Tortusu' olgusu gerçekten ilgi çekici ve gerçekliği tecrübe edilebilir bir olgudur. Dikkat tortusu A işini tam bitirmeden B işine geçen kişinin aklının A işinde kalmasıdır. Aklın A işinde kalması dolaylı olarak B işindeki performansınızı etkileyecektir. Bunu ortadan kaldırmak için ya tamamen A işini bitirdikten sonra B işine yönelin ya da A işini bitirmek için B işinden sonra tekrar dönmek için askıya alın. Veyahut yapabiliyorsanız A işini tamamıyla aklınızdan silip B işine odaklanın.

Yine çalışma sonucunda üretilen şeyin elle tutulur somut bir şey olmasına duyulan gereksinim yer yer çoğumuzun ihtiyaç duyduğu şeylerdir.

İkinci bölüm de ise Pürdikkat çalışma için bazı kurallar ve stratejiler sunuluyor.

***Kural 1: Derinleşin

Derinleşme için bazı yaklaşım çeşitleri;

a) Keşiş Yaklaşımı

Kısaca kendinizi hedefinize kilitleyip, dış dünyadan soyutlayarak çalışın.

b) Çift modlu Yaklaşım

Zamanınızın belli bir bölümünü Pürdikkat çalışma için ayırın. Keşiş yaklaşımında olduğu gibi bazen kapanıp çalışa da bilirsiniz.

c) Ritmik Yaklaşım

Her gün belli bir mekan ve zamanda çalışın. Fakat çalışacağınız zaman aralığı belli olsun. Bunu bir zincir haline getirmek daha motive edici olabilir.

d) Gazeteci Yaklaşımı

Günün bulabildiğiniz her vaktini yoğunlaşarak çalışmaya ayırın. İster 20 dakika ister 1 saat az veya çok fark etmez. Fakat bu yöntem henüz dikkatini toplayarak çalışmaya yeni başlayanlar için uygun değildir. Çünkü bu yoğunlaşma egzersizi isteyen bir şeydir.

Bu yaklaşımlardan size uygun olanını yapabilir yada kendi yaklaşımınızı oluşturabilirsiniz. Yine bu bölümde yer alan bazı tavsiyeler şunlardır;

>Ritüelleştirin

Bir mekan ve zamanınız olsun

>Kontrol edilebilir hedefler koyun

>Eğer işinize yarayacak ve dikkatinizi dağıtmayacak ise iş birlikleri kurun

>Birden çok hedefiniz varsa çalıştığınız anda ki hedefinize yönelin.

>Kendinize mola hakkı tanıyın. Tüm gün işinizi hakkıyla yaptıktan sonra bugün iş bitti deyip zihninizi yaptığınız işten soyutlayıp dinlenmeye bırakın.

>Her şey her zaman yetişmeyebilir. Bazen bitmiş sayın.

***Kural 2 : Can sıkıntısından kaçmayın.

-Vaktinizin çoğunu odaklanmaya ayırın ve aralarda kendinize dikkatinizi başka şeylere yöneltmek için izin verin. (Vaktinizi odaklanma eksenli düzenleyin)

-Ne zaman internete gireceğinizi planlayın ve o vakitte girin. Bu vakte uymadığınız an yeniden planlayın ve bu kez uymak için çaba gösterin. Her çaba gösterdiğinizde bir sonraki arayı beklemek sizin için daha kolay olacaktır. Başlarda çalışırken akıl gelen mesajlara vs. kaysa da sonrasında alışacaksınız.

-Üretken meditasyon (en basit fiziksel işleri yaparken düşünün)

mesela bulaşık yıkarken ezberlediğiniz ayetleri tekrarlamak gibi.

-Zihin döngü durumuna girip sürekli aynı şeyi düşünebilir, durun nefes alın ve tekrar istediğiniz konuya yönelin.

***Kural 3: Sosyal medyadan çıkın

-Az bir fayda için saatlerinizi harcamak mantıklı değil bu nedenle sosyal medya ile aranıza koyabildiğiniz kadar mesafe koyun. Her zaman ulaşılabilir olmamanız dezavantaj gibi görünse de aslında kendinize ve muhatabınıza saygı duyduğunuzun bir göstergesi olarak da anlaşılabilir.

-Hafta sonu ve akşamları yani boş vakitlerinizi doldurun zira siz doldurmazsanız sosyal medya araçları bu işi zevkle yapacaktır.

***Kural 4: Sığ sulara dikkat edin

-Yüzeysel işlerinizi ne zaman yapacağınızı ve hangi saatlerde hangi konu için yoğunlaşmanız gerektiğini bir ajandaya yazmanız en azından vaktinizi nasıl geçirdiğinizi size gösterecek bir metottur.

- Çalışma sürenizin belli olması üzerinizde bir baskı kuracak bu da sizde işlerimi bitirmeli ve bunun için zamanımı en dikkatli şekilde kullanmalıyım düşüncesini oluşturacaktır. Belli bir saatten sonra süre bitti kalemleri bırakın diyebilmelisiniz aksi takdirde gecelerce bitmeyen işleriniz olacaktır.

-Atılan her mesaja anında cevap vermek ve uzun uzadıya konuşmak zorunda değilsiniz. Vereceğiniz cevaplar hakkında 2 dakika düşünün ve yazışmayı kısaltacak net cevaplar verin.

yazar
Yamak

kübra ay