PYTHON DERS1-Değişkenler

Logo
PYTHON DERS1-Değişkenler
  • 1184 Okuma
  • 0 Yorum

DEĞİŞKENLER

Şayet bir ve ya birden fazla programlama dili biliyorsanız değişkenlere aşinasınızdır. Bilmiyorsanız da değişken; herhangi bir veriyi içerisinde depolayabildiğimiz birimdir.

Normalde programlama dillerinde değişken isimlerinden önce türleri yazılarak belirtilir fakat pythonda değişkenlerin türlerini yazmaya gerek yoktur. Aşağıdaki örnekte daha net görebiliriz.


value1 = 10 #integer

value2 = 'a' #char

value3 = "Bu bir cümledir." #string

value4 = 2.5 #float


Soldaki ifadeler değişken isimleridir. Sağdaki ifadelerde bu değişkenin içerisine koyduğumuz değerlerdir. Şimdi öğrendiğimiz bilgileri kendimiz yazarak deneyelim.

  1. İlk olarak bilgisayarımızdaki arama tuşuna basarak 'Anaconda Navigator' yazıyoruz ve yeşil daire simgeli uygulamayı açıyoruz. 
  2. Daha sonra açılan pencerede 'Jupyter' uygulamasının altında bulunan 'Launch' tuşuna basıyoruz ve browser (Google Chrome yada Edge yada siz ne kullanıyorsanız) otomatik açılıyor. Açılan sayfada sağ üstte 'New' tuşuna basıyoruz, ardından 'Python3' seçeneğini seçerek kendimize yeni bir sayfa açıyoruz.
  3. Şimdi aşağıya yazdığım kodları buraya kopyala yapıştır yapıp çalıştırabilirsiniz. Kodu çalıştırmak için 'Run' tuşuna basabilirsiniz yada kısa yol olarak "Enter+Shift" tuşuna basıp çalıştırabilirsiniz ve sonucu aşağısında bulabilirsiniz.


Örnek 1


value1 = 10 #integer

type(value1)

value2 = 'a' #char

type(value2)

value3 = "Bu bir cümledir." #string

type(value3)

value4 = 2.5 #float

type(value4)


Yukarıdaki örnekte Python'da bulunan değişkenleri görüyoruz. Değişkenlerin altında bulunan 'type(value1)' ifadesi değişkenin türünü öğrenmemizi sağlar. Ayrıca '#' ifadesi yorum satırı (comment line) yazabilmemizi sağlar. 


Örnek 2


isim = "Merve"

soyisim = "Demir"

isimVeSoyisim = isim + soyisim

print(isimVeSoyisim)


Yeni bir satır açarak (yani yukarıdaki + tuşuna basarak), bu kodları yazabilirsiniz. Bu kodda isim ve soyisim adında 2 değişken (String (karakter dizesi)) oluşturdum. Daha sonra bunları toplayarak (String değişkenlerde toplama işlemi demek bu iki stringi arka arkaya yaz demektir.) isimVeSoyisim değişkenine atadım ve sonucu ekrana yazdırmak için print() komutunu kullandım. 


Örnek 3

Eğer çarpma işlemi yapmak istersek * ifadesini kullanıyoruz. 


sayı1 = 5

sayı2 = 10

print("Çarpım = ",sayı1*sayı2)


Yine bu örneği yeni bir satıra yapıştıralım ve çalıştıralım. Sonuç 50 olarak çıkacaktır.


Örnek 4

Bölme işlemi yapmak istersek / ifadesini kullanıyoruz. Aşağıdaki örnekte float bir değişkeni integer değişkene bölüyoruz.


sayı1 = 10.10

sayı2 = 2

print("Bölüm = ",sayı1/sayı2)


Sonuç 5.05 çıkacaktır. 


BİR SONRAKİ YAZIMDA 'STRING' DEĞİŞKENLERİ DAHA DETAYLI ANLATTIM. GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

BİR ÖNCEKİ YAZIYA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN. ŞİMDİLİK HOŞÇAKALIN :)

HD Video Downloader for Facebook

yazar
Yamak

Merve Uyar

25 yaşındayım. Kova burcuyum. Bilgisayar mühendisiyim. Üretken olmayı seviyorum.