Renklere Anlam Kazandırma Sanatı

Logo
Renklere Anlam Kazandırma Sanatı
  • 138 Okuma
  • 0 Yorum

Tasarımcıların kullanıcılara anlatmak istediklerini ulaştırmak için kullandıkları en iyi tasarım aracı renklerdir. Renkler bir çok duyguyu içerisinde barındırarak satın almayı, kabullenmeyi, düşünce sistemini fazlasıyla etkilemektedir. Yaptığınız tasarımda kullandığınız renkler kullanıcılara bazı şeyleri hissettirmenizi sağlamaktadır. Renklerin duygusal olan dünyalarına hızlı bir giriş yaparak Renklere Anlam Kazandırma Sanatı ile bilgilere beraber göz atmaya ne dersiniz?

 

Kırmızı Renk Neyi İfade Ediyor?

Kırmızı renk insanlarda enerji, heyecan ve bir malı hızlı bir şekilde satın alma isteği uyandırıyor. Genelde e – ticaret sitelerinde kullanılan “Şimdi Satın Al” butonunun kırmızı renkte olduğu dikkatinizi çekmiştir. Eğer şimdiye kadar çekmediyse bir göz atmanızı öneririm. Kırmızı rengin insanlarda yarattığı en büyük etki gücü ve kuvveti ön plana sürmektir. Bazı firmaların logolarında bulunan kırmızı renk insanların psikolojisine dokunmaktadır. Coca Cola, GNC, Redbull gibi firmalar logolarında kırmızı rengi kullanarak kullanıcıların satın alma gücünü tetiklemişlerdir.

Renk Bombası

Turuncu Renk Neyi İfade Ediyor?

Turuncu renk insanlarda genelde coşkuyu harekete geçirmektedir. E-ticaret sitelerinizde kullandığınız “Sahip Ol” butonlarında kullandığınız turuncu renk kullanıcıları anlık bir coşku ile satın almaya zorlayacaktır. Uyarılma ve başarıyı turuncu renk ile tetikleyebilirsiniz. Reklamları ile uyumlu olarak Fanta markasının logo renklerinin turuncu olduğunu dikkatlerinize davet ediyoruz.

Sarı Renk Neyi İfade Ediyor?

Sarının içerisinde barınan samimiyet hiçbir renkte bulunamaz. Sarı renk, insanın içerisindeki coşkuyu harekete geçirdiği gibi hayal dünyasınıda resmen alt üst edebiliyor. Eğlence ve neşe etkileri sarı ile birlikte insanlarda uyarılmaktadır. İşyerinizin tabelasını sarı renk ile süslediğiniz durumlarda müşterilerinizin içi ferahlayarak tercihen sizi seçecektir.

Renk Bombası

Yeşil Renk Neyi İfade Ediyor?

Neden olduğu bilinmez ama yeşil renk insanlara para kavramını hatırlatmaktadır. Aynı zamanda bu rengin etkisi arasında zengin olma isteği oluşturmak vardır. Geri dönüşüm logoları ve Starbucks firmasının logoları tamamen yeşil renkten yapılmıştır.

Mavi Renk Neyi İfade Ediyor?

Bu renk tam anlamıyla insana güven sağlamaktadır. Profesyonelliği ön plana çıkararak gözyüzü ve denizin rengi olması sebebiyle aynı zamanda insana huzur vermektedir. E – ticaret sitelerinizde kullanacağınız “Güvenli Alışveriş” butonlarını mavi renkte yaparsanız müşterilerinizin bilinç altı ile oynayarak onlara doğrudan güven sağlayabilirsiniz.

Renk Bombası

Mor Renk Neyi İfade Etmektedir?

Mor renk insanlarda zenginlik kavramını uyarmaktadır. Bazı çikolata firmalarının logolarında bu rengin kullanılması pahalı bir çikolatanın herkes tarafından satın alınmasına sebep olmuştur. Örneğin Milka markası kaplamalarını ve logosunu tamamen mor renkten oluşturmuştur.

Pembe Renk Neyi İfade Etmektedir?

Ayrımcılık gibi olmasın ama tam anlamıyla kadınların rengi konumuna gelmiştir. Gençliğin ve romantizmin verdiği etkileri savunan bu renk çoğu firmanın logosunda kullanılmaktadır.

 

yazar
Kalfa

Burak Mehel

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma